Празненства във Велико Търново за 100-годишнината на Етър

Атлетико се предаде (видео)

Изпадналият Леванте победи с 2:1 Атлетико Мадрид в среща от предпоследния 37-и кръг в Примера и отказа тима на Диего Симеоне от битката за титлата. Преди този мач "дюшекчиите" имаха равни точки с Барселона и една повече от Реал Мадрид, но след днешните резултати отстъпиха втората позиция на "белите" и почти сигурно ще финишират трети.

Фернандо Торес откри резултата още в началото, но домакините, които играха единствено за честта си, изравниха в 30-ата минута с попадение на Виктор Касадесус, а в самия край на редовното време резервата Джузепе Роси наказа разредената защита на мадридчани и донесе мъничко радост на феновете на Леванте в последния домакински мач на отбора в елита.
Въпреки важността на мача, наставникът на Атлетико Диего Симеоне мислеше и за предстоящия финал в Шампионската лига срещу Реал Мадрид. Това бе причината той да даде почивка на няколко основни футболисти. От обичайните титуляри в стартовите 11 днес ги нямаше лидерът на защитата Диего Годин и голмайсторът Антоан Гризман. Техните места заеха съответно Стефан Савич и Анхел Корея. Младият аржентинец помагаше в предни позиции на намиращия се в блестяща форма Фернандо Торес. В средата на терена действаха капитанът Габи Фернандес, Саул, Коке и Аугусто Фернандес, които започнаха и срещу Байерн (Мюнхен) в реванша от полуфиналите на Шампионската лига.

Леванте традиционно затруднява Атлетико на "Сиутат де Валенсия" и искаше и днес да препъне по-класния си съперник. Старши треньорът на домакините Руби разчиташе на Виктор Касадесус на върха на атаката, а зад него играеха Хосе Моралес, Жоан Верду и Маурисио Куеро.
Атлетико нямаше победа като гост на Леванте от 2007 година, но предвид моментното състояние на двата отбора, беше логично тази тенденция да приключи. Съставът на Симеоне поведе още в 2-ата минута с красиво попадение на Фернандо Торес. Хлапето получи чудесен пас от Коке и в типичния си стил копна топката над плонжиралия Диего Мариньо. Това беше 10-и гол в първенството за 32-годишния нападател.

След попадението "рохибланкос" се прибраха в половината си, а домакините опитаха няколко слизания по крилата. Верса нанесе хубав удар от далечна дистанция, но Облак внимаваше. Малко след това Торес показа техника в наказателното поле на Леванте, но в последния момент топката му беше избита.
Леванте изравни в 30-ата минута и това беше заслужена награда за усилията на футболистите на старши треньора Руби. Атаката се разви по десния фланг, където Куеро показа отлична скорост и центрира на главата на Виктор Касадесус, който не остави шансове на Облак. 17-ият гол във вратата на словенеца означава, че той трябва да е непробиваем до края на сезона, ако иска да подобри рекорда за най-малко инкасирани попадения в историята на Примера.

Изравняването накара Атлетико да тръгне в атака, но до почивката столичани не създадоха нови опасности пред вратата на Мариньо.
Наказаният и за този мач Симеоне побърза да вземе мерки и на полувремето неговият асистент Херман Бургос извърши двойна смяна. Вместо Аугусто Фернандес и Корея в игра се появиха Гризман и Яник Ферейра Караско. При едно въздушно единоборство Фернандо Торес получи удар в лицето, но стисна зъби и продължи мача. В 53-ата минута Савич беше близо до гола. Черногорецът отклони топката с глава, но тя мина на сантиметри от гредата и излезе в аут.

Въпреки че атакуваха повече, в играта на "дюшекчиите" се усещаше известна липса на концентрация. По това време Барселона и Реал вече имаха аванс от два гола в своите мачове, а тимът на Гранада, който в последния кръг приема каталунците, водеше на Севиля, с което на практика си осигуряваше оставането в елита. Всичко това сякаш обезкуражи Атлетико, а Леванте нямаше никакво намерение да се предава.
В средата на втората част Хосе Моралес получи възможност да обстрелва Облак от пряк свободен удар, но прати топката в стената. В 74-ата минута голям пропуск направи Гризман. Французинът беше изведен в наказателното поле, но Мариньо показа чудесен рефлекс и спаси. В последния четвърт час Атлетико притисна съперника и на два пъти Торес и Ферейра Караско пропуснаха от добри позиции. В 86-ата минута Хуанфран поиска дузпа, след като се промъкна между двама защитници на Леванте и падна, но съдията Гонсалес Гонсалес подмина ситуацията.

Домакините направиха няколко опасни контри в опит да стигнат до победата, но първо сбъркаха последния пас при числено превъзходство, а след това Облак се намеси решително. В 90-ата минута обаче нмаше кой да попречи на Джузепе Роси да се разпише. Целият отбор на Атлетико беше тръгнал напред, Савич не успя да догони бързия Моралес и той подаде на Роси, а италианецът отбеляза отблизо.
В последния кръг Атлетико приема Селта в мач без значение. Всички мисли на тима вече са насочени към 28 май, когато е финалът на Шампионскта лига срещу Реал Мадрид на "Сан Сиро" в Милано.