Експресна победа и 1/4-финал за Григор в Стокхолм

Григор Димитров стартира с експресна победа тазгодишното си участие на своя любим турнир в Стокхолм с награден фонд 635 645 евро. Най-добрият български тенисист, който е поставен под №2 в основната схема и почиваше в първи кръг, нямаше никакви проблеми срещу естонския квалификант Юрген Зоп и след три пробива го елиминира с 6:3, 6:2 за 72 минути игра.

Така той се класира за четвъртфиналите, където ще срещне южноафриканеца Кевин Андерсън, отстранил по-рано днес Райън Харисън (САЩ) със 7:6(8), 6:4. След успеха срещу Зоп Григор Димитров си осигури 16 380 точки от наградния фонд и 45 точки за световната ранглиста, а при нова победа ще си гарантира 28 755 долара и 90 точки.Днес Григор сервира изключително стабилно, за което говори и статистиката - вкарани 67 процента от първи сервис и 77% спечелении точки при разиграването му.Димитров започна уверено мача срещу 234-ия в света и спечели откриващия сервис гейм на 30. Естонецът не му остана длъжен и във втория дръпна с 40:0 преди българинът да успее да запише две поредни точки. Зоп все пак взе подаването си, с което изравни резултата. Двамата печелеха сервис-геймовете си без проблеми до 3:2, когато 25-годишният хасковлия за първи път в срещата стигна до точка за пробив. За съжаление, той не успя да се възползва от преимуществото си, след като направи грешка от бекхенд и позволи на съперника си да се измъкне. Зоп обаче нямаше този шанс в 8-ия гейм, когато Григор взе аванс от 40:15 и след чудесна атака на мрежата осъществи така търсения от него пробив за 5:3. В следващия гейм Димитров спечели подаването, а с това и първия сет след 34 минути игра.Гришо продължи да доминира с разнообразна игра от основната линия и някои впечатляващи изпълнения на скъсени топки и във втората част дори още по-рано стигна до пробив. При това го направи по изключително категоричен начин, спечелвайки 3-ия гейм на нула при сервис на опонента му. Загуба на концентрацията за миг обаче можете да коства следващия гейм на Димитров, след като Зоп взе три поредни точки и докара нещата до 0:40. Григор успя да изравни, но естонецът стигна до нова точка за рибрейк, която отново не успя да материализира. Това бе най-дългият и оспорван гейм, а както се видя впоследствие и кючовият в мача. Малко по-късно Григор направи нов пробив в сета за 5:2 и му оставаше само да спечели следващото си подаване, за да триумфира. Той, за щастие, оправда очакванията на феновете и е на 1/4-финал.Следващия му съперник - Кевин Андерсън от ЮАР, е добре познат на Григор. Двамата са играли шест пъти помежду си до момента, като най-добрият български тенисист има положителен баланс от 5-1 победи. За последно те се срещнаха през 2014 година на четвъртфинал в Торонто, където Димитров спечели с 5:7, 7:5, 7:6(6).   Григор Димитров спечели първата си титла в АТР тура именно в Стокхолм през 2013 година, а следващия сезон стигна до финала. Той вече защити точките си от миналата година, когато загуби на четвъртфиналите от бъдещия шампион Томаш Бердих.