Исторически финал за Казийски и Халкбанк в ШЛ след 3:0 над Ястрежебски

Българската звезда Матей Казийски и неговият Халкбанк (Анкара), който пък е воден от българския треньор Радостин Стойчев, се класираха за първи път в историята на клуба за финала на най-силния европески клубен турнир - Шампионската лига. Момчетата на Радо Стойчев надиграха категорично силния полски тим Ястрежебски Вегиел (Ястрежебие-Здруй) с 3:0 (25:21, 25:19, 25:19) във втория полуфинал от финалната четворка, на която са домакини, игран тази вечер в пълната със 7000 зрители зала "Башкент" в турската столица Анкара.
Така волейболистите на Халкбанк се класираха за големия финал, където ще срещнат шампиона на Русия Белогорие (Белгород), който в първата полуфинална среща надигра гранда Зенит (Казан) с 3:1 гейма в "руското" дерби. Докато за турският тим това ще бъде исторически първи финал в ШЛ, то отборът на Белогорие ще се бори за третата си титла след 2003 и 2004 година. В частност Матей Казийски и Радо Стойчев пък ще опитат да спечелят трофея от ШЛ за 4-ти път, след като имат 3 титли с италианския Тренто от 2009 до 2011 година. Финалът между Халкбанк и Белогорие е утре (23 март) от 17,00 часа българско време и ще бъде предаван пряко по БНТ HD и онлайн по спортната интернет телевизия laola1.tv. Преди това от 14,00 часа ще бъде спорът за бронзовите медали между Зенит и Ястрежебски. Първият гейм на срещата започна напълно равностойно до 6:6, след което Ястрежебски поведе с 8:6 след атака през центъра на Патрик Чарновски и блокада на Михал Кубяк. Последваха две успешни атаки и две блокади на кубинския посрещач Османи Хуанторена и ас на бразилския разпределител на Халкбанк Рафаел Де Оливейра и 11:8 за домакините. Въпреки тай-аута за италианския наставник на полския тим Лоренцо Бернарди, разликата се запази до 16:13 след грешка от сервис на Михал Ласко от Ястрежебски. Преднината на Халкбанк леко нарасна при 18:14 след мощен ас на Емре Батур. Постепенно поляците стопиха изоставането си до 19:20 след две технични отигравания на Ласко и атака в аут на гръцкия диагонал на Халкбанк Митар Джурич. Момчетата на Радо Стойчев веднага си върнаха предимстворо си при 22:19 след атака на Матей Казийски и блокада на Джурич. В крайна сметка Халкбанк взе гейма с 25:21 след атака в аут на Ласко. Втората част тръгна по-добре за Ястрежебски, които дръпнаха с 4:2 след грешка от сервис на бразилския център на Халкбанк Маурисио Де Соуса и ас на словенския национал Ален Пайенк. Независимо от усилията на турския тим, Ястрежебски леко увеличи преднината си до 8:5 след атака в аут на Османи Хуанторена. Последваха атака през центъра и три последователни аса на Емре Батур и 9:8 за Халкбанк. Постепенно преднината на домакините нарасна до 14:11 след атака на Матей Казийски и ас на Де Соуса. Второто техническо прекъсване пък дойде при резултат 16:14 след блок-аут на Казийски. Халкбанк успя да увеличи предимството си до 19:15 след атака на Митар Джурич и контра блок-аут на Хуанторена. Разликата стана 23:17 след атака от втора линия и ас на Хуанторена, след което волейболистите на Халкбанк без проблеми затвориха гейма в своя полза при 25:19 след блокада на Батур. Третият гейм стартира също равностойно до 5:5, след което поляците дръпнаха с 8:5 след атака през центъра на белгиеца и ас Симон Ван Де Вуурде и грешка в атака на Османи Хуанторена. Постеппенно Халкбанк успя да изравни при 12:12 след грешка от сервис на Михал Ласко и ас тип "чекмедже" на Митар Джурич. Равенството се запази до 14:14, след което домакините дръпнаха с 16:14 след нова атака на Хуанторена и ас на Емре Батур. Резултатът стана 18:15 след отлична блокада на Джурич. Преднината на Халкбанк стана 20:16 след блокада на Маурисио Де Соуса. Въпреки усилията на Ястрежебски, домакините запазиха преднината си до 22:18 след успешна атака на Джурич, след което Халкбанк спечелиха гейма с 25:19 след грешка от сервис на поляците, а с това и мача с 3:0, с което пък се класираха за финала. Българската звезда и капитан на Халкбанк Матей Казийски игра цял мач и завърши със скромните за него 7 точки (41% ефективност в атака, 100% позитивно!!! и 90% перфектно посрещане!!!) за успеха. Най-полезен за турския тим стана Османи Хуанторена с 15 точки (1 ас, 74% ефективност в атака, 82% позитивно и 55% перфектно посрещане), а Митар Джурич (2 блока, 1 ас и 43% ефективност в атака) и Емре Батур (6 аса!!!, 1 блок и 63% ефективност в атака) добавиха по 12 точки за победата. За тима на Ястрежебски словенският център Ален Пайенк (3 блока, 1 ас и 88% ефективност в атака) и Михал Кубяк (1 блок, 47% ефективност в атака, 72% позитивно и 48% перфектно посрещане) реализираха съответно 11 и 10 точки. ЯСТРЕЖЕБСКИ ВЕГИЕЛ (ЯСТРЕЖЕБИЕ-ЗДРУЙ, ПОЛША) - ХАЛКБАНК (АНКАРА) 0:3 (21:25, 19:25, 19:25) ЯСТРЕЖЕБСКИ: Михал Масни, Михал Ласко 6, Михал Кубяк 10, Кжиштоф Гиерчински 1, Ален Пайенк 11, Патрик Чарновски 4 - Дамиан Войташек-либеро (Симон Ван Де Вуурде 2, Дмитро Филипов, Никола Марешал 3, Матеуш Малиновски) Старши-треньор: Лоренцо Бернарди ХАЛКБАНК: Рафаел Де Оливейра 2, Митар Джурич 12, МАТЕЙ КАЗИЙСКИ 7, Османи Хуанторена 15, Емре Батур 12, Маурисио Де Соуса 6 - Нури Сахин-либеро (Джан Айвазоолу, Хюсейн Коч, Бурутай Субашъ) Старши-треньор: РАДОСТИН СТОЙЧЕВ.