Турнир на талантите U14: Зона Бургас - Зона Варна 3:0

Ясно е кои атлети ще спорят за №1 в Европа

Станаха ясни финалистите в отделните категории за най-добри атлети в Европа за 2016 година. По трима атлети ще си оспорват първите позиции, като победителите ще бъдат обявени на 15 октомври на специална церемония в Португалия. За Атлет №1 за отиващата си година ще се съревновават Мо Фара (Великобритания), който защити олимпийските си титли на 5000 и 10 000 метра, Джанмарко Тамбери (Италия), който спечели световната титла в зала в скока на височина, през лятото триумфира като европейски шампион в Амстердам и постави национален рекорд и постижение №1 в Европа за сезона от 2.39 м на Диамантената лига в Монако, както и германецът Томас Рьолер, който остана пети в хвърлянето на копие на първенството на Стария континент в Амстердам, но след това спечели олимпийската титла в Рио. Той завърши летния сезон и с личен рекорд за сезона от 91.28 м.

При дамите за признанието Атлетка №1 в Европа за годината ще се съревновават Рут Бейтия (Испания), Екатерини Стефаниди (Гърция) и Анита Влодарчик (Полша). 37-годишната Бейтия започна със сребро в скока на височина на Световното първенство в зала в Портланд, последваха европейска титла и златно олимпийско отличие. Стефаниди триумфира като олимпийска шампионка в овчарския скок с 4.85 м, след като по-рано през сезона спечели и европейското злато. Гъркинята си осигури и диамантения трофей в своята дисциплина. Влодарчик остана непобедена в сектора за хвърляне на чук, спечели европейската титла, след това и олимпийската със световен рекорд от 82.29 м, а през август коригира отново върховото постижение на планетата за всички времена с 82.98 м.

За Изгряваща звезда при мъжете в Европа за 2016 г. тримата финалисти са Макс Хес (Германия), Матю Хъдсън-Смит (Великобритания) и Карстен Вархолм (Норвегия). 19-годишният Хес заслужи сребърен медал в тронйия скок на планетарния форум под покрив в Портланд, а през лятото спечели европейската титла в Амстердам с личен рекорд от 17.20 м. Хъдсън-Смит стигна до финал на 400 м на Олимпийските игри в Рио, след като в полуфиналите бяга 44.48 сек. Вархолм пък постигна национален рекорд на 400 м/пр от 48.49 сек в Рио.

За Изгряваща звезда при дамите ще се борят Дина Ашър-Смит (Великобритания), Сара Колак (Хърватия) и Нафисату Тиам (Белгия). 20-годишната Ашър-Смит стана европейска шампионка на 200 м, а във финала на Олимпиадата в Рио се нареди пета с 22.31 сек.  Колак спечели бронз на еврошампионата в Холандия в хвърлянето на копие, а в Рио стана една от най-изненадващите олимпийски шампионки, поставяйки и национален рекорд от 66.18 м за златния медал. Тиам извоюва олимпийската титла в седмобоя с национален рекорд на Белгия от 6810 точки само шест дни преди 22-рия си рожден ден. Тя записа лични рекорди в пет от седемте дисциплини, като в скока на височина стигна и до световен в рамките на седмобой.

Снимка: Getty Images/Guliver