Могъщ Джокович грабна 13-ата (видео + галерия)

Бившият №1 в света и поставен под №12 Новак Джокович е новият шампион на "Уимбълдън"! 31-годишният сърбин спечели четвъртата си титла в Лондон и общо 13-а от "Големия шлем", след като надигра с 6:2, 6:2, 7:6 (3) на финала поставения под №8 южноафриканец Кевин Андерсън.
Сърбинът влезе във финала със сериозно предимство в преките двубои с Андерсън, като бе спечелил 5 от 6-те мача между двамата. 32-годишният Андерсън вече е в серия от 6 поредни поражения от Джокович, като единственият му успех срещу него остава преди 10 години. Последният им сблъсък - през 2015 година, пък бе именно на "Уимбълдън" и беше изключително оспорван. В мач от 1/8-финалите Ноле успя да пречупи 203-сантиметровия южноафриканец с 6:7 (6), 6:7 (6), 6:1, 6:4, 7:5. Днес обаче Джокович се справи със съперника си доста по-лесно и бързо, въпреки че третият сет бе доста оспорван и Андерсън пропусна няколко сетбола. @@@ @@@ ПЪРВИ СЕТ: Първият пробив в мача дойде още в първия гейм. Сервиращият Андерсън трябваше да отразява брейкпойнт при 30:40, но допусна двойна грешка и това даде прекрасен старт на Джокович. Андерсън взе убедително второто си подаване в срещата, но в петия гейм допусна нов пробив и не след дълго авансът на Джокович стана стряскащ - 5:1. Южноафриканецът се пребори за още един гейм, но сърбинът без проблеми затвори първата част с 6:2. @@@ @@@ ВТОРИ СЕТ: ТРЕТИ СЕТ: В третия сет Андерсън бе много по-равностоен на противника си и много стабилен в своите подавания. Южноафриканецът дори имаше брейкпойнт при 4:3 в своя полза, но изкара топката в аут от бекхенд при последвалото разиграване и Джокович в крайна сметка се спаси - 4:4. @@@ Ситуацията се повтори при 5:4 за Андерсън - при 30:40 сърбинът отново трябваше да спасява брейкпойнт, който вече беше с цената на сетбол. Джокович запази самообладание и успя да стигне до равенство, но веднага след това направи двойна грешка и подари нов сетбол на противника си. Със страхотен форхенд в следващата точка Ноле “матира” Андерсън и отново се измъкна. След това пък южноафриканецът пропиля златен шанс за нов брейкпойнт, изкарвайки топката в аут от доста удобна позиция и в крйна сметка сърбинът спечели подаването си за 5:5. Андерсън отговори с гейм на нула, а 12-ият гейм също бе много тежък за Джокович, който обаче показа характер и обърна резултата от 15:40, като спаси и още един сетбол преди да се добере до тайбрек. @@@ За Андерсън това бе втори финал в турнирите от "Големия шлем", като той все още чака първата си мейджър титла. Исполинът от ЮАР загуби от Рафаел Надал на финала на US Open миналата година. ФОТОГАЛЕРИЯ НА ФИНАЛА