Ливърпул направи това, което Ман Сити не успя, измъквайки се от много трудна ситуация (видео)

Лидерът в Премиър лийг Ливърпул постигна седма поредна домакинска победа в първенството, след като се пребори за обрат с 4:3 срещу Кристъл Палас. Лондончани, които пред декември победиха с 3:2 Манчестър Сити на "Етихад", играха силно на "Анфийлд" и поведоха с гол на Андрос Таунзенд (34'). В началото на второто полувреме "червените" бързо направиха пълен обрат чрез Мохамед Салах (46') и Роберто Фирмино (53'). Джеймс Томкинс (65') изравни резултата, но груба грешка на Хулиан Сперони даде шанс на Салах (75') да даде нов аванс на Ливърпул. Домакините останаха с човек по-малко минута преди края на редовното време след втори жълт картон на Джеймс Милнър, който днес изнемогваше срещу бързия Заха. Селекцията на Юрген Клоп обаче не само удържа аванса си в даденото продължение, което бе пет минути, но стигна и до четвърти гол чрез Садио Мане. Макс Майер сложи точка на това зрелище в 95-ата минута. Така мърсисайдци отново дръпнаха със седем точки пред Манчестър Сити, който утре гостува на Хъдърсфийлд.

Мениджърът на домакините бе направил три промени в сравнение с мача с Брайтън. Джеймс Милнър започна като десен бек на мястото на контузения Трент Александър-Арнолд. Жоел Матип се завърна в центъра на отбраната, а Фабиньо, който  миналия мач игра като партньор на Вирджил ван Дайк, се върна на обичайното си място в халфовата линия. Наби Кейта замени Жоржиньо Вайналдум, който също е с травма.

39-годишният Хулиан Сперони стартира на вратата на гостите, след като Висенте Гуаита и Уейн Хенеси получиха контузии. Това бе първият мач на ветерана в Премиър лийг от декември 2017-а. Бившият играч на Ливърпул Кристиан Бентеке остана на скамейката. От самото начало гостите приеха играта дълбоко в своята половина. В осмата минута Милнър изведе добре Матип зад отбраната. Бранителят опита да копне над Сперони, но стражът на Палас успя да блокира. В 22-рата Мане бе изпуснат след корнер и засече с глава, но Сперони улови. Палас се защитаваше сравнително спокойно и почти не мислеше за атака в този период. В 30-ата минута Мане засече с глава поредното центриране на Милнър от ъглов удар, но топката този път премина встрани от вратата. Малко след това и Ван Дайк стреля с глава, но над напречната греда. Последва един дискусионен момент в наказателното поле на гостите. Таунзенд и Мане се бореха за една топка малко след линията. Крилото на Палас докосна кълбото с вдигната си ръка, но реферът отсъди нарушение на Мане. В 34-ата минута, при втората си атака от началото на мача, гостите изненадаха лидера. Лондончани се справиха с пресата на Ливърпул и изнесоха топката, която стигна до Заха. Той използва скоростта си, справяйки се с лекота с много по-бавния Милнър. Фабиньо също се забави, след което Заха пусна към Таунзенд, който стреля в ъгъла - 0:1. В 39-ата минута Салах падна в наказателното поле, след като Сако леко чукна крака му. Египтянинът малко се забави с падането и бе обвинен в симулация от играчите на Палас. Сигнал обаче не последва. Много скоро след това Ливърпул направи пълен обрат. Кейта намери Фирмино в наказателното поле, бразилецът стреля в далечния ъгъл, като ударът му рикошира в крака на бранител - 2:1. В 65-ата минута Кристъл Палас изравни резултата. Отбраната на Ливърпул не бе добре подредена при ъглов удар пред вратата на Алисон. Томкинс засече дълбокото центриране с глава, пласирайки топката в далечния ъгъл. Мърсисайдци се справиха и с тази трудна ситуация, но с огромната помощ на Хулиан Сперони. В 76-ата минута Милнър получи много добро подаване и веднага опита да центрира отдясно. Стражът на Палас посегна да пресече, но някак отклони топката към собствената си врата. Салах подложи крак на самата голлиния, отбелязвайки 50-ия си гол в Премиър лийг. В 89-ата минута Джеймс Милнър, който шест минути преди това получи жълт картон, бе изгонен заради ново нарушение срещу Уилфред Заха. Това не смути Ливърпул и в третата минута от добавеното време домакините стигнаха до четвърти гол. Робъртсън се пребори за една топка до тъчлинията, след което продължи към Мане. Сенегалецът нахлу наказателното поле и стреля прецизно в далечния ъгъл за 4:2. В петата минута от добавеното време Палас върна още един гол, за да направи зрелището още по-вълнуващо. Уикъм свали центриране на Таунзенд, а Макс Майер засече около точката на дузпата, оформяйки крайния резултат. Ливърпул има 60 точки - седем повече от Манчестър Сити, който утре гостува на последния във временното класиране. Кристъл Палас заема 14-а позиция с 22 пункта. СТАТИСТИКА ТУК! МИНУТА ПО МИНУТА ТУК! КЛАСИРАНЕ ТУК! ПРОГРАМА НА ЛИВЪРПУЛ ТУК! ПРОГРАМА НА КРИСТЪЛ ПАЛАС ТУК!