От трансфери до ТВ права: как Брекзит застрашава Премиър Лийг
Всемогъщата Премиър Лийг е разклатена. Придобила полубожествен статут поради способността си да привлича огромни приходи и най-големите световни таланти с най-високите заплати, днес тя е поставена в зависимост от Брекзит. Клубове, играчи и адвокати активираха всички възможни механизми, за да се защитят от ефекта от излизането на Великобритания от Европейския съюз, което поставя под риск най-могъщата лига в света. Проблемът е обаче, че все още не знаят с точност какви ще са бъдещите правила.
Сигурното е, че Великобритания е на път да излезе от територията на Европейската икономическа зона и че английската Футболна асоциация иска да се възползва от възможния край на свободното движение на хора. Това би се случило със затягане на критериите за работни визи във футбола, което цели да даде повече поле за изява на местните футболисти. За Премиър Лийг, която изкова успеха си на основата на купуването на най-големите звезди от целия свят и даването им на огромни заплати, това е огромен проблем. Благодарение на членството си в ЕС, Великобритания напълни своите клубове с европейци (включително южноамерикански и африкански национали с двойно гражданство), които играеха без рестрикции или нужда от работна виза.
Доказателството, че пропорцията на футболисти от Великобритания и Ирландия постоянно намалява, е наличието на едва 41% от тях в ПЛ. Онези от останалата част на ЕС са също 41%, а квотата на играчите извън съюза остава 18%. За да обобщим: след Брекзит 59% от футболистите в най-могъщата лига на планетата ще станат чужденци. Какво ще се случи тогава?
ТОЛКОВА МНОГО ЧУЖДЕНЦИ
Университетът Харвард дава един красноречив факт: 591 от 1022-ата трансфера на играчи към Премиър Лийг след стартирането й през 1992 г. (почти 58%) не биха покрили критериите за получаване на работна виза във Великобритания днес. Това е така, защото за целта хората извън ЕС трябва да са изиграли между 30% и 75% от мачовете на своите национални отбори в двете години, предшестващи трансфера. Процентът варира според страните и позицията им в ранглистата на ФИФА.
БЪДЕЩИТЕ НОРМАТИВИ
„Елиминирането на правилото за свободно движение на хора би довело до търсене на модел, чрез който граждани на ЕС да могат да участват като чужденци в английската лига“, коментира Алберто Паломар, съдружник в адвокатската кантора „Бросета“. И обратното, „би задължило преформулиране на националните нормативи в страните членки, защото англичаните ще станат чужденци“.
Марио Ресино, директор на спортния отдел на кантората „KPMG“, смята, че „каквито и да са крайните формулировки на споразумението, ще бъде утвърден преходен период за приспособяването на новите условия спрямо играчите, които досега се радваха на статута на членове на един съюз“.
ТРАНСФЕРИТЕ НА НЕПЪЛНОЛЕТНИ
Ако Великобритания не продължи да е част от Европейската икономическа зона, Премиър Лийг не ще може да продължи да привлича 16-годишни футболисти от други страни на ЕС, както е позволено на клубове от страните членки. Ще трябва да изчака да навършат 18, което ще повлияе и на юношите на даден клуб, изкарали там поне три години, преди да станат на 21. Към момента много играчи от ЕС се броят за местни кадри, защото са подписали като непълнолетни и са изкарали тригодишния период преди 21, ала това може да се прекрати като практика след Брекзит.
ЮНОШИТЕ
От ФА искат клубовете да имат минимум 8 свои юноши сред 25-те в своя състав, като така ограничават бройката на небританците. С времето целят да подсилят английския национален отбор, като намалят от 17 на 12 максималния брой оформени извън Великобритания играчи и за сметка на това позволят свободното купуване на чужденци до запълване на техните квоти.
ЛИРАТА
Нейното поевтиняване спрямо еврото покрай несигурността по Брекзит вече остави следа при трансферите: клубовете трябва да харчат повече за таланти спрямо преди. От Харвард изказват опасения, че тези харчове ще се отразят върху феновете чрез вдигане на цените на билетите и телевизионните права. Ефектът от спадащата стойност на лирата вече се вижда в Манчестър Юнайтед, който отстъпи позицията си на най-богатия клуб на света в продължение на години на Барселона и Реал Мадрид (в класацията на одиторската фирма „Делойт“). Решението за оставащите в Англия играчи? Договаряне на условията в други валути, най-вече в евро, за да подсигурят заплатата си за възможни нови девалвации на лирата.
ТЕЛЕВИЗИОННИТЕ ПРАВА
Извън ЕС Премиър Лийг вече не ще бъде задължена да предлага различни мачове на множество оператори, което ще предизвика революция на пазара. В случай на монопол на британските медии ще има увеличение на цените на телевизионните абонаменти, а с времето, при очакванията за спад в купуването на добри играчи, ще се изгуби от привлекателността на продукта за зрителите.
ПРОБЛЕМИ ЗА ФЕНОВЕТЕ
Британските граждани до момента пътуваха без проблеми на територията на ЕС, за да гледат мачове на любимите си отбори от Шампионската лига или Лига Европа. На това ще се сложи край с Брекзит, като се очаква и повишение на цените за визите.
ДРУГИТЕ СПОРТОВЕ
Премиър Лийг може и да е приоритетна в преговорите, ала доста други спортове ще бъдат повлияни – например Формула 1, крикет, ръгби, голф, лека атлетика или конни надбягвания.
ЕФЕКТИ ОТ ИЗЛИЗАНЕТО ОТ ЕС
По-скъпи трансфери в ЕС. „Брекзит би могъл да повлияе на привлекателността на футболистите от страни членки на ЕС за клубовете в Премиър Лийг заради ограниченията в квотите им, които могат дори да бъдат намалени от 17 на 12 – обяснява Конча Иглесиас, член на спортния отдел на „Делойт“ – Това може да предизвика покачване на трансферните цени по закона за търсенето и предлагането, което ще се пренесе и към останалите европейски лиги. Премиър Лийг разполага с 331 чужденци от общо 551 играчи (според Transfermarkt) – показател за значителното им търсене досега. Към това ще трябва да се прибави и ефектът на новия норматив на ФИФА за детско-юношеските школи.“
Капиталови инжекции. Чуждестранните магнати напират към Премиър Лийг със своите капитали. В очакване на всички детайли около Брекзит, Алберто Паломар говори за влиянието на „собствения и чуждия капитал“ при „участие в спортни дружества“: „Ще се премине от свободно движение на капитали към двустранни взаимоотношения на междудържавно ниво.“
Меси без Шампионска лига? След вълната от съдебни процеси срещу звезди от ранга на Лионел Меси и Кристиано Роналдо, Марио Ресино говори и за един ефект извън рамките на Премиър Лийг: „Всеки гражданин на ЕС, който поиска да пътува до Обединеното кралство, досега можеше да го стори независимо от предишните си съдебни проблеми. При Брекзит обаче осъдените на над 12 месеца затвор в страните си европейски футболисти ще изгубят тази привилегия“. Така може да им се попречи да влязат на британска територия за турнири като Шампионската лига. Все пак според Ресино е „много вероятно“ да се позволи на професионалните футболисти да играят официални мачове от такъв калибър.
Естела Масо, „Expansión“