Португалия и Кристиано на финал след първа победа (видео)

Отборът на Португалия ще играе във финала на Евро 2016, след като се наложи с 2:0 над Уелс в 1/2-финален сблъсък, игран в Лион. Кристиано Роналдо (50) и Нани (53) посякоха мечтите на "драконите". Португалците ще направят нов опит да вдигнат европейския трофея, след като през 2004-а загубиха последния мач от Гърция. В другия полуфинал един срещу друг излизат футболните динозаври Германия и Франция.

Кристиано Роналдо и Нани очаквано поведоха иберийската атака. Бруно Алвеш замени контузения Пепе в центъра на отбраната, а младият Ренато Санчес намери място в състава, в който отсъстваше Андре Гомеш. Анди Кинг влезе на мястото на наказания Аарън Рамзи. Гарет Бейл и Хал Робсън-Кану дърпаха британското нападение.

Срещата започна с две спорни ситуации, подминати от съдията Ериксон. В третата минута "драконите" сгрешиха при изнасянето на топката, Кристиано Роналдо се устреми напред и беше спрян от Ашли Уилиямс и може би имаше престъпване на правилата, което реферът не видя. В 10-ата минута Джеймс Колинс извърши нарушение срещу Роналдо в наказателното поле, което арбитърът не отсъди. Защитникът заклещи с ръка врата на Кристиано и спечели въздушния дуел.

Секунди по-късно CR7 опита ножичен удар, но пак беше блокиран. В 16-ата Жоао Марио и Роналдо направиха двойно подаване, а полузащитникът стреля смело по земя към обратния ъгъл - аут. Последваха силни минути на уелсците, вдъхновени от своя лидер Бейл. В 19-ата островитяните изпълниха заучено корнер, топката беше подадена ниско зад дузпата, откъдето Бейл стреля мигновено - неточно.

В 21-ата Гарет центрира остро отдясно, при което Руи Патрисио се намеси. Две минути по-късно Бейл включи турбото, загърби съперниковите полузащитници и реши да шутира от 22 метра - в ръцете на Патрисио. В 25-ата Робсън-Кану си поведе атрактивно, центрира, където Кинг игра с глава и спечели само корнер. В 37-ата Нани центрира опасно към наказателното поле, където беше Колинс, който изпревари номер 7 на португалците. В 44-ата се откри страхотна възможност пред Кристиано. След висок и силен пас отляво към втората греда Роналдо надскочи Честър, но не беше точен.

Тимът на Фернандо Сантош започна вихрено втората част. В 50-ата минута Роналдо откри резултата след изпълнение на корнер. Номер 7 спечели въздушната битка с Честър и закова топката под гредата - 1:0. Това беше гол номер 9 на голаджията на Европейски първенства, с което се изравни с рекордьора Мишел Платини.

Уелсците отговориха с опасно центриране на Бейл, предугадено от Патрисио. В 53-ата лузитаните поведоха с 2:0. Кристиано се превъплъти в ролята на асистент, макар да искаше да стреля. Роналдо отправи нисък изстрел от 24 метра, а Нани се отскубна от своя пазач и промени посоката на топката - 2:0. В 61-ата Бейл изведе прекрасно Воукс, а Бруно Алвеш хитро го блокира в наказателното поле. Две минути по-късно Кристиано беше много близо до първия си гол на еврофинали от пряк свободен удар, ала топката прелетя над гредата.

В 65-ата Нани стреля отдалеч, Хенеси се намеси колебливо и даде възможност за добавка на Жоао Марио - на сантиметри в аут. В 71-ата Фонте нанесе опасен удар с глава след корнер, при който Хенеси улови топката. Минута по-късно Честър не съумя да стреля добре с глава след центриране на Бейл. В 76-ата Бейл шутира изненадващо от около 30 метра от въздуха - в ръцете на Руи Патрисио.

В 78-ата Бейл загуби топката в опасна близост, Данило получи пространство в наказателното поле, шутира, Хенеси изпусна топката, но я "захлупи" на голлинията. В 80-ата Бейл стреля много коварно по диагонала от около 30 метра и затрудни Патрисио, който все пак се справи с далечния фалцов удар и изби. В 86-ата Роналдо финтира вратаря, ала не насочи точно.

В крайна сметка Португалия извоюва първата си победа в рамките на 90 минути и заслужено ще играе на финал в неделя. Уелските футболисти заслужиха почести за великолепното си представяне на еврофиналите.

Португалия: Патрисио; Седрик, Алвеш, Фонте, Герейро; Данило, Ренато (74 - Андре Гомеш), А. Силва (79 - Моутиньо), Жоао Марио; Нани (86 - Куарешма), Кристиано
Уелс: Хенеси; Гънтър, Честър, Колинс (66 - Джонатан Уилиямс), Ашли Уилиямс, Н. Тейлър; Алън, Ледли (58 - Воукс), Кинг; Бейл, Робсън-Кану (63 - Чърч)