Великият Солберг спечели Gymkhana GRiD, Андреев представи достойно България (Галерия)

Петер Солберг покори Gymkhana GRiD 2016 още при първото си участие. В същото време 20-годишен младеж от България накара всички да питат кое е това момче, а българите на пистата да се гордеем. Името му е Йордан Андреев, състезава се с подготвен от него, брат му и приятели Subaru Impreza с двулитров EJ20 турбо боксер двигател. Битката се разигра край митичния град Маратон в Гърция, където 490 г. пр.Хр. в Маратонската битка гръцката войска побеждава персите и 42-километровото разстояние от Маратон до Атина е пробягано от вестоносец, който, преди да умре от умора, предава добрата вест за победата.  Тътенът от двигателите се чуваше чак до Акропола, а за победата в грандиозното моторспорт шоу се бориха още създателят на дисциплината Gymkhana Кен Блок, миналогодишният победител Люк Уудхам, многократният медалист от X-Games Лиам Доран и още над 50 надъхани до краен предел да се докажат пилоти пред над четири хиляди екзалтирани гръцки фенове по трибуните. Легендата на рали спорта и любимец на феновете Петер Солберг отново припомни на всички колко голям шампион е и показа, че с възрастта не е загубил и половин секунда от скоростта, с която печелеше победи в продължение на десетилетие и стигна до световната титла във WRC. При машините с 4х4 задвижване видяхме истинска битка на раликрос титаните. Петер Солберг, Лиам Доран и Ренис Нитис стигнаха до финалните двубои. Победителят от миналата година Дмитри Срибни отпадна изненадващо в четвъртфиналите, а другата голяма новина бе отстраняването на Кен Блок от Лиам Доран в полуфинала. Кулминацията на вечерта под прожекторите на пистата край Маратон бе битката между великия Солберг и медалиста от X-Games Доран. Двамата пилоти от световния раликрос шампионат се познават добре, но от първите тренировки до последния двубой Солберг не остави никой от конкурентите му и да си помисли, че може да го победи. Така след края на двата манша Петер се оказа прекалено бърз и с близо две секунди преднина спечели титлата. В битката за 3-ата позиция Рейнис Нитис изненадващо надделя над Блок и зае последното място на подиума. Титлата при автомобилите със задно предаване спечели  Люк Уудхам.Йордан от своя страна записа шесто време от 22-ата участници в класа със задвижване на четирите колела в съботните квалификации, класира се за следващия кръг и с феноменалното си представяне остави зад себе си повечето фаворити за победата. Пред нашето момче с минимална преднина в събота бяха само Солберг, Кен Блок, Лиам Доран и Рейнис Нитис, а зад него останаха десетки състезатели с по-силни коли и с огромни претенции за челно класиране. В неделя Йордан не успя да се пребори с Джонатан Бък, който от своя страна записа най-силното си време в състезанието точно в серията срещу българина. Въпреки че не продължи напред, пилотът от Видин остави много силно впечатление у всички на пистата. 20-годишният Андреев следва висшето си образование в английския университет в Ковънтри със специалност автомобилно инженерство.Ето и първите думи на победителите след финала на Gymkhana GRiD 2016:Петер Солберг (1-во място 4х4)"Да ви кажа честно, не помня кога за последен път съм бил толкова притеснен. Като видях купите, си казах: "Искам една". Трудно ми е да опиша как се чувствам, но съм супер щастлив. Толкова хора по трибуните и такова вълнение. Като на световен шампионат. На старта на една от сериите ми изгасна колата, защото бях много напрегнат. Трябваха ми 3.5 секунди, за да тръгна, и си помислих, че всичко свърши, но реших да карам възможно най-бързо и да поема рискове. В полуфинала и финала бях по-предпазлив, за да не допусна грешка, и се получи. Това е уникално събитие и искам да благодаря на всички, които го организираха. Трофеят е велик, като световна купа."Люк Уудхам (1-во място задно предаване)"Не мога да опиша това чувство. Трети пореден път и не беше лесно. Адам ме притесни. Той даде най-добро време в квалификациите, а аз бях втори. Направихме промени по колата, но не свършиха работа и отново я преработихме. Всички състезатели от Monster Energy се включиха и ми помогнаха да я подготвим, както трябва. Карах на макс и съм супер доволен. Това е едно от най-яките събития, на които съм присъствал. Феновете са много ентусиазирани и не спираха да ни подкрепят. Нямам търпение да се състезавам някой ден отново тук."