Лацио отново разплака Юве и Сари! Роналдо загуби първи финал след 11 поредни успеха

Отборът на Лацио е новият носител на Суперкупата на Италия! "Орлите" отново разплакаха Ювентус на Маурицио Сари, след като спечелиха с 3:1 за втори път през този месец. Финалът се игра в Саудитска Арабия пред пълните трибуни на стадион "Кинг Сауд Унивърсити" в Рияд. Луис Алберто беше точен в 16-ата минута, а Пауло Дибала изравни в 45-ата минута. През втората част Сенад Лулич (73) и Данило Каталди (93) донесоха петата Суперкупа на римляните, а Родриго Бентанкур беше изгонен секунди преди третото попадение на столичани.
Ювентус, който остава рекордьор по спечелени трофеи в надпреварата с осем купи, загуби своя седми финал. Суперзвездата Кристиано Роналдо, който донесе трофея на Старата госпожа в началото на годината с победен гол срещу Милан (1:0), пък записа първа загуба на финал с "бианконерите", прекъсвайки своята персонална серия от 11 поредни успеха на финали с отборите на Реал Мадрид, Португалия и Юве (3 в Шампионската лига - 2016, 2017, 2018, 2 за Суперкупата на Европа - 2016, 2017, 2 за Световното клубно първенство - 2016, 2017 Суперкупата на Испания - 2017, Евро 2016, Лигата на нациите - 2019 и Суперкупата на Италия - 2018). Той остана с 21 спечелени финала от 29 изиграни в кариерата.@@@ Интересното е, че Маурицио Сари пък записа едва втора загуба начело на шампионите, но и двете бяха с 1:3 срещу Лацио на Симоне Индзаги, който записа четвърти успех в последните седем мача срещу най-силния тим на Апенините във всички турнири. Финалът беше рекорден пети между тези два отбора, като съставът от столицата вече има предимство с 3 на 2 победи. Този успех е втори пореден за "небесносините", след като през 2017 година надвиха с 3:2 шампионите на "Олимпико". Юве пък загуби трети финал за Суперкупата през последните четири сезона. @@@ Наставникът на шампионите Маурицио Сари търсеше първи трофей начело на гранда от Торино. Той заложи на схема 4-3-1-2, като ненаситният за отличия Кристиано Роналдо водеше отново атаката, а редом до португалеца бяха Гонсало Игуаин и Пауло Дибала. Нападателното трио вече има и прозвище "Дигуалдо", което набира популярност. Единствените отсъстващи от състава бяха контузените Джорджо Киелини и Сами Кедира. Пред Шчесни в защита започнаха Де Шильо, Леонардо Бонучи, Демирал и Алекс Сандро, докато Блес Матюиди, Миралем Пянич и Родриго Бентанкур бяха халфовете. Специално за този мач "бианконерите" излязоха с екипи, на които имената на футболистите бяха написани на арабски, за да бъдат по-близо до феновете си от тази част на света. @@@ От своя страна треньорът на Лацио Симоне Индзаги нямаше проблеми със състава, като пусна титулярните си футболисти в любимата му схема 3-5-2. Интересното е, че той заложи на същите 11, които донесоха първата победа на "орлите" над Юве в калчото на "Олимпико" от 16 години в началото на месеца с 3:1. На вратата бе Стракоша, а тримата пред него бяха Луис Филипе, Франческо Ачерби и Стефан Раду. Мануел Ладзари, Сергей Милинкович - Савич, Лукас Лейва, Луис Алберто и Сенад Лулич пък бяха халфовете зад Чиро Имобиле и Хоакин Кореа. @@@ Двубоят започна по-добре за лациалите, които имаха късмет да открият резултата в 16-ата минута. Тимът от Рим разчиташе на контраатака и създаваше проблеми на Бонучи и компания, докато шампионите бяха опасни, ако тримата нападатели вдигаха оборотите. При една добра атака Луис Алберто прати топката в мрежата. Първо Лулич надигра Де Шильо, след което Милинкович-Савич беше изпуснат от Сандро и спокойно пое топката и подаде на испанеца, който технично даде аванс на своя тим. @@@ Последваха няколко удара на "бианконерите", но в 33-ата минута Лацио пропусна да увеличи своята преднина. Шчесни обаче спря Кореа, който излезе сам срещу него. @@@ Секунди преди края на първата част Дибала влезе в историята на турнира с изравнително попадение. Аржентинецът се възползва при добавката след удар на Роналдо, който затрудни Стракоша, и вкара своя четвърти гол в надпреварата. Така той стана първият в историята на Суперкупата на Италия, който има четири попадения. @@@ След почивката определено Лацио започна по-добре и по-настоятелно търсеше победата, докато Ювентус не успяваше да намери себе си. Хуан Куатрадо и Рамзи замениха Де Шильо и Игуаин, но и това не помогна на тима от Торино. Каталди и Пароло замениха Луис Алберто и Лейва, които рискуваха да бъде изгонени. Опасен удар на Роналдо мина на сантиметри от горния десен ъгъл на Стракоша в 71-ата минута.@@@ При добра атака на "небесносините" в 73-ата минута Лулич, който през май 2013 година влезе в историята на Лацио с историческия победен гол във финала за Купата срещу Рома (1:0), се разписа и отново даде аванс на "орлите". Интересното е, че тогава стори това в 71-ата минута. Този път Ладзари центрира, Пароло продължи топката с глава, изненадвайки защитата пред Шчесни и връхлитащия босненец с удар от въздуха вкара за 2:1. @@@ Юве се хвърли в атака, докато римляните пазеха добре резултата и на контраатака атакуваха опасно. Филипе Кайседо също влезе да освежи лациалите, а попадение на Кореа беше отменено поради засада. Най-добрата възможност на шампионите дойде в 89-ата минута, но изстрел с глава на Бонучи облиза гредата на Стракоша, а секунди по-късно Роналдо пропусна от фаул на границата на наказателното поле. При последвалата контраатака Лацио получи право да изпълни пряк свободен изстрел от границата на наказателното поле, а Бентанкур беше пратен под душовете за втори жълт картон. Каталди застана зад топката и с майсторско изпълнение прати в делириум тифозите на Лацио - 3:1 за римляните. @@@ Това означаваше, че Лацио печели своята пета Суперкупа на Италия след 1998, 2000, 2009 и 2017, а трите загуби на тима са от 2004, 2013 и 2015. Лациалите се изравниха с Интер по трофеи - 5, но "нерадзурите" имат с един финал повече. Триумфът е трети за Симоне Индзаги начело на клуба, след като вдигна Суперкупата - 2017 и 2019, както и Купата на Италия през май тази година. @@@ След паузата от януари се подновява битката за Серия "А", където "орлите" изостават на шест точки от лидерите Интер и Ювентус, но тимът на Индзаги има и мач по-малко. Този триумф, втората купа в рамките на няколко месеца, отличната форма на тима и ентусиазма около "орлите", няма как да не вдигнат самочувствие на клуба и той вече може да мечтае за нещо сензационно в калчото. ЮВЕНТУС - ЛАЦИО 1:3 0:1 Луис Алберто (16) 1:1 Дибала (45+1) 1:2 Лулич (73) 1:3 Каталди (90+3)ЮВЕНТУС (4-3-3): Шчесни, Де Шильо (55-Куадрадо), Бонучи, Демирал, Сандро, Бентанкур, Пянич, Матюиди (76-Дъглас Коща), Игуаин (66-Рамзи), Дибала, РоналдоЛАЦИО (3-5-2): Стракоша, Луис Фелипе, Ачерби, Раду, Ладзари, Милинкович-Савич, Лейва (64-Каталди), Луис Алберто (66-Пароло), Лулич, Имобиле (82-Кайседо), Кореа Жълти картони: Матюиди, Бентанкур, Лейва, Алберто, КаталдиЧервен картон: Бентанкур (90+2) Съдия: Джампаоло Калварезе (Италия) Стадион: "Кинг Сауд Унивърсити", Рияд С най-много суперкупи на Италия: 8 - Ювентус7 - Милан5 - Интер, Лацио2 - Наполи, Рома1 - Фиорентина, Сампдория, Парма МИНУТА ПО МИНУТА ФОТОГАЛЕРИЯ НА МАЧА