Барса изкопчи трите точки в дъждовен Билбао (видео+галерия)

Испанският шампион Барселона записа втора победа от два мача в Ла Лига след много труден успех с 1:0 при гостуването на Атлетик Билбао. Под дъжда на "Сан Мамес" двата тима изиграха много здрав сблъсък, а единственото попадение реализира Иван Ракитич (21). В края на двубоя домакините имаха претенции за дузпа срещу Икер Муниаин, като ситуацията беше доста спорна.

Луис Енрике избра Арда Туран за заместник на Неймар в триото с Лионел Меси и Луис Суарес. Денис Суарес пък влезе на мястото на контузения Андрес Иниеста. Новото попълнение Самюел Юмтити беше партньор на Жерард Пике в центъра на защита пред вече твърдия титуляр Марк-Андре тер Стеген. Ернесто Валверде подреди 4-2-3-1, като нападението беше водено от неостаряващия Ариц Адурис. Тримата зад него бяха Иняки Уилиямс, Хави Ерасо и Маркел Сусаета.

Атлетик Билбао - Барселона Домакините започнаха силно и пресираха високо испанския шампион. В петата минута Арда Туран прати топката в мрежата, но след правилно вдигнат флаг за засада на Луис Суарес. В 12-ата Тер Стеген подари с крак топката на Бенят Ечебария, но след това поправи грешката си. Номер 7 на "лъвовете" шутира мощно, ала намери лицето на германския страж.

Иняки Уилиямс притесняваше сериозно Жорди Алба. В 17-ата тъмнокожият баск центрира много остро и ниско, като Тер Стеген съумя да улови. Минута по-късно Уилиямс надбяга Алба, но беше спрян от Юмтити. В 20-ата Горка Ираисос показа, че следи играта, след като пресече хитър пас към Меси.

Атлетик Билбао - Барселона - 0:1 Минута по-късно гостите от "Камп Ноу" откриха резултата след прекрасна акция. Нападението беше бързо и вертикално: Луис Суарес намери Арда вляво, турчинът центрира прекрасна топка в наказателното поле и Ракитич реализира ефектно с глава, насочвайки в десния горен ъгъл на вратаря - 0:1.

В 28-ата Бускетс сгреши пред собствената дъга, но поправи грешката си. В 34-ата "синьо-червените", облечени днес в лилави екипи, изградиха нова силна атака, завършила със слаб удар на Денис Суарес в ръцете на Горка. Две по-късно след статично положение топката попадна в краката на Юмтити, а френският национал не се поколеба да стреля от движение - над гредата.

Атлетик Билбао - Барселона - 0:1 В 37-ата съдията Матеу Лаос създаде напрежение с грешно отсъждане. Бенят се строполи без никакъв контакт с Денис Суарес в центъра, реферът наду свирката и разгневи играчите на Барса. Резултатът бяха два жълти картона на Бускетс и уругвайския нападател. В 41-ата Бенят шутира отдалеч - Тер Стеген действа съсредоточено. В 45-ата Меси се открои с брилянтен рейд, изведе Арда на чиста позиция, но номер 7 се поколеба и стреля покрай близката греда.

И през второто полувреме "лос рохибланкос" предложиха много висока преса, затруднявайки изнасянето на топката от каталунското наказателно поле. В 54-ата минута "лос кулес" изградиха хубава бърза акция: Денис Суарес подаде към Луис Суарес, той потърси Меси, а Лео предпочете самостоятелен завършек и завъртя топката много близо до гредата, но в аут.

Атлетик Билбао - Барселона - 0:1 Три минути по-късно Барса създаде ново скоростно нападение, Сержи Роберто асистира на Ракитич, той центрира към далечната греда, откъдето номер 9 на гостите шутира атрактивно, ала неточно. В 65-ата резервата Раул Гарсия стреля от 20 метра - опасно покрай дясната гредата на Тер Стеген. В 70-ата Арда изпъкна с ново страхотно подаване към Луис Суарес, уругваецът върна към Меси, а шутът на аржентинеца не се получи.

В 81-ата Луис Суарес показа брилянтна техника с няколко финта в наказателното поле, стана от земята, освободи се от защитник и си извоюва позиция за стрелба, но шутира много неточно. В 86-ата "Сан Мамес" сякаш видя изравнителния гол, след като Бенят изпълни много добър пряк свободен удар, ала топката профуча до гредата в аут.

Атлетик Билбао - Барселона - 0:1 В 89-ата футболистите на Атлетик поискха дузпа. Иван Ракитич загуби позиции на аутлинията в наказателното поле, а Муниаин падна след контакт с крака на хърватина. Крилото на баските беше подритнат, но Матеу Лаос не посочи бялата точка може би заради пресиленото падане на Муниаин. В 93-ата минута всички вече виждаха втория гол във вратата на Атлетик. Меси навлезе в наказателното поле, реши да подава към Луис Суарес, но защитник изби с крак от голлинията, като уругваецът имаше цялата врата пред себе си.

В крайна сметка Барса измъкна три точки и посреща паузата за национални отбори с пълен актив. Атлетик показа качества и характер, но въпреки това още няма точка от началото на първенството.