Как Барса прехвърли ударението върху MSN
Барса смаза Селтик миналата седмица в Шампионската лига, като Лионел Меси, Луис Суарес и Неймар вкараха шест от седемте гола. Това бе първият мач, в който атакуващото трио на „блаугранас” започна заедно на терена от над 100 дни, и бе показано нагледно защо те са толкова важни за отбора на Луис Енрике.
Всеки от трио MSN стигна до попадения и в събота срещу Леганес, увеличавайки общата си сметка до невероятните 270 гола в 318 срещи, след като Суарес се присъедини към Меси и Неймар на „Камп Ноу” през лятото на 2014 г. и дебютира чак през октомври след дългото си наказание за ухапването на Джорджо Киелини на Мондиала в Бразилия.
След мача със Селтик Андрес Иниеста каза: „Играем и работим така, че и тримата да са щастливи и да имат положения. Можем само да се надяваме да продължават да вкарват в същия ритъм.”
Тези думи обобщават промяната, която преживя Барселона под ръководството на Луис Енрике след времената на Джосеп Гуардиола. Докато последният бе начело, всичко се свеждаше до колектива. Днес тактиката е основана на докарването на топката до трио MSN и молитви те да не разочароват. Не казваме кое е по-доброто или по-лошото, а просто, че днес виждаме различна Барса.
Тимът играе далеч по-директен футбол при Луис Енрике отколкото при Пеп. Миналия сезон в Ла Лига отборът направи с 2700 подавания по-малко в сравнение с последния на Гуардиола. Това е спад с 10%. Бяха направени също така 271 дълги паса повече и по-малко пасове във финалната третина на терена от тогава. При все че цифрите по отношение на владението на топката и точността на подаванията си остават високи, има очевидна промяна: откъсване от подхода с почти пълен контрол над топката към по-директна игра.
Барса си остана успешна и с новия подход – спечели Ла Лига, Купата на краля и световната клубна купа миналия сезон, но по-късно през този може и да се озове пред проблем. Ще предложи ли решения останалата част от тима, ако головете на аржентинеца, уругуаеца и бразилеца секнат?
Тези тримата вкараха 79% от попаденията на „блаугранас” миналия сезон в Примера. Това е голяма промяна в сравнение с последния сезон на Гуардиола, когато водещите му трима голмайстори записаха едва 43% от общия брой голове.
Падна и бройката от различни реализатори на Барса в ШЛ и първенството, сравнено с етапа на Пеп. През 2011/12 отборът имаше 16 различни голмайстори в Ла Лига и 11 различни в ШЛ. Миналия сезон бяха 11 различни в Ла Лига и 7 различни в ШЛ.
С други думи, тогава играчите по целия терен даваха своя дан с попадения, помагайки на тима си да победи. Сега Барса зависи от тримата напред. До момента Меси, Суарес и Неймар свършиха доста добра работа, ала ще е интересно да се види как ще се справи отборът като цяло, когато се изправи пред трудни предизвикателства по-късно през сезона. Нападателното трио не може винаги да върши всичко само.
НОВАТА СИСТЕМА
Срещу Леганес бе използвана система 1-3-4-3. Луис Енрике се бе спирал на нея няколко пъти преди, но този път употребата ѝ бе доказателство, че формациите са просто цифри.
Например използваното от Пеп Гуардиола 18 пъти в първия му сезон 1-3-4-3, предпочитано и от Йохан Крайф, бе изградено с цел да създаде преимущество в средата на терена. Стореното от Луис Енрике в събота бе напълно противоположното: той по-скоро раздели отбора си на две части, като остави двама халфове и трима бранители да се грижат за защитната част и освободи останалите петима да атакуват.
Това бе начин да се закара топката възможно най-бързо до трио MSN, защото треньорът предусещаше, че Леганес ще пресира високо. Ако Барселона съумееше да преодолее този пресинг, нападателното трио би се озовало в ситуация трима-на-трима. И, макар че отне известно време да се уцели ваксата, в крайна сметка се получи.
Суарес прекара на пейката последните 35 минути, а при едва пет изиграни мача това е изключително, защото миналия сезон игра всеки път от 1-вата до последната минута, когато бе пускан титуляр. Очевидно ще има ротации и вече видяхме уругуаеца и Меси да започват като резерви при поражението от Алавес. Трио MSN този път няма да играе всяка възможна минута.
Гийем Балаге, „Скай Спортс”