Opel Ampera-e: нов начин на шофиране

С Ampera-e и нейния пробег до 520 километра (съгласно Новия европейски цикъл на шофиране, NEDC) с едно зареждане, Opel представя първия електрически автомобил, който ще осигури възможност на широк кръг автомобилни купувачи да си позволят електрическа мобилност. Тя осигурява начин на шофиране, отварящ нова глава в историята на автомобила. За почти 90 процента от водачите, които пътуват всекидневно от дома до работата си, литиево-йонният акумулаторен пакет с капацитет 60 кВтч и конструкцията на Ampera-e, създадена за постигане на максимална ефективност, ще позволяват шофирането да бъде като на конвенционален автомобил.

Opel представя Ampera-e първо в страните, които са изградили определена форма на инфраструктура за зареждане или такива, които показват ярко изразени амбиции да се превърнат в лидери в електрическата мобилност. Ampera-e в момента се продава в Норвегия, която на практика е най-зрелият пазар на електрически автомобили в Европа. Германия, Холандия и Швейцария ще я последват по-късно през тази година.

Opel Ampera-e дава ново определение на електрическата мобилност с пробега си от 520 км (измерен на базата на стандарта NEDC) – с поне 100 км повече от този на най-близкия в това отношение съперник от същия сегмент, който в момента се предлага на пазара. Макар че NEDC е важен, за да се осигури форма на сравнение между автомобилите, в реалния свят пробегът се влияе по-силно от фактори като характеристиките на пътя, метеорологичните условия, стила на шофиране и натоварването. По тази причина Opel поставя Ampera-e в условия подобни на тези на тестовете извършени по цикъла WLTP (скъсена тестова процедура). Резултатите от тестовете са по-близки до тези при шофиране в реални условия. И при тях Opel Ampera-e се представя отлично – на базата на тестовете инженерите изчисляват комбиниран пробег над 380 километра. Естествено пробегът при всекидневно шофиране ще зависи от стила на шофиране и други външни фактори. Независимо от това, най-големите колебания за избора на електрически автомобил, а именно притесненията относно пробега, стават част от миналото. Към перспективния характер и предимствата на опазващата околната електрическа мобилност, Ampera-e добавя уникални качества като например, ускорение съответстващо на това на мощен, спортен автомобил с класическо задвижване.  

Вниманието върху ефективността и динамиката при Ampera-e се изразява и във функционалната й компановка. Компактна на външни размери със следа близка до тази на Opel Corsa, Ampera-e предлага интериор с повече пространство дори от този на по-голямата Astra. Пътническото отделение е разположено над акумулаторния пакет, който от своя страна е интегриран в подподовата конструкция. По този начин по-високата позиция на седалките създава усещане за кросоувър, което е изключително популярно сред купувачите на нови автомобили напоследък.   

“Шофиране с един педал”: спиране с помощта на педала за „газта“

Но Ampera-e има още какво да предложи: революционният електрически автомобил позволява почти безшумно придвижване и дава възможност за зареждане на батериите и в движение. За да започне този процес, водачът трябва просто да отпусне крака си от педала за газта в нормалния режим на движение “Drive”.  Ampera-e започва автоматично да рекуперира енергия при намаляване на скоростта, като електрическият мотор преминава към работа като генератор. Но това не е всичко - спирачният ефект на мотора може да бъде увеличен, когато водачът премине в режим “Low”, като по този начин също се увеличава степента на рекупериране. Освен това той има възможност да превключи в режима “Regeneration on Demand” (регенериране по желание) за постигане на максимален ефект на рекуперация с помощта на лостчета зад волана. Спирачният момент на генератора е толкова висок в позиции “Low/Regen on Demand”, че на практика не се налага използването на спирачния педал за намаляване на скоростта до пълно спиране в нормален трафик. По този начин Ampera-e може да бъде контролирана само с помощта на педала за „газта“ (One Pedal Driving, шофиране с един педал). Разбира се нуждата от използване на спирачния педал в ситуации изискващи по-интензивно спиране си остава. Симулационните модели показват, че водачът може да увеличи пробега с до 5 процента в сравнение с режим “Drive” при прилагането на “One Pedal Driving” със съответната пълна рекуперация в сгъстен трафик с много потегляния и спирания.

Максималният въртящ момент от 360 Нм е „отговорен“ за наелектризиращия темперамент на новия Opel. Максималната мощност на електрическия мотор е 150 кВт/204 к.с. Потеглянето от място и ускоряването при навлизане в магистрала са сред любимите дисциплини на Opel Ampera-e. Компактният автомобил спринтира от нула до 50 км/ч за едва 3.2 секунди, а междинното ускорение от 80 до 120 км/ч, което е особено важно при изпреварване, се извършва за 4.5 секунди (предварителни данни). Максималната скорост е електронно ограничена на 150 км/ч в името на по-големия пробег.

Напълно подходяща за всекидневно използване: пространство за пет човека с багажа им

Дългата 4.16 метра Ampera-e впечатлява не само със своето ускорение. Тя предлага пространство за до петима пътници и багажен обем от 381 литра – стойности, които са над тези на автомобилите с подобни размери. Щедрото пространство се постига чрез интелигентно интегриране в конструкцията на десет акумулаторни модула. Целият пакет е разположен в подподовата конструкция и е адаптиран към контурите на автомобила. Това означава, че няма загуба на пространство. Акумулаторът се състои от 288 литиево-йонни клетки с общ капацитет 60 кВтч. Той е разработен съвместно с LG Chem.

Благодарение на възможността за разполагане на акумулатора под пода, инженерите конструирали Ampera-e са създали нов вид каросерийна структура, която защитава въпросния акумулаторен пакет при оптимизация на теглото. За целта те са използвали високоякостни стомани и алуминий, намалявайки масата без да влошават безопасността и надеждността на автомобила. Около 81.5 процента от структурата на каросерията на Ampera-e се състои от високоякостни и свръхвисокоякостни стомани. За допълнително намаляване на теглото, инженерите са предпочели алуминий за детайли като предния и задния капак и вратите, намалявайки допълнителни шест процента от теглото в сравнение с това при използване на стоманени детайли.

Инженерите са се погрижили и за удоволствието на пътниците при пътуване на дълги разстояния. Типично за Opel, отличното усещане за простор се съчетава с най-доброто от дигиталната свързаност. Уникалният асистент за свързаност и услуги Opel OnStar е съчетан с инфоразвлекателна система проектирана специално за Ampera-e. Инфоразвлекателната система IntelliLink-e е съвместима с Apple CarPlay и Android Auto, позволяващи на потребителите да се обаждат по телефон, да въвеждат навигационни данни, да разменят съобщения и да слушат музика с помощта на Spotify, използвайки контрол чрез сензорен екран или гласово разпознаване. Ampera-e може да бъде оборудвана също със аудио уредба Bose със седем висококачествени говорителя.

Още от Моторни спортове

Виж всички

Водещи Новини

Видео акценти