Добро начало за Григор в Ню Йорк, предстои сблъсък с французин (видео и галерия)

Най-добрият ни тенисист Григор Димитров започна с победа участието си на Откритото първенство на САЩ. Поставеният под номер 22 в основната схема българин се наложи с 6:2, 6:4, 7:6(7) срещу Иниго Сервантес (Испания) в мач от началния кръг на надпреварата в Ню Йорк. Така хасковлията, който е 24-и в света в момента, ще мери сили във втория кръг срещу французина Жереми Шарди. Той, от своя страна, се справи без проблеми с участващия с "уайлд кард" Майкъл Мо.

Днешният сблъсък бе първи в съперничеството между Григор и испанеца. 26-годишният Сервантес заема 75-ата позиция в световната ранглиста в момента и влиза в основната схема на US Open за първи път в кариерата си.
Григор преодоля без проблеми първия кръг на US Open
Преимуществото на първата ни ракета си пролича още в началните минути на срещата, когато Григор реализира два бързи пробива и поведе с 4:0. Сервантес имаше видими затруднения при изпълнението на сервис и това допълнително улесняваше задачата на хасковлията. Испанецът все пак стигна до брейкпойнт в петия гейм и се възползва за 1:4. Началният удар на Димитров бе доста ефективен в първата половина на днешния двубой и той без проблеми взимаше подаванията си. При 5:2 Григор получи три сетбола. Първият бе отразен от испанеца, но при втория отново имаше пробив, с което и сетът свърши - 6:2 след 27 минути игра.

Постепенно непоставеният в схемата испанец навлезе в ритъм. Той започна да пласира по-успешно началния си удар и това се отрази на представянето му в този втори сет. Григор пък демонстрира чудесно движение по корта и стабилна защита от основната линия. При 3:2 в своя полза българинът имаше точка за пробив, но тя бе спасена от Сервантес. В деветия гейм Димитров неутрализира точка за пробив и измъкна подаването си за 5:4. Решаващият пробив в този сет дойде в десетия гейм, когато хасковлията се възползва от шанса си и затвори частта при 6:4.
Третият сет бе най-оспорван и не липсваше интрига. Григор имаше три брейкпойнта във втория гейм, след като поведе с 40:0 при сервис на съперника. Испанецът обаче се измъка. В третия гейм българинът спечели на нула началния си удар за 2:1, а в следващия отново показа добра защита. В седмия гейм Димитров трябваше да се спасява от неприятна ситуация и отрази брейкпойнт. Неприятното за Григор обаче се случи в 11-ия гейм, когато той се пропука за 5:6 и Сервантес сервираше след това за частта. Вместо да се възползва обаче испанецът загуби концентрация и веднага допусна пробив на свой ред за 6:6. В тайбрека ролите постоянно се разменяха и нито един от двамата тенисисти не можеше да дръпне по-сериозно в резултата. При 6:5 точки Сервантес имаше сетбол, но Григор се измъкна. След това при 7:6 точки българинът имаше мачбол, но не се възползва. Двойна грешка на испанеца даде втори мачбол на Димитров при 8:7 точки, след което българинт използва добрия си сервис и грешка на опонента, за да сложи край на мача при 9:7 точки в тайбрека. Сблъсъкът продължи 2 часа и 15 минути.

Григор приключи срещата с 4 аса и 6 двойни грешки. При испанеца директните точки от сервис бяха 8, а двойните грешки - 9.
Във втория кръг задачата на Димитров не е чак толкова сложна. 29-годишният Жереми Шарди е 55-и в класацията на ATP. Двамата с българина са играли три пъти до момента, като Григор има две победи - в Бризбън през 2015 г., както и на Откритото първенство на Австралия през 2012 г. Единственият успех на французина е на "Ролан Гарос" през 2011 г.