Моуриньо вече e напълно откъснат от действителността

Някога той беше новото хлапе на улицата в Шампионската лига, португалски ураган, отвял по пътя си най-големите от най-големите. Днес обаче, когато неговият Манчестър Юнайтед напусна повече от безславно водещия клубен турнир след сиво представяне срещу Севиля, Жозе Моуриньо изглежда извън гребена на вълната и откъснат от действителността на днешния ден – и на терена, и извън него.

Блясъкът в очите му вече го няма и сега всичко, което е останало, е негативният футбол и неуместните опити за внушение, че отпадането още на осминафиналите на ШЛ всъщност не е от особено голямо значение. Все пак той е печелил дваж състезанието и също така, както сам побърза да припомни на всички след поражението от андалусците на „Олд Трафърд”, е извеждал до победи на този стадион Порто и Реал Мадрид, така че мъките на Юнайтед в Европа не започвали със загубата във вторник вечер.

Проблемът е, че той продължава да сипе сол в раните на всички около клуба (ако не вярвате, попитайте привържениците на отбора какво смятат за подхода му към мача), но сега вече и като мениджър на „червените дяволи”.

„Няма време да тъжим. Това е футбол, а не краят на света – заяви Моуриньо след двата победни гола на Уисам Бен Йедер, пратили Севиля за първи път в клубната история на четвъртфинал в ШЛ. – Седял съм на този стол два пъти, след като съм изхвърлил Юнайтед от Шампионската лига с Мадрид и Порто, тъй че не смятам, че за клуба това е нещо ново. Нямам угризения, дадох най-доброто от себе си, играчите също. Загубихме – това е футболът.”

Всеки привърженик на отбора, който е чул тези коментари, ще да е изгубил моментално хладнокръвие и ще да се е отдал на пълна ярост след намека, че загуба от Севиля не е „краят на света”. В действителния свят Моуриньо е прав на 100%, ала футболните фенове все още си позволяват да живеят в сапунен балон от фантазии, в който играта значи повече от всичко друго в живота в рамките на 90 минути.

Португалецът обаче няма много време за отдаване на подобни романтични гледища и, ако се налага, е готов да предпочете Маруан Фелаини пред Пол Погба или Хуан Мата. Ако пък целта изисква изоставяне на нападателната философия на Юнайтед в името на резултата, е готов да плати и тази цена на драго сърце.

Привържениците на „червените дяволи” биха преглътнали подобен подход, ако той носи резултати, както се случи срещу Ливърпул в събота. Търпението им обаче се изпарява светкавично, ако така юздите на отбора биват изкъсо сдържани от атакуване и накрая той не вземе своето, както именно се случи срещу Севиля.

Дори с приемането предварително на нулевото равенство в първия мач в Испания преди три седмици Моуриньо подсказа, че е треньор, който не е успял да се развие в еднакво темпо с модерния футбол. Едно 0:0 в първа среща навън в елиминационни етапи вече не се смята за положителен резултат в евротурнирите, защото повечето отбори атакуват без скрупули в реваншите на чужд терен с надеждата по-ценният гол там да им помогне в крайна сметка да се класират напред.

Севиля стори именно това и първият гол на Бен Йедер в края на мача показа нагледно лудостта в плана на Моуриньо за двубоя на „Рамон Санчес Писхуан”. Мениджърът на „червените дяволи” се опита да поправи нещата, хвърляйки в битката Антони Марсиал и Мата, ала вече беше твърде късно.

А след тежкото поражение дойде и небрежното подценяване на значението на отпадането като „не края на света”. Ако Дейвид Мойс си бе позволил да изрече подобни думи по време на краткия си престой в клуба, щеше да бъде хвърлен на лъвовете. Всъщност тук е мястото да споменем, че дори и Мойс успя да изведе отбора до четвъртфиналите в ШЛ (и остава единственият сторил го в ерата пост-Фъргюсън).

Моуриньо, който не спира да ни повтаря, че е спечелил турнира дважди, макар че за последно го стори преди осем години, вместо това реагира сякаш става въпрос за някакво си небрежно и маловажно изтъркване на петънце от сакото му преди преминаване към някаква друга дейност. Невинаги обаче португалецът е бил такъв.

Той бе истински новатор и пионер през 2004 г., когато неговият Порто изуми Европа и спечели най-големия клубен трофей на континента, за да катапултира своя самоопределил се за Специалния наставник към Челси, Интер, Реал Мадрид и вселенска слава.

И по ирония на съдбата всичко започна именно на „Олд Трафърд” преди около 14 години, когато голът на Кощиня в 90-ата минута изхвърли машината на Алекс Фъргюсън от ШЛ и младият наставник на „драконите” спринтира във фамозното си палто по цялата тъчлиния. Тогава той беше вълнуващият самоуверен бунтар, треньорът със замах, съответстващ на неговата амбиция.

Моуриньо пристигна в Англия, пръскайки харизма, и макар че прагматичният му тогавашен подход доста наподобяваше настоящия, комбинацията беше печеливша. Никой не можеше да пипне отбора на Специалния на терена, защото той сякаш разполагаше с вълшебната формула. Разполагаше с нея и за поведението си извън терена.

Онези дни обаче днес изглеждат безкрайно далечно минало, особено при гледката как съседите от Манчестър пренаписват книгите с рекордите, при това с величествен стил на игра.

Сити на Джосеп Гуардиола доказва, че и атакуващият футбол може да е печеливш и да надмогва негативността, докато в същото време Моуриньо изглежда затънал в плаващи пясъци. Футболът на португалеца вече не носи най-големите трофеи, а публичните му коментари сега са по-скоро злъчни вместо остроумни. Когато обаче като треньор започнеш да отблъскваш феновете – със стила си на игра и с реакциите си при поражение, стъпваш на много хлъзгав наклон.

Малцина лидери оцеляват, след като се откъснат толкова надалеч от действителността.

Марк Огдън, ESPN

Още от Футбол свят

Виж всички

Водещи Новини

Видео акценти