Барса смаза градския враг и е на победа от титлата (видео+галерия)

Отборът на Барселона разби с 5:0 Еспаньол в градско дерби от предпоследния кръг на Примера дивисион. Лионел Меси (8), Луис Суарес (52 и 61), Рафиня Алкантара (74) и Неймар (83) зарадваха "Камп Ноу". "Синьо-червените" трябва да победят като гост Гранада в последния кръг, за да ликуват с 24-ата си шампионска титла. Единствен съперник на Барса остана Реал Мадрид, след като Атлетико Мадрид направи грандиозна издънка днес. Луис Суарес пък почти сигурно ще вземе наградите "Пичичи" и "Златната обувка", след като събра 37 гола, с четири повече от Кристиано Роналдо.Рожденикът Луис Енрике не направи промени и заложи на обичайния си състав, започващ от нападетелното трио Лионел Меси, Луис Суарес и Неймар. Единственото изключение беше вратарският пост, тъй като Клаудио Браво е контузен. Констатин Гълка разположи трима дефанзивни полузащитници, а в атака се разчиташе на Фелипе Кайседо.Двубоят стартира с брутално влизане в крака на Хавиер Масчерано, което остана незабелязано от съдията Хил Мансано. В третата минута Ернан Перес влезе много грубо с бутоните над глезена и аржентинецът остана на тревата без да бъде регистрирано нарушение. В крайна сметка бранителят се върна на терена.  Символичните домакини набързо овладяха инициативата и атакуваха наказателното поле. В осмата минута Барса откри резултата след прецизно изпълнение на Меси от пряк свободен удар от около 22 метра. Номер 10 завъртя топката над стената и матира Пау Лопес - 1:0. Стотина секунди по-късно топката премина голлинията на гостите за втори път, но при отсъдена много спорна засада. Иван Ракитич насочи в мрежата от метър, а сякаш защитник го покриваше. По-силната игра на "лос кулес" продължи, както и атаките към Пау Лопес. В 13-ата минута Суарес получи свободен в наказателното поле, но шутира в бранител. В 19-ата Неймар стреля за втори път от фал и отново по-високо от необходимото. В 22-ата Неймар получи в наказателното поле и центрира с "рабона", Лео стигна много трудно до топката и не можа да насочи точно.  В 27-ата тимът от "Корнейя-Ел Прат" имаше едно от много редките възможности пред Марк-Андре тер Стеген, но Кайседо не стигна до трудна топка в наказателното поле. В 30-ата Кайседо овладя и някакси успя да стреля през човек, но германският страж беше избрал точната позиция. Минута по-късно стана още по-горещо пред вратата на "блаугранас", след като Тер Стеген не се намеси убедително, излизайки за висока топка. В 33-ата Суарес достави прекрасна топка за Меси на границата на наказателното поле, ударът на аржентинеца беше блокиран, а след това останаха съмнения за дузпа, след като Рубен Дуарте блокира Лео. В 35-ата Неймар опита много технично да стреля с пета след директно центриране от корнер, ала не сполучи. Статистиката от първото полувреме беше гол аванс за Барса и куп жълти картони, получени заради твърдата и на моменти доста груба игра. В 52-ата минута Папе Диоп сгреши при изнасянето в опасна близост, Даниел Алвеш отне, Меси мигновено изведе Суарес, а уругваецът хладнокръвно отбеляза с изстрел от 11 метра - 2:0. Лео отново влезе в ролята на подавач в 55-ата минута, а Суарес беше блокиран от вратаря. В 60-ата "синьо-червените" на Луис Енрике показаха блясък от най-добрите си игри след технично развиване на атаката отляво с основен диригент Неймар. Последното подаване към Суарес не се получи. Само минута по-късно лидерът в Примера вкара и трети гол, след като Суарес се разписа с глава след центриране от корнер - 3:0.В 69-ата Иван Ракитич шутира мощно от 23 метра - над гредата. При ответната акция Масчерано отново го отнесе, като този път получи удар в гърдите. Луис Енрике спести силите на Жорди Алба, Андрес Иниеста и Ракитич, като появилият се Рафиня Алкантара набързо отбеляза. Неймар опита пас, който нагледно беше пресечен от Пау Лопес, но вратарят не успя да улови топката и братът на Тиаго Алкантара се разписа на празна врата - 4:0. В 83-ата и Неймар се записа при голмайсторите при идентично положение от четвъртия гол, след като реализира без съпротива от два метра за крайното 5:0. След седмица Барселона гостува на "Лос Карменес" в Гранада, като домакините успяха да се спасят от изпадане днес. Другият кандидат за титлата Реал Мадрид има визита на Депортиво Ла Коруня.СТАТИСТИКА ОТ МАЧАМИНУТА ПО МИНУТАКЛАСИРАНЕФОТОГАЛЕРИЯ ОТ МАЧАСнимки: Getty Images/Guliver