След кризата ни очаква един нов футболен свят
Футболът спря поради пандемията с коронавируса. Първите притеснения са за оцеляването на много от клубовете, които трудно се справят с финансовите затруднения. Има обаче надежда, че случващото се ще промени футбола и то в положителна насока."Преживяваме нещо, което никой от нас не е виждал, и то ще ни промени сериозно", заяви мениджърът на Евертън Карло Анчелоти за създалата се ситуация.От Втората световна война насам спортът не е спиран по този начин в Европа. Внезапната спирачка показа недостатъците на една система, наблъскана с огромни суми пари. В краткосрочен план ще има финансови ограничения, а те може да се отрязат и на футбола в бъдеще."Телевизионните пари ще намалеят, играчите и треньорите ще печелят по-малко. Билетите ще са по-евтини, защото хората ще имат по-малко пари. Икономиката ще е различна, футболът също ще е различен. Може би ще е за добро", допълва Анчелоти."Както всички други неща, кризата е възможност", заявява футболният историк Дейвид Голдблат пред "АФП", но и предупреждава: "Може ситуацията да се влоши. За да настъпи истинска промяна, трябва да се промени начина, по който власт и собственост са разпределени във футбола".
В момента финансовата мощ е съсредоточена в сравнително малък брой клубове на върха, но дори и те страдат. Това ще се отрази на трансферния пазар, а огромните суми, давани за играчи, може да останат в историята.
"В рамките на две или три години, няма да е възможно да се харчат сумите, които виждахме, защото всяка страна ще бъде засегната. Има голяма вероятност от това да произлезе нов футболен свят", е мнението на бившия президент на Байерн Ули Хьонес.
Барселона и Ювентус са най-ярките примери за промени, тъй като са едни от най-богатите. Там вече имаше намаляване на заплатите на играчите, а на много места в Европа се взимат подобни мерки. Доказателствата, че дори клубовете от елита живеят на ръба, повдига въпроса дали таван на заплатите не е едно от решенията.
В Германия представителите на Бундеслигата в Шампионската лига през този сезон дариха 20 милиона евро в помощ на пострадалите от кризата клубове в окуражаващ знак на солидарност.
Ситуацията може да послужи за урок как да се разпределят парите от телевизионни права в бъдеще. Може да доведе и до преосмиляне на футболния календар, който последните години нарастна значително с цел повече приходи. Световно първенство с 48 отбора и Световно клубно с 24 не изглежда разумно.
Президентът на ФИФА Джани Инфантино сякаш се вслуша в гласовете за промяна. "Вероятно можеда реформираме футболния свят, като направим стъпка назад. С различни формати, по-малко турнири, вероятно по-малко отбори, но по-балансирано", заяви той.
УЕФА планираше това лято да проведе Европейското първенство в 12 града из Европа. ФИФА има планове за Световното първенство през 2026 да бъде разпръснато из Северна Америка. Организациите трябва да преосмилят тези идеи и с оглед друга голяма заплаха: климатичните промени.
"Ако научихме нещо през последните два месеца, то е, че трябва да слушаме учените. Трябва да натиснем бутона за пауза на всичко това и да преосмислим основно нещата", е заключението на Голдблат.