Две пропуснати дузпи не спряха устрема на Атлетико (видео)

Възроденият отбор на Атлетико Мадрид пропусна две дузпи при гостуването си на Валенсия, но все пак успя да спечели с 2:0 и поне за няколко часа да оглави класирането в Ла Лига. Антоан Гризман беше точен в 63-ата минута, след като преди това отново се беше провалил от бялата точка. След попадението наказателен удар не успя да реализира и капитанът Габи Фернандес. В добавеното време Кевин Гамейро сложи точка на всичко с втори гол.И двете дузпи бяха майсторски спасени от вратаря Диего Алвеш, който е рекордьор по този показател в първенството с 19 отразени изстрела от 41. През седмицата "дюшекчиите" бяха преборили Байерн (Мюнхен) (1:0) в Шампионската лига, като и тогава Гризман се беше провали от 11-ия метър. Днес наставникът им Диего Симеоне остави на пейката Фернандо Торес и автора на попадението срещу германците Яник Ферейра Караско, но преломеът дойде едва след влизането и на двамата.От снощи пък домакините от Валенсия имат нов треньор - Чезаре Прандели, който обаче днес изгледа срещата от трибуните. Вместо него тимът беше воден от досегашния наставник Воро.Гостите използваха инерцията от мача с Байерн и направиха много силно първо полувреме, в края на което можеха да водят с разлика, ако обаче не беше Диего Алвеш. В 7-ата минута той парира удар на Саул отблизо, а малко по-късно Анхел Корея насочи силен изстрел, но топката рикошира. В 23-ата минута Гамейро точно щеше да нанесе най-вероятно голов изстрел, но Хосе Гая се хвърли в краката му и успя да избие. В 26-ата минута Гризман отправи коварен шут под гредата, но Алвеш майсторски изби.Едва след изтичането на първия половин час футболистите на Валенсия погледнаха напред и започнаха да атакуват. Гая можеше да накаже отбраната в черни екипи в 37-ата минута, но ударът му попадна точно в ръцете на Ян Облак.Две минути преди края на тази част се стигна до балонно центриране в наказателното поле на "прилепите", където Корея се подготвяше да овладее, когато Луиш Нани го блъсна отзад и реферът наду свирката - наказателен удар. Гризман стреля вдясно от Диего Алвеш, но последва отлична намеса и кълбото не стигна до мрежата. Това е трети пореден негов пропуск.Нещата обаче не бяха приключили, защото в добавеното време Валенсия стигна до 100-процентова възможност, при която Родриго Морено беше изведен в полето пред Облак, но вратарят спаси изстрела му. В 54-ата минута появилият се на почивката Санти Мина беше на сантиметри от гола, но Люка Фернандес се намеси в последната секунда, за да го блокира.До 62-ата минута Чоло Симеоне вече беше пуснал Караско и Торес. Вторият от тях точно се беше появил, когато в 63-ата минута с първото си докосване на топката шутира по диагонала, Алвеш отклони, след което Гамейро върна към Гризман и този път французинът беше точен - гол за Атлетико. Шест минути по-късно Гризман беше спънат от Марио Суарес и това беше още една дузпа. Този път капитанът Габи се нае с отговорността, но ударът му беше още по-лош от този през първото полувреме и вратарят пак спаси. Домакините вече се опитваха да наложат натиск и в 74-ата минута Облак закова кълбото след коварен изстрел на Нани. Откритите пространства в защитата на Валенсия позволиха на столичани да направят няколко контраатаки и в 81-ата минута гредата попречи на Габи да се реабилитира за пропуснатата дузпа. След това и Торес за малко да вкара с глава, след като беше оставен, но късметът не беше с него. В последните няколко минути Атлетико вече трябваше да се защитава с всички сили и секунди преди изтичането на редовното време Еляким Мангала се включи в атака и засече с глава, но Облак също не трепна и спаси. Дълбоко в продължението Хуанфран изрита силно напред към Гамейро, който показа индивидуална класа и вкара за 2:0. Поражението е пето за Валенсия от началото на сезона и тимът е в долната част на таблицата. След паузата Атлетико ще има възможност да продължи силната си серия при домакинство на последния Гранада, а Прандели ще дебютира срещу Спортинг в Хихон.СТАТИСТИКА ОТ МАЧАМИНУТА ПО МИНУТАКЛАСИРАНЕ