Ремонт за 10 милиона лева в зоната на здрача

Общо 10,3 млн. лв. ще излезе ремонтът на Двореца на културата и спорта във Варна. За тази сума ще бъде реконструирана само голямата зала „Конгресна“, тренировъчните съоръжения ще чакат по-добри времена.  Парите, които държавата отпуска, са малко повече от средствата, похарчени за строителството на чисто новата „Арена Ботевград“. Това, което прави този ремонт уникален, не е цената, а начинът, по който се усвояват отпуснатите финанси.

Първият половин милион

беше даден тихомълком от кабинета „Орешарски“, за да започне подготовката на документацията и да се задвижат процедурите за избор на проектант и изпълнител на ремонтните дейности.  Залогът беше домакинството на Варна на бъдещото европейско първенство по волейбол догодина. Парите са били отпуснати в средата на декември миналата година и престояват в банкова сметка на община Варна половин година, като донасят 25 000 лв. лихва, потвърдиха за „Преса“ бивши членове на директорския борд на двореца.

Единственото многофункционално съоръжение в морската столица е построено в периода 1966-1968 г. Оттогава до днес не е правен основен ремонт. В момента се стопанисва от общинското дружество „Дворец на културата и спорта“ ЕАД. За обновяването и разширяването й през годините са правени различни идейни проекти, най-реалистичният от които изисква финансиране между 8 и 10 млн. лв. След близо 6 години преговори през 2013 г. бившият прокурист на дружеството Симеон Варчев успява да получи обещание за средствата от държавата.

От 1968 г. досега в Двореца на културата и спорта са правени само частични обновявания

Малко по-късно по програмата „Растеж и устойчиво развитие на регионите“ правителството отпуска целево 4,5 млн. лв. Не са достатъчни, но ще свиваме максимално разходите, за да остане Варна волейболен град, каза тогава Варчев за „Преса“. Днес признава, че са търсени компромиси с изискванията на пожарната, „Енерго-Про“, а и ръководството на двореца е таяло надежда, че при вече започнал ремонт общинският съвет би могъл да отпусне милион-два за по-добра климатизация.

Скандал с обществената поръчка за проектирането

Ремонтът отваря доста работа на Комисията за защита на конкуренцията, прокуратурата и съда и заплашва трайно да забави ремонта. Проблемите започват при обявяване на победителя „Ателие Серафимови архитекти“ ООД. Фирмата печели с предложена цена 300 000 лв. и срок за изпълнение 53 дни. Точно толкова предлага и класираният на второ място екип на „Тилеви архитекти“ ООД, който сезира КЗК за нарушения в процедурата и публично изразява съмнения за нагласен и непрозрачен конкурс. Комисията връща резултатите за преразглеждане, победителят се жали в съда, но докато всички се произнесат, с друга жалба до ВАС прокуристът Симеон Варчев получава правото да сключи предварителен договор за изпълнение. Мотивът е бързане, за да може при очакваната на 15 ноември инспекция от Европейската федерация по волейбол залата вече да бъде реконструирана с разширено игрално поле с размери 40х26,5 м и минимум 5000 седалки за зрители.

Впоследствие КЗК отсича - има нарушения. Върховният административен съд потвърждава констатациите й. Договорът обаче вече е изпълнен, така че остава само възможността организаторът на процедурата да бъде глобен с 20 000 лв. Това става в началото на септември, когато вече се е завихрил нов скандал -кой да усвои милионите за изпълнение на ремонта

На 30 юни ръководството на дружеството обявява обществена поръчка за избор на изпълнител, която и до днес може да се види в сайта на двореца. Прогнозната стойност на ремонта е 3,750 млн. лв. без ДДС, а продължителността му трябва да е 3 месеца. Докато тече срокът за кандидатстване обаче, варненският кмет Иван Портних изненадващо внася в общинския съвет предложение да бъде подписано споразумение за сътрудничество с „Дворец на културата и спорта“ ЕАД, така че през следващите 12 месеца базата да се управлява и да се стопанисва директно от общинската администрация.

Дворецът на културата и спорта се изпълва до краен предел, когато националите по волейбол играят домакинските си мачове от Световната лига

Идеята е да се заобиколи Законът за обществените поръчки и ремонтът да се възложи директно на фирмата „Хидрострой“, която има договор за поддръжка на улици, детски и спортни площадки в район „Приморски“, на чиято територия е дворецът. Договорите на тази и още 4 фирми са за 3 години и са сключени от бившия кмет Кирил Йорданов. Заради липсата на критерии за подбор те бяха сред посочените от Държавната финансова инспекция нередности при управлението му.

Кметското предложение първоначално беше отхвърлено от общинската комисия „Собственост и стопанство“, не бе подкрепено и от директорския борд, а прокуристът Симеон Варчев публично изрази недоумението си и опасенията си за предстоящи злоупотреби с обществени средства. В този дух бе и сигналът, подаден от вече бившия член на съвета на директорите Светослав Трайков до главния прокурор Сотир Цацаров, Агенцията за държавна финансова инспекция, Сметната палата, областния управител и премиера Пламен Орешарски.

Следва промяна в състава на 3-членния директорски борд и на 28 юли той взема решение за прекратяване на вече обявената обществена поръчка. „Въпреки опитите да бъде саботиран ремонтът в Двореца на културата и спорта, а парите - съмнително усвоени, и въпреки всички внушения всъщност се видя, че това, което предложих, е единственият правилен и възможен вариант, за да може към момента на инспекцията от страна на Европейската волейболна федерация да сме покрили всички критерии и Варна да е домакин на първенството през 2015 г.“, заявява Иван Портних във Фейсбук статуса си тогава.

На 15 ноември президентът на Европейската федерация по волейбол и вицепрезидент на Световната федерация Андре Майер трябваше да посети Варна и да инспектира зала „Конгресна“, за да прецени готовността й да посрещне големи международни състезания. На тази дата ремонтът, за който всички много бързаха и с който оправдаваха всички свои действия, все още не беше започнал. Официалният му старт бе даден едва на 20 ноември. Тогава кметът Иван Портних обяви, че сумата за ремонта ще бъде удвоена, като за това имал уверението на финансовия министър.

Залата има паркинг само за 250 коли

Един от многобройните проблеми на Двореца на културата и спорта, който няма да бъде разрешен и след ремонта, е паркингът на залата. Той е маломерен и събира едва 250 автомобила. Повечето места са платени, а без пари паркират едва 20-ина коли на ВИП гости.

От ръководството на съоръжението обявиха, че ще бъде разширена зоната край двореца, където зрителите ще могат да оставят превозните си средства. Това обаче едва ли ще е достатъчно, защото капацитетът на зала „Конгресна“ ще достигне 5000 седящи места.

В близост има още един общински паркинг, но той обслужва основно Морската градина и също побира около 200 автомобила.

Кметът Иван Портних: Щяхме да загубим парите

„Ако общината не беше влязла във функциите си на възложител, щяхме да изпуснем отпуснатите пари и домакинството на европейското по волейбол“, това обяви варненският кмет Иван Портних, след като беше взето решение ремонтът да се даде на фирма „Хидрострой“, без да се обявява обществена поръчка.

Според градоначалника заложената сума не отговаря на реалността. „Беше направена процедура по проектиране без инженеринг, но при заложените параметри залата не отговаряше на противопожарните изисквания и можеше да бъде затворена във всеки един момент“, добави Портних. 

Фирмата изпълнител трябва да приключи ремонта до 30 април. Първото голямо събитие, което ще приеме дворецът, е световната купа по спортна гимнастика в началото на май.

Борислав Гуцанов, бивш председател на общинския съвет: Пълен абсурд, 9 месеца парите не се използваха

Цвета МАРКОВА

„Това, което се случва с Двореца на културата и спорта, може да се окачестви само като пълен абсурд - каза бившият депутат и председател на варненския общински съвет Борислав Гуцанов. - Парите за ремонта бяха отпуснати през февруари, очаквахме, че работата ще започне най-късно през май. Това е пълно безхаберие, 9 месеца парите стоят и не се използват.“

Според Гуцанов, докато е управлявал кабинетът „Орешарски“, никой не е казал, че дадените средства са малко. „Никой не е искал допълнително финансиране, изведнъж парите скачат двойно - добави той. - Фирмата, която пое изпълнението, не е виновна; не е луд тоя, който яде баницата.“

Бившият депутат и настоящ лидер на БСП във Варна изрази безпокойство, че залата ще бъде така ремонтирана, че ще бъде нарушена акустиката. След това тя ще може да се използа само за спортни прояви, но не и за културни, които всъщност носят над 60 процента от приходите.

„Кабинетът „Орешарски“ отпусна 51,5 млн. лв. за инфраструктурни проекти във Варна, от тях са усвоени само 6,5 млн. лв. - оплаква се Гуцанов. - Трябваше да започне изграждането на съдебна палата, да бъде проектирано ново пристанище. Всички тези проекти бяха спрени от служебния кабинет, това е безобразие.“

Екип на ПРЕСА

Още от Волейбол

Виж всички

Водещи Новини

Видео акценти