Аякс напомни за славните си времена (видео)

Холандският гранд Аякс направи голяма крачка към полуфиналите в Лига Европа, след като победи с 2:0 Шалке 04 на "Амстердам Арина". Това обаче беше най-малкото, с което се отърваха "кралскосините". През целия мач те бяха мачкани от домакините, но великолепните намеси на вратаря Ралф Феерман и гредите помогнаха на германския тим да не допусне по-тежка загуба.

Капитанът Дейви Клаасен отбеляза и двата гола за Аякс, но целият отбор се представи изключително силно и върна спомените за времената, в които "червено-белите" доминираха по европейските терени. Амин Юнес, Бертранд Траоре и Джъстин Клуйверт правеха каквото си поискат със защитата на Шалке и ако не беше блестящият Феерман, реваншът щеше да е абсолютно протоколен.
52 000 зрители по трибуните станаха свидетели на шоуто, което им предложиха възпитаниците на старши треньора Петер Бош. Домакините бяха без наказания Ласе Шьоне, но като титуляр започна 17-годишният Джъстин Клуйверт - син на Патрик Клуйверт.

За Шалке на резерваната скамейка остана Клаас-Ян Хунтелаар, който прекара едни от най-силните години в кариерата си с екипа на Аякс. Бившият холандски национал влезе в игра през второто полувреме и беше бурно аплодиран от феновете.
В 12-ата минута красив удар от воле на Ван де Беек попадна в ръцете на Феерман. Малко след това Амин Юнес направи каскада от финтове и беше повален в наказателното поле, а Клаасен с мощен шут под гредата откри резултата. Домакините наложиха много високо темпо и не спираха да пресират германците в тяхната половина. В 31-ата минута Траоре уцели напречната греда с глава, а Шалке не създаде нито едно голово положение през първата част.

И след почивката отборът на Маркус Вайнцийрл не сътвори нищо запомнящо се в офанзивен план. Таранът Гуидо Бургщалер не получаваше никаква подкрепа от офанзивните полузащитници, а Аякс бързо удвои преднината си. В 52-ата минута Траоре изведе Клуйверт, той центрира към Клаасен и холандският национал опъна мрежата. Две минути след това Феерман спаси удар на останалия сам срещу него Траоре, който пропиля още няколко чисти положения. В 77-ата минута гредата за втори път спаси Шалке след свиреп шут на Ван де Беек.