Лопетеги е с издадена присъда още от Москва

В четвъртък, 27 септември – деня след първата загуба на Реал Мадрид този сезон в Ла Лига (3:0 на гости на Севиля), един посредник се обади на агента на Антонио Конте. Този посредник твърдял, че се обажда от името на клуба с президент Флорентино Перес с обявлението, че италианецът е един от треньорите в скъсения списък с възможни алтернативи на Юлен Лопетеги, в случай че нещата продължат да вървят надолу. Агентът на почиващия си в момента Конте получил и заръка: ако друг клуб потърси неговия клиент, да осъществи моментално обратна връзка.

Впоследствие от Мадрид отрекоха официално такъв контакт, ала и до днес някои добре осведомени източници твърдят, че опцията с бившия наставник на Ювентус, Челси и „скуадра адзура” остава жива заедно с други, например назначението на временен старши треньор като този на филиала Кастийя Сантиаго Солари, който би водил тима до зимната пауза, докато се подготви окончателният преход.

Отсъствието на крайно убедителни кандидати за пейката забави този процес. До събота планът на ръководството, според една водеща фигура в клуба, бе да се изчака Класиката на „Камп Ноу”, за да се изпълни мярката, която бе решена в кабинетите на Чамартин още на 2 октомври след загубата от ЦСКА Москва в Шампионската лига: отстраняване на Юлен Лопетеги с цел избягване на криза със спираловиден упадък. Остава само да се определи кога и как. Няма смисъл, предупреждаваха в кабинетите на „Бернабеу”, да се назначава нов старши треньор преди идещия суперсблъсък в неделя при настоящото положение на отбора, защото духът би бил сринат при евентуална голеада на „Камп Ноу”.

Тези планове може и да се променят след поражението у дома срещу Леванте – трето поредно за „белите” във всички състезания и пети пореден мач без победа, а всичко това започна именно в гореспоменатото пътуване до Севиля на 26 септември. Ръководителите на клуба предвиждали бурни времена, ала не и чак до такава степен. Те останали потресени от показаното срещу Леванте, като се започне още с обявяването на титулярната единайсеторка. Флорентино Перес слезе обичайно за себе си в съблекалнята и трябвало да премине през неприятността да се засече с Лопетеги.

Свидетелите на срещите между президента и треньора на „лос меренгес” забелязват, че те стават все по-хладни – особено след поражението в Москва, когато Перес решил, че баскът не е точният човек за пейката. Днес босът предпочита да избягва наставника, а един служител на клуба посочва, че при групова среща „президентът поздравява всички останали преди Лопетеги”.

Напук на официалната пропаганда, абсолютният приоритет на Перес за този сезон е Шампионската лига (точно както и в предходните) и ако той бърза да разкара наставника възможно най-скоро, е заради това, защото смята, че неговото оставане начело на отбора застрашава класирането на осминафиналите или дори за мястото в Топ 4 в първенството – входа към най-големия континентален турнир.

Циниците още при обявяването на Лопетеги през юни повтаряха, че той няма да изкара до зимната пауза, защото няма политическия нюх, респекта на играчите и императорската осанка на свои предшественици като Зидан, Карло Анчелоти, Жозе Моуриньо и Висенте дел Боске, за да се оправи с гнездото на пепелянки, в каквото се превръща Мадрид в трудни времена.

Докато текат свирепите дебати дали Лопетеги е жертвата или виновникът, някои хора показват силни вратни мускули, като вдигат поглед нагоре към ложата. Флорентино Перес трябва да избира: да преглътне горчилката и да задържи треньор, който не бе първият му вариант през лятото, или да изхвърли човек, когото на практика преди това изхвърли от поста му в националния отбор с действията си. Това е неговото решение: да остави поле за критиките към лятната му планировка или да смени коня си насред реката. Изборът изглежда лесен, решението – взето.

ДОКТОР ЗИДАН И НЕГОВАТА ДИАГНОЗА

Мадрид все още има титулярна единайсеторка, която в топ формата си, може да бие всеки един отбор в света и все още е в състояние да спечели тази далеч по-равностойна отпреди днешна Лига.

Човекът, към когото вече трябва да се обръщаме с Доктор Зидан, обаче предупреди всички, готови да слушат, че пациентът е здрав само на пръв поглед. При напускането си бившият треньор посочи мачове като онзи срещу Леганес, изхвърлил „лос меренгес” от Купата на краля насред „Бернабеу”, като красноречив показател за отношението на водещите играчи срещу съперници, които не ги вдъхновяват, както и за конкурентоспособността на младите претенденти за титуляри.

Някои от представящите се днес под нужното ниво ключови фигури – Серхио Рамос, Рафаел Варан, Каземиро, Кроос, Бензема – са сигурни на 100%, че им стига само да са здрави, за да започнат всеки един важен мач. Автоматично. А това води до „ръждясване”.

Зидан видя това, че, по подобие на наследения от Рафаел Бенитес състав, тази група играчи има общ характер: надъхани за големите вечери, за големите съперничества, но изцедени и незаинтересовани за по-непретенциозните опоненти, за усилните и скучни тренировъчни лагери в средата на сезона.

Французинът предупреди, че бедата или крушението е зад ъгъла, плод на съчетанието от липсата на нужната за редовното печелене на шампионската титла коравост и непреклонност, от физическото изтощение от бесния футбол от врата до врата и обратно в продължение на три години и от неизбежното подсъзнателно отпускане след монументалните европейски успехи.

Е, прогнозата на Доктор Зидан е на път да се осъществи. Не е ясно само каква е рецептата за лечение.

ПАДНАЛИЯТ ГАРД НА СЪБЛЕКАЛНЯТА

„Неймар ни остави в небрано лозе”, повтаряше един високопоставен ръководител на „белите” миналата седмица.

Стратезите на най-могъщия клуб в света разбират, че отлагането на изпълнението на присъдата на Лопетеги въобще не е най-големият им проблем. Те са на едно мнение в това, че днешната криза е резултат на провалената планировка на освежаването на амортизирания състав, в която на челно място беше замяната на Кристиано Роналдо с Неймар, а след осъществяването само на първата половина от плана остана огромна бездна, която дори и Зинедин Зидан едва ли би могъл да запълни, ако беше останал.

„Управата и капитаните ще го отрекат публично, но ключът към бараката е в разделението между съблекалнята и Флорентино Перес по отношение на спортната политика”, твърди един от ръководителите.

Повтарят същото от един месец и някои от служителите във Валдебебас. Нараства непрекъснато броят на ветераните с по три-четири трофея от ШЛ, които се чувстват пренебрегнати от абсолютно централизираната власт с президент, по-вманиачен в привличането на Неймар отколкото в признаването на техните заслуги за великите успехи в последните години. Те смятат, че клубът се готви да ги измете със същата метла, с която го стори с Икер Касийяс и със самия Кристиано. Нараства страхът от готвена мащабна смяна на поколенията, която заплашва с купища раздели, и виждат в лицето на Лопетеги технократа безгласна буква, чиято единствена функция е да преведе процеса на обновяване до края му (макар това да е все по-малко вероятно предвид резултатите и играта).

На Валдебебас разказват, че Кристиано постоянно е в контакт с бившите си съотборници и им говори, че си е тръгнал не защото сам го е искал, а защото клубът го е подтикнал към това, като седем месеца не му е дал оферта за нов договор и накрая му е предложил 28 млн. евро годишно нето от кумова срама, когато той е бил на ръба от подписване с Ювентус срещу 30 милиона.

Това предизвикало почти толкова потрес у играчите, колкото при научаването, че Мадрид е предложил 50 млн. евро нето на година на Неймар, за да напусне Пари Сен Жермен. Един от футболистите, пожелал анонимност, разкрива, че тази информация е дошла от самия Неймар чрез Марсело и Каземиро по време на световното първенство в Русия – точно когато се водеха нефинализираните в крайна сметка преговори с „лос меренгес”. Това предизвикало усещане за несправедливост в съблекалнята заради двойния аршин на Флорентино Перес спрямо доказан лидер като Кристиано и един наемник, който една година се лашка между купоните и къпането в пари в Париж.

Източниците от ръководството, до които се допитахме, отричат съществуването на план за тотално обновяване на състава, както и това, че Лопетеги сляпо следва заповедите на президента. Напротив, в кабинетите на „Бернабеу” далеч не смятат треньора за съюзник и използват определението „сбъркана” за неговата работа, давайки за пример ваденето на крайно чувствителния Тони Кроос от титулярите срещу Леванте. Проблемът е, че твърде много от най-важните играчи (Кроос, Кейлор Навас, Даниел Карвахал, Лукас Модрич и Каземиро) вече не вярват в управата и са неспокойни за своето професионално бъдеще, а Лопетеги с нищо не променя това. В състава посочват смяната на Марсело в Жирона през август като ранен знак, а и закотвянето на пейката на важния за трите поредни Европейски купи Навас за това, че наставникът не вярва в старата гвардия.

Конюнктурата връща към най-тъмния от прецедентите при Флорентино Перес. При последната серия от пет мача без победа под негово ръководство (2004 г.) започна кризата, която развенча онзи Мадрид на Лос Галактикос и доведе, през 2006 г., до неговата оставка.

По материали на „Ел Паис”, „Спорт” и ESPN

Още от Футбол свят

Виж всички

Водещи Новини

Видео акценти