Десетте най-добри януарски трансфери
Зимният трансферен прозорец е предизвикателство за клубовете, тъй като интензитетът се увеличава поради краткостта на периода и, често, липсата на достатъчно добри сделки на хоризонта. Понякога обаче се случва топ играчите да се местят и през януари, било краткосрочно или дългосрочно, и да правят огромна разлика в представянето на закупилите ги клубове. Тепърва предстои да се види дали е оправдано плащането на рекордните за защитник 75 млн. паунда от Ливърпул за Върджил ван Дайк, но историята ни показва поне десет случая на привлечени през зимата играчи с изумителен ефект върху новите си отбори. Ето ги и тях.
РАКИТИЧ - СЕВИЛЯ (2011)
Днес незаменима част от полузащитата на Барселона и победител в Ла Лига и Шампионската лига, Иван Ракитич беше купен от бившия си клуб Севиля за само 2,5 млн. евро през януари 2011 година от Шалке 04.
Започнал в страната на своето раждане – Швейцария, с екипа на Базел, хърватският национал се утвърди като изгряваща звезда в Шалке и оттам отиде при андалусците, където грабна окото на футболна Европа. Спечели Лига Европа в сезон 2013/14 и така накара Барса да го купи от Севиля.
МАТИЧ – ЧЕЛСИ (2014)
Все през януарския прозорец Челси първо продаде, а после купи щита за защитата Неманя Матич. През 2011 г. пусна сръбския опорен полузащитник в Бенфика като част от сделката, завела Давид Луиж от „орлите” на „Стамфорд Бридж”. „Сините” после закупиха обратно Матич за около 21 млн. паунда през януари 2014 г. и той стана ключова част от отбора, спечелил титлата в Премиър Лийг през 2014/15 и 2016/17.
ДЖОВИНКО – ФК ТОРОНТО (2015)
Вероятно най-добрият играч, красил терените в Мейджър Лийг Сокър. ФК Торонто направи истински удар, когато се споразумя с Ювентус за привличането на италианския национал Себастиан Джовинко през януари 2015 година.
Наелектризиращият офанзивен халф не бе застаряваща звезда, а в зенита си на 28 години, когато пристигна в Северна Америка и оглави класациите за вкарани голове и асистенции още в първия си сезон. Преди него Торонто се представяше под очакванията, а след това не пропусна да играе плейофи във всеки сезон с Джовинко.
ИГУАИН – РЕАЛ МАДРИД (2007)
Реал Мадрид купи тийнейджъра Гонсало Игуаин за около 12,5 млн. евро от Ривър Плейт през януари 2007 година. Разбираемо, на момчето му трябваше малко време за приспособяване и вкара едва 11 гола в първите си 18 месеца в новия си клуб. В следващите два сезона обаче записа първо 24 и после 29 гола във всички състезания и когато напусна през 2013 г., аржентинският стрелец бе нанизал над 120 попадения за „белите” за период от шест и половина години.
БЕКАМ - ПСЖ (2013)
След напускането на ЛА Галакси в края на сезон 2012 в МЛС Дейвид Бекам отиде в Пари Сен Жермен като свободен агент през януари 2013 г. и даде краткосрочна инжекция ентусиазъм в битката за първа шампионска титла в Лига 1 от 19 години насам.
Бекам игра 10 мача в първенството (общо 14 във всички състезания) и парижани вдигнаха лелеяния трофей. Англичанинът си спечели още по-голяма популярност, след като дари всичките си получени заплати на местна благотворителна организация с насоченост към децата.
КОУТИНЬО - ЛИВЪРПУЛ (2013)
Ливърпул купи Филипе Коутиньо за едва 8,5 млн. паунда от Интер през януари 2013 г. и можеше да го продаде с около 130 милиона печалба, ако бе проявил интерес да изслуша офертите на Барселона това лято.
Останал извън сметките на „Сан Сиро”, бразилският магьосник се превърна в истинско откритие на „Анфийлд”, вкарвайки невероятни голове и градейки цялата игра на „червените”. Коутиньо е също така вече и топреализаторът сред бразилците в Премиър Лийг за всички времена.
СУАРЕС - ЛИВЪРПУЛ (2011)
Трансферният бизнес на Ливърпул през януари 2011 г. остава пословичен с плащането на рекордните тогава за клуба 35 млн. паунда за провала Анди Каръл. „Червените” обаче само няколко часа по-рано същия ден привлякоха и едно момче на име Луис Суарес от Аякс за малко под 23 млн. паунда.
Въпреки купищата скандали, свързани с уругуаеца, той си остава една от най-добрите чуждестранни покупки в историята на Премиър Лийг и беше само на косъм от изстрелването на Ливърпул до бленуваната титла в сезон 2013/14 с 31-те си гола в едва 33 мача.
ЕВРА – МАН ЮНАЙТЕД (2006)
Врагът на Суарес и финалист с Монако в ШЛ 2003/04 Патрис Евра беше пословично заменен още на почивката в дебюта си за Манчестър Юнайтед, където дойде през януари 2006 г. срещу само 5,5 млн. паунда.
За щастие на французина, това беше само краткосрочен срив и той се утвърди като най-добрия ляв бек в Премиър Лийг до края на следващия сезон, когато беше избран в Отбора на годината на Асоциацията на професионалните футболисти. Накрая напусна „червените дяволи” през 2014 г. с 10 големи трофея и почти 400 изиграни мача.
ВИДИЧ – МАН ЮНАЙТЕД (2006)
Неманя Видич се присъедини към Манчестър Юнайтед по същото време като Евра срещу едва 7 млн. паунда, платени на Спартак Москва. И той като френския си съотборник бе избран в Отбора на годината на АПФ още в края на първия си пълен сезон на „Олд Трафърд”.
Сърбинът оформи легендарен тандем в центъра на защитата с Рио Фърдинанд във вероятно най-силния от силните отбори, градени от Алекс Фъргюсън, и спечели 10 големи трофеи с Юнайтед. Освен това през 2011 г. стана едва вторият небритански или неирландски капитан в историята на клуба след легендата Ерик Кантона.
МАРСЕЛО – РЕАЛ МАДРИД (2007)
Марсело в момента кара своя 11-и пълен сезон в Реал Мадрид, където дойде от Флуминензе през януари 2007 г. да се конкурира за място със своя славен сънародник Роберто Карлош – място както в титулярната единайсеторка тогава, така и на вечен №1 на левия бек в книгата с легендите на „белите”.
Още едва 18-годишен при внезапното си пристигане в Мадрид, на Марсело му трябваха шест месеца да се установи и в сезон 2007/08 вече играеше редовно, а Роберто Карлош замина към Фенербахче. Впоследствие се превърна в най-добрия ляв бек на света и спечели четири титли в Ла Лига и три трофея в Шампионската лига.
„CNN Sports Illustrated”