Григор загуби сет, но е на 1/8-финал на US Open (видео + галерия)

Поставеният под №22 в схемата Григор Димитров се класира за втори път в кариерата си на 1/8-финалите на US Open. 25-годишният хасковлия надви в третия кръг 36-ия в ранглистата на ATP Жоао Соуса (Португалия) с 6:4, 6:1, 3:6, 6:2. Двубоят бе на Корт №17, а най-добрият ни тенисист вече има две победи от три мача срещу този съперник. Димитров загуби от португалеца в първия кръг на US Open през 2013 година с 6:3, 3:6, 4:6, 7:5, 2:6. През 2015 година Григор се наложи над Жоао Соуса с 2:6, 6:3, 6:4 на турнира в Куала Лумпур.
Григор Димитров на 1/8-финал в Ню Йорк
Григор, който достигна до 4-ия кръг на турнира от "Големия шлем" в Ню Йорк и през 2014 година, ще спори за място на 1/4-финалите по всяка вероятност със световния №2 Анди Мъри (Великобритания). Олимпийският шампион в момента играе с италианеца Паоло Лоренци.

Григор пръв трябваше да отразява брейкпойнт в днешния мач. Това стана при 2:2 в първия сет и 30:40. Българинът не трепна и със страхотен бекхенд по правата се измъкна - 40:40. Следващите две точки също бяха спечелени от Димитров и той отново излезе напред в резултата - 3:2. В следващото си подаване Григор отново имаше затруднения. Той първо губеше с 0:30, а после се стигна до 30:40. Последва драматична точка, при която Соуса спря играта, давайки знак, че иска намесата на "Ястребово око". Системата за видеоповторения показа, че топката на българина е била на линията и това означаваше 40:40, а след това хасковлията удържа подаването си за 4:3. Димитров като цяло не затрудняваше съперника си в сервис-геймовете на португалеца, а при 4:4 българинът пак трябваше да полага огромни усилия, за да не допусне пробив. Този път до брейкпойнт не се стигна, но геймът се оказа доста дълъг, а при 30:30 Димитров отчая противника си с феноменален бекхенд по правата. В десетия гейм за първи път се стигна до дюс при сервис на Соуса, а първият брейкпойнт за българина бе и сетбол. И още първата възможност бе реализирана от хасковлията, който с търпелива и прецизна игра притисна португалеца и Соуса не издържа.

Вторият сет започна отлично за Григор, който взе убедително откриващото си подаване в тази част, а веднага след това си извоюва три поредни точки за пробив при 0:40. Соуса някакси се спаси първоначално, стигайки до 40:40, но при петия брейкпонт в гейма капитулира. Българинът играеше чудесно в тези минути и без особени трудности затвърди пробива за аванс от 3:0. Соуса сложи край на серията на Димитров от 5 поредни гейма, като не даде точка на българина. Това обаче не притесни 25-годишния хасковлия, който отговори с гейм на нула и поведе с 4:1. Пробив на 30 за Григор му даде възможност да сервира за втория сет при 5:1. Григор обърна следващия гейм от 0:40 и по ефектен начин - с ас и след това с бекхенд-уинър по правата, българинът сложи край на втората част.
Началото на третия сет не бе успешно за българина, който изигра слаб първи сервис-гейм в тази част и след двойна грешка загуби за първи път от началото на двубоя своето подаване. Българинът имаше 2 точки за мигновено връщане на пробива, но не успя да реализира поне едната и Соуса оцеля, повеждайки с 3:0. В играта на Димитров в тези минути настъпи срив и българинът допусна нов пробив, а малко след това Соуса поведе с 5:0. Григор се събуди и направи серия от 3 поредни гейма, но изоставането му в тази част бе твърде голямо и той загуби сета с 3:6.
И в самото начало на четвъртия сет нещата се объркаха за Димитров, който от 30:0 допусна пробив още в първото си подаване в тази част. Димитров опита да върне веднага пробива, но силите му не стигнаха за нещо повече от 40:40 и португалецът поведе с 2:0. Все пак Димитров успя да върне пробива в четвъртия гейм и това му позволи малко по-късно да излезе напред в резултата за първи път в четвъртия сет - 3:2. Последва дълъг и оспорван шести гейм, в който Григор спечели невероятна точка след общо 34 удара по пътя към нов пробив за 4:2. Макар и от 0:30, Димитров успя да се пребори за следващото си подаване и се доближи на гейм до победата при 5:2. При 30:40 в следващия гейм Григор имаше мачбол, но Соуса се измъкна. Последва втори мачбол за българина, а секунди по-късно и трети, който вече бе реализиран и Димитров ще продължи участието си във втората седмица на турнира.