Септември (София) (U16) - ЦСКА-София (U16)

Отново Бензема и Реал стъпи на върха (видео)

Реал Мадрид постигна изстрадана, но много ценна победа срещу Атлетик Билбао в един от най-интригуващите двубои от междинния пети кръг в Примера. Тимът на Рафаел Бенитес допусна първи гол от началото на сезона, но с две попадения на Карим Бензема грабна трите точки на "Сан Мамес" и оглави класирането. Французинът се разписа и за минималния успех с 1:0 срещу Гранада преди няколко дни, а Реал събра 13 точки, колкото има и Селта след изненадващата победа над Барселона днес, но "белите" са първи в таблицата благодарение на по-добрата си голова разлика.

Мадридчани не убедиха с представянето си, но бяха по-ефективни в атака, а домакините могат да съжаляват за пропуските си пред вратата на Кейлор Навас, който, заедно с Бензема, има най-голяма заслуга за крайния резултат.

Новината в състава на Рафаел Бенитес беше появата сред титулярите на Матео Ковачич, за когото това бе първи старт в първенството. В отсъствието на контузения Серхио Рамос, в центъра на защитата си партнираха Рафаел Варан и Пепе. Кристиано Роналдо нападаше по десния фланг, Иско действаше предимно отдясно, а на върха на атаката бе Карим Бензема.

Наствникът на Атлетик Ернесто Валверде отново разчиташе най-вече на тарана Ариц Адурис, който има 9 гола във всички турнири през сезона. Икер Муниаин и Иняки Уилямс все още са с травми, което осигури титулярно място на Сабин Мерино, а в средата на терена се завърна Микел Сан Хосе.

Първата интересна ситуация беше пред вратата на Кейлор Навас, но Адурис се забави и Варан с шпагат успя да му избие топката. Реал веднага отговори с пробиви центриране на Кристиано, но точно когато Иско се готвеше да стреля от въздуха, Бензема отклони кълбото и попречи на съотборника си.

Домакините играеха много настървено и при всяка възможност се опитваха да завършват атаките си с удар. Раул Гарсия беше първият, който пробва да изненада Навас, но изстрелът му не се получи. В другото наказателно поле акробатичен удар на Бензема притесни Ираисос, но топката излезе в аут.

Реал поведе в 19-ата минута след подарък от страна на Сан Хосе, който върна прекалено слабо топката към Горка Ираисос и за напористия Бензема не бе трудно да изпревари стража на домакините и да открие резултата. Веднага след гола мадридчани имаха още две възможности, но Ираисос спаси силен удар на Роналдо, а остро центриране на Марсело не беше засечено от Бензема.

В 28-ата минута гостите направиха светкавична контра, при която имаха числено предимство, но последвалият удар на Тони Кроос беше неточен. Баските отвърнаха с центриране към Сабин Мерино, който надскочи бранителите на Реал, но не уцели очертанията на вратата. Големият шанс за домакините преди почивката пред Раул Гарсия, но той беше блокиран от Пепе и Атлетик спечели само корнер. Матео Ковачич пък можеше да вкара втори гол за "лос бланкос", стреляйки след пас на Роналдо, но Ираисос изби над вратата.

В края на полувремето Навас спаси коварен удар с глава на Адурис, а след това Ковачич стреля с всичка сила от малкото наказателно поле, но Горка Ираисос бе заел точното място и за втори път разочарова хърватина.

Веднага след почивката Кейлор Навас трябваше да избива силен удар на Адурис и го направи по най-добрия начин. Реал изненадващо прие играта в своята половина и чакаше нова грешка на домакините, но те ставаха все по-смели и изравняването висеше на косъм. То стана факт в 68-ата минута, когато Маркел Сусаета центрира от десния фланг и Мерино с глава насочи топката покрай плонжиралия Кейлор Навас - 1:1. Радостта на баските продължи съвсем кратко. Груба грешка в тяхната защита осигури много време и пространство за Иско, който намери Бензема и французинът отблизо вкара втория си гол в мача.

Злощастното развитие не разколеба футболистите на Ернесто Валверде и те с удвоени сили се втурнаха да търсят нов гол във вратата на Навас. Костариканският страж изби силен удар на Адурис, а при една от малкото опасни атаки на Реал Кристиано пропусна да реши всичко в двубоя. В 87-ата минута Кейлор Навас за пореден път се намеси решително, избивайки удар с глава на Раул Гарсия. Това беше и последното положение за баските, които регистрираха четвърта загуба от пет мача и се намират малко над зоната на изпадащите.