Аякс напомни за славните си времена (видео)

Холандският гранд Аякс направи голяма крачка към полуфиналите в Лига Европа, след като победи с 2:0 Шалке 04 на "Амстердам Арина". Това обаче беше най-малкото, с което се отърваха "кралскосините". През целия мач те бяха мачкани от домакините, но великолепните намеси на вратаря Ралф Феерман и гредите помогнаха на германския тим да не допусне по-тежка загуба.Капитанът Дейви Клаасен отбеляза и двата гола за Аякс, но целият отбор се представи изключително силно и върна спомените за времената, в които "червено-белите" доминираха по европейските терени. Амин Юнес, Бертранд Траоре и Джъстин Клуйверт правеха каквото си поискат със защитата на Шалке и ако не беше блестящият Феерман, реваншът щеше да е абсолютно протоколен.52 000 зрители по трибуните станаха свидетели на шоуто, което им предложиха възпитаниците на старши треньора Петер Бош. Домакините бяха без наказания Ласе Шьоне, но като титуляр започна 17-годишният Джъстин Клуйверт - син на Патрик Клуйверт.За Шалке на резерваната скамейка остана Клаас-Ян Хунтелаар, който прекара едни от най-силните години в кариерата си с екипа на Аякс. Бившият холандски национал влезе в игра през второто полувреме и беше бурно аплодиран от феновете.В 12-ата минута красив удар от воле на Ван де Беек попадна в ръцете на Феерман. Малко след това Амин Юнес направи каскада от финтове и беше повален в наказателното поле, а Клаасен с мощен шут под гредата откри резултата. Домакините наложиха много високо темпо и не спираха да пресират германците в тяхната половина. В 31-ата минута Траоре уцели напречната греда с глава, а Шалке не създаде нито едно голово положение през първата част. И след почивката отборът на Маркус Вайнцийрл не сътвори нищо запомнящо се в офанзивен план. Таранът Гуидо Бургщалер не получаваше никаква подкрепа от офанзивните полузащитници, а Аякс бързо удвои преднината си. В 52-ата минута Траоре изведе Клуйверт, той центрира към Клаасен и холандският национал опъна мрежата. Две минути след това Феерман спаси удар на останалия сам срещу него Траоре, който пропиля още няколко чисти положения. В 77-ата минута гредата за втори път спаси Шалке след свиреп шут на Ван де Беек.Лига Европа, 1/4-финали - първи мач:АЯКС - ШАЛКЕ 04 2:0 (1:0)1:0 Клаасен (23) д.2:0 Клаасен (52)МИНУТА ПО МИНУТА