Обичан, мразен, Кличко си тръгва като един от най-великите

От „велик шампион“ и „легенда“ до „скучен“ и дори „убиец на бокса“ – Владимир Кличко е чувал какво ли не за себе си в 21-годишната си кариера в професионалния бокс. 41-годишният украинец официално сложи край на кариерата си и се отказа от реванша с Антъни Джошуа.

„Огънят изчезна. Не мога вече да провеждам дълги тренировъчни лагери на моята възраст. Опитах. Започнах.

Но вече я няма мотивацията. Не и когато съм постигнал всичко, за което някога съм мечтал“, каза Кличко.

В кариерата си той постигна 64 победи (53 с нокаут), като има и 5 загуби (4 с нокаут). Две от тях бяха в последните му два мача – от Тайсън Фюри в среща, в която Владимир бе бледа сянка на себе си, и от Антъни Джошуа, срещу когото Кличко показа страхотен бокс и изпусна шанс да спечели, а в крайна сметка отстъпи пред по-младия шампион.

Преди онзи мач с Фюри на 28 ноември 2015, Кличко беше непобеден в продължение на повече от 11 години години. Той си тръгва като боксьорът с втората най-дълга серия като шампион в тежка категория, тъй като държа пояса на IBF точно 9 години, 7 месеца и 7 дни от 2006 до 2015 г., а междувременно добави към него титлите на WBO, WBA, IBO и сп. „Ринг“. Единственият боксьор, който е бил шампион в тежка категория по-дълго от Владимир, е Джо Луис – 11 години, 8 месеца и 8 дни.

Историята на Владимир и брат му Виталий, също бивш световен шампион, е впечатляваща. Баща им – генерал-майор Владимир Родионович Кличко, е военен, а семейството се мести често. Виталий е роден в Киргизтан, 5 години по-късно Владимир се ражда в Казахстан.  Въпреки висшия ранг на баща им, семейството живее в бедност.

„Като малки спяхме заедно, нямаше място.

Станахме като огледални образи. Говорехме еднакво, изглеждахме еднакво.

Съветската система много ни повлия. Стрелях с „Калашников“, учиха ме как да хвърлям гранати, тичахме в подземия с противогази“, разказа Владимир преди време.

Като по-голям Виталий започва с бокса първи, а това му открехва вратата към останалия свят. По-големият Кличко отива на турнир в САЩ, а след това разказва как там е като рай, има плажове, а в магазините има повече от един вид сирене, а освен това му носи Кока-Кола. Малкият Владимир се запалва по бокса, тъй като също иска да пътува и започва да тренира. Филмите с Чък Норис и Арнолд Шварценегер, идоли и на двамата братя, също помагат за този избор.

Още като ученици, двамата трудно си намират спаринги. Виталий е природен талант, боксът му идва отвътре, но Владимир не отстъпва. Един от треньорите в началото – Александър Полишчук, казва, че

още като ученик „Владимир има силата да удря като кон“.

Останалите не искат да излизат срещу него, защото не могат и да го ударят, тъй като е по-висок от тях. Решението на треньорите е да вържат ръцете на Владимир и да извикат момчетата от баскетболния отбор и да им кажат да се опитат да го ударят. Владимир избягва всички удари.

Двамата братя започват да печелят медали от световни и европейски първенства. По това време пари за спорт в Украйна няма, а местните бандити се опитват да ги изкушат да се откажат от спорта и да се захванат с рекет.

„Постоянно ги търсеха местните мутри и рекетьори. Веднъж двамата дойдоха при мен и казаха: „Нямаме никакви пари, дали не си струва?“ Разубедих ги, казах им да не правят нищо и всичко ще се нареди, ще имат много пари“, разказа преди години първият треньор на двамата Владимир Золотарев.

1996 г. – Владимир току-що е станал олимпийски шампион. През 2012 той продаде медала за 1 млн. долара, които даде за благотворителност

При аматьорите Владимир Кличко има 134 победи и само 6 загуби. Двамата продължават да имат проблеми с намирането на спаринг партньори, а логичното е да се изправят един срещу друг. Единственият спаринг между тях е през 1996 г.

„Още имам белег от този спаринг. За първи път някой ми отвори аркада тогава. Беше кърваво. Ние се обичаме, но обичаме и състезанието. Никой не се предаваше. Никой не искаше да показва слабост“, казва Владимир, който чупи и пръст на крака си в същия спаринг.

След тази среща двамата обещават на майка си Надежда повече никога да не се срещат. Обещание, което спазват и вече като по-големи, когато от редица страни им предлагат по 100 млн. да излязат един срещу друг и да обединят титлите в тежка категория.

Големият успех на Владимир при аматьорите е на олимпийските игри в Атланта през 1996, когато той става олимпийски шампион. Всъщност, титуляр на игрите е трябвало да бъде Виталий. Големият брат обаче дава положителна допинг проба, а на негово място влиза Владимир, който няма проблем да вземе златото.

Малко след игрите в САЩ, двамата братя са изправени пред още едно важно решение – как да продължат кариерите си. Интерес към тях има легендарният промоутър Дон Кинг, който ги кани в имението си в Охайо и започва да изсипва обещания за светлото бъдеще и купищата пари. Кинг даже решава да свири на пиано, за да им покаже, че не е „безмилостният промоутър, както го описват“. Това почти убеждава братята, преди да видят, че всъщност педалите на пианото се движат сами и не Кинг свири. Те решават да откажат предложенията за торби с пари и подписват в Германия. Кариерите им тръгват бързо,

мачовете са често, като има случаи, в които Владимир се боксира по два, дори три пъти месечно

За две години той натрупва актив от 24 победи, когато губи от Рос Пюрити в Киев. Това обаче не спира възхода му, а през 2000 г. той става световен шампион, печелейки титлата на WBO след успех срещу Крис Бърд, който преди това побеждава брат му Виталий. Владимир прави 5 поредни защити преди да дойде шокиращата загуба с нокаут от Кори Сандърс в мач, в който Кличко е на ринга тялом, но не и духом. Следват две победи и още една загуба с нокаут, този път от Леймън Брюстър.

Тогава много специалисти обявяват Владимир за приключил с бокса, обясняват, че няма брадичка, че не може да издържа и т.н. Владимир обаче е започнал работа с Еманюел Стюард, бившия треньор на Ленъкс Люис и макар в началото това да не си личи, постепенно започва да дава резултат. През 2006 г. Владимир печели поясите на IBF и IBO след нова победа срещу Бърд, а оттам тръгва голямата доминация. През 2008 той добави титлата на WBO след успех срещу Султан Ибрахимов, след това взе и пояса на списание „Ринг“ след победа срещу Руслан Чагаев, а с успеха срещу Дейвид Хей грабна и титлата на WBA. Единствената, която му липсваше, е тази на WBC, където обаче шампион бе Виталий, а обещанието към майка им бе в пълна сила.

Дълго време това бе обичайната гледка в бокса – Кличко празнува победата си и защитата на титлите

В годините на доминация обаче към Кличко имаше много критики заради защитния му стил и откровено скучните на моменти мачове.

„Всеки негов мач е еднакъв: ляв прав, ляв прав, клинч, ляв прав, ляв прав, пак клинч, ляв прав, десен крос, клинч, ляво кроше, клинч, ляв прав, клинч, ляв прав, клинч и така до откат. Печели повечето си мачове с нокаут, но нокаутът не носи вълнение, а облекчение, че вече няма нужда да гледаме това“, пише „Гардиън“.

Подобни коментари валят един след друг. „Кличко е скучен“, „страхлив“, „братята Кличко убиват тежката категория“, „боксът ще се съживи, след като Владимир се откаже“.

Кличко определено не е нито Мохамед Али, нито Майк Тайсън, стилът му е далеч от това, но докато всички го критикуват, той бие и считаните за най-добри след него – Самюел Питър, Ибрахимов, Чагаев, Хей, Александър Поветкин, Кубрат Пулев.

През това време братята Кличко изградиха и бизнес империя, донесла им милиони от дейности, не само свързани с бокса. И двамата са с докторски степени, от което идват и прякорите им Д-р Стоманения чук (Владимир) и Д-р Железния юмрук (Виталий).

„Един човек ми каза: „Боксът в тежка категория е в криза и тази криза си има име – Кличко. Първоначално се ядосах, но след това го приех с чувство за хумор. Много боксьори казват, че сме предсказуеми, че сме скучни, стилът ни е ясен, но никой не ни побеждава“, коментира Владимир преди години.

Обвиняват го в мръсни номера и на ринга, и извън него. Първо Поветкин, след това Кобрата, а накрая и Фюри споменаваха за това, че Кличко не дава допинг проби преди мач, а само след мач. Освен това и Пулев, и Фюри повдигнаха въпросите за ръкавиците, за ринга, подбиран специално за Кличко.

В последния си мач Владимир Кличко свали Джошуа в нокдаун, но не успя да го победи

Всичко за него се промени в онази нощ през 2015, когато Фюри го обезличи. Кличко не приличаше на себе си, дори не приличаше и на онова си лице от загубите срещу Сандърс и Брюстър. Той почти не докосна британеца, а това сложи край на хегемонията му. В последния си мач обаче Владимир си спечели симпатии и то от хора, които години наред плащаха да гледат мачовете му, за да го видят как ще загуби. Кличко се представи страхотно срещу по-младия и по-силен Джошуа, като дори го свали в нокдаун. Загуби, но си тръгна с достойнство. Днес той сложи край на бляскава кариера, продължила 27 години (6 при аматьорите и 21 при професионалистите). И го прави като един от най-великите в историята, независимо дали го считат за скучен или не.

udarsport.bg

Още от Бойни спортове

Виж всички

Водещи Новини

Видео акценти