Страхотно! България ще играе на Мондиал 2018 (галерия)

Волейболистките от националния отбор на България постигнаха страхотен успех, след като се класираха за участие на Световното първенство през 2018 година в Япония (29 септември - 20 октомври). Момичетата на Иван Сеферинов записаха 4-а поредна победа на световната квалификация в Ротердам (Холандия), след като в директен спор победиха силния тим на Белгия с 3:0 (25:17, 25:22, 25:19) и така подпечатаха визите си за участие на Мондиал 2018. По-рано това стори и тимът на Холандия, който победи Словения с 3:0 (25:16, 25:11, 25:16) и също записа 4 поредни победи на турнира. Изключително важният двубой България - Белгия на световната квалификация в Ротердам (Холандия) започна равностойно до 4:4. Последваха 4 поредни български точки до 8:4 при първото техническо прекъсване. Разликата от 4 точки се запази и при второто техническо прекъсване, което дойде при 16:12 за България, след като Добриана Рабаджиева би силен сервис, а белгийките не можаха да организират атака. Националките увеличиха аванса си до 5 точки при 22:17, след като Елица Василева атакува по блокадата от зона 2. Последва пайп на Елица Василева и 23:17.  Мощен сервис на звездата на Динамо (Казан) доведе до аут в атаката на Белгия и геймбол за България при 24:17. Възпитаничките на Иван Сеферинов спечелиха първата част с 25:17. Втората част започна с превъзходство на родните националки, които поведоха с 4:2, а първото техническо прекъсване дойде при 8:4. Разликата нарасна до 6 точки при 12:6. Атака “краче” на Страшимира Филипова и 15:9 на България. Белгийките записаха 3 поредни точки и това принуди Иван Сеферинов да вземе прекъсване. Второто техническо прекъсване дойде при 16:13 за България. Елица Василева изведе националките до аванс от 5 точки при 21:16 след технична атака от зона 4. България поведе с 23:18, но Белгия намали до 20:23. Иван Сеферинов взе прекъсване за България. Успехът за България във втората част дойде, след като Христина Русева пусна технично топката в полето на Бългаия за 25:22. Третият гейм стартира отлично за България след ас на Диана Ненова за 2:0. Разликата нарасна до 3 точки при 6:3. България поведе с 8:5 при първото техническо прекъсване. Авансът на българските момичета стана 6 точки при 12:6, след ката Мощна атака на Елица Василева затрудни белгийките, а Христина Русева завърши разиграването с контраатака. Добриана Рабаджиева направи 15:9. Българските волейболистки дръпнаха с 18:10. Единична блокада на Христина Русева направи резултата 20:13. Белгия успя да намали разликата до 17:23, но това не бе достатъчно за обрат. България спечели лесно третата част с 25:19, а с това и мача с 3:0 гейма. Най-резултатна за България стана Елица Василева със 17 точки (2 блока, 65% ефективност в атака, 41% перфектно и 56% позитивно посрещане). Страхотен мач изигра Христина Русева, която заби 12 точки (7 блока, 71% ефективност в атака), а Старшимира Филипова добави още 10 точки (1 ас, 1 блок, 67% ефективност в атака). За Белгия се отличи резервата Брит Ерботс с 16 точки. Утре България срещу Холандия в спор за първото място на турнира в Ротердам, а двубоят е с начален час 15,00. БЪЛГАРИЯ - БЕЛГИЯ 3:0 (25:17, 25:22, 25:19)БЪЛГАРИЯ: Диана Ненова 4, Емилия Николова 7, Добриана Рабаджиева 7, Елица Василева 17, Христина Русева 12, Стершимира Филипова 10 - Мария Филипова-либеро (Русена Сланчева-либеро, Нася Димитрова 1)Старши треньор: ИВАН СЕФЕРЕНОВБЕЛГИЯ: Илка Ван Дер Вивер, Кая Гробелна, Лаура Хеирман 6, Фрея Албрехт 6, Селен Ван Гестел 1, Шарлоте Лейс 4 - Валери Куртоа-либеро (Лезе Ван Хеке 6, Брит Ерботс 16, Амбър Де Тант-либеро, Натали Леменс 1)Старши треньор: ГЕРТ ВАНДЕ БРОКЕ.ГАЛЕРИЯ от мача БЪЛГАРИЯ - БЕЛГИЯ 3:0 - ТУК!!!