Отново Бензема и Реал стъпи на върха (видео)

Реал Мадрид постигна изстрадана, но много ценна победа срещу Атлетик Билбао в един от най-интригуващите двубои от междинния пети кръг в Примера. Тимът на Рафаел Бенитес допусна първи гол от началото на сезона, но с две попадения на Карим Бензема грабна трите точки на "Сан Мамес" и оглави класирането. Французинът се разписа и за минималния успех с 1:0 срещу Гранада преди няколко дни, а Реал събра 13 точки, колкото има и Селта след изненадващата победа над Барселона днес, но "белите" са първи в таблицата благодарение на по-добрата си голова разлика.Мадридчани не убедиха с представянето си, но бяха по-ефективни в атака, а домакините могат да съжаляват за пропуските си пред вратата на Кейлор Навас, който, заедно с Бензема, има най-голяма заслуга за крайния резултат.Новината в състава на Рафаел Бенитес беше появата сред титулярите на Матео Ковачич, за когото това бе първи старт в първенството. В отсъствието на контузения Серхио Рамос, в центъра на защитата си партнираха Рафаел Варан и Пепе. Кристиано Роналдо нападаше по десния фланг, Иско действаше предимно отдясно, а на върха на атаката бе Карим Бензема.Наствникът на Атлетик Ернесто Валверде отново разчиташе най-вече на тарана Ариц Адурис, който има 9 гола във всички турнири през сезона. Икер Муниаин и Иняки Уилямс все още са с травми, което осигури титулярно място на Сабин Мерино, а в средата на терена се завърна Микел Сан Хосе.Първата интересна ситуация беше пред вратата на Кейлор Навас, но Адурис се забави и Варан с шпагат успя да му избие топката. Реал веднага отговори с пробиви центриране на Кристиано, но точно когато Иско се готвеше да стреля от въздуха, Бензема отклони кълбото и попречи на съотборника си.Домакините играеха много настървено и при всяка възможност се опитваха да завършват атаките си с удар. Раул Гарсия беше първият, който пробва да изненада Навас, но изстрелът му не се получи. В другото наказателно поле акробатичен удар на Бензема притесни Ираисос, но топката излезе в аут.Реал поведе в 19-ата минута след подарък от страна на Сан Хосе, който върна прекалено слабо топката към Горка Ираисос и за напористия Бензема не бе трудно да изпревари стража на домакините и да открие резултата. Веднага след гола мадридчани имаха още две възможности, но Ираисос спаси силен удар на Роналдо, а остро центриране на Марсело не беше засечено от Бензема.В 28-ата минута гостите направиха светкавична контра, при която имаха числено предимство, но последвалият удар на Тони Кроос беше неточен. Баските отвърнаха с центриране към Сабин Мерино, който надскочи бранителите на Реал, но не уцели очертанията на вратата. Големият шанс за домакините преди почивката пред Раул Гарсия, но той беше блокиран от Пепе и Атлетик спечели само корнер. Матео Ковачич пък можеше да вкара втори гол за "лос бланкос", стреляйки след пас на Роналдо, но Ираисос изби над вратата.В края на полувремето Навас спаси коварен удар с глава на Адурис, а след това Ковачич стреля с всичка сила от малкото наказателно поле, но Горка Ираисос бе заел точното място и за втори път разочарова хърватина.Веднага след почивката Кейлор Навас трябваше да избива силен удар на Адурис и го направи по най-добрия начин. Реал изненадващо прие играта в своята половина и чакаше нова грешка на домакините, но те ставаха все по-смели и изравняването висеше на косъм. То стана факт в 68-ата минута, когато Маркел Сусаета центрира от десния фланг и Мерино с глава насочи топката покрай плонжиралия Кейлор Навас - 1:1. Радостта на баските продължи съвсем кратко. Груба грешка в тяхната защита осигури много време и пространство за Иско, който намери Бензема и французинът отблизо вкара втория си гол в мача.Злощастното развитие не разколеба футболистите на Ернесто Валверде и те с удвоени сили се втурнаха да търсят нов гол във вратата на Навас. Костариканският страж изби силен удар на Адурис, а при една от малкото опасни атаки на Реал Кристиано пропусна да реши всичко в двубоя. В 87-ата минута Кейлор Навас за пореден път се намеси решително, избивайки удар с глава на Раул Гарсия. Това беше и последното положение за баските, които регистрираха четвърта загуба от пет мача и се намират малко над зоната на изпадащите.МИНУТА ПО МИНУТАСТАТИСТИКА ОТ МАЧАКЛАСИРАНЕГОЛМАЙСТОРИПРОГРАМА