Хамилтън надви Розберг и спечели Гран при на САЩ

Люис Хамилтън спечели за втори път в кариерата си състезанието за Гран при на САЩ на пистата "Остин". Въпреки, че не стартира от полпозишн, Люис успя да се пребори за победата и да увеличи преднината си пред Нико Розберг в класирането при пилотите, която вече е 24 точки.

Добър старт за двамата пилоти на Мерцедес, но катастрофа още във втората обиколка бързо спря състезанието. Причината бе инцидентът между Серхио Перес и Адриан Сутил. Така пилотът на Заубер изгуби единствения си шанс от началото на сезона досега да запише точка след силната квалификация вчера. Преди това Даниел Рикардо изпревари Кевин Магнусен още при първи завой и не позволи на Кими Райконен да го мине.

Състезанието за Гран при на САЩ

Колата за сигурност се задържа на пистата две обиколки - време, в което Перес прибра изпочупения си болид в бокса и някои от пилотите смениха гумите си, Фетел дори два пъти.

При трудния първи завой Рикардо изпревари Фернандо Алонсо, а след това не пусна и Валтери Ботас, който излизаше от бокса. Нико Розберг влезе за нови гуми в 16-ата обиколка, а малко след това и Хамилтън го последва, но не можа да се върне отново пред Нико и продължи да му диша зад врата.

В 18-ата обиколка от надпреварата отпадна и другият пилот на Форс Индия - Нико Хюлкенберг, който остави болида си на пистата поради технически проблем. 4 обиколки по-късно красива битка направиха Фернандо Алонсо и Дженсън Бътън, борейки се седмата позиция, която завърши с победа за испанеца.

След като Алонсо изпревари Бътън, Хамилтън най-после се доближи достатъчно до Розберг, за да му отнеме лидерството в 25-ата обиколка. В 33-ата обиколка Фелипе Маса изгуби третата си позиция, влизайки в бокса и излизайки зад Даниел Рикардо. 10 обиколки по-късно Фетел вече беше в зоната на точките, след като бе изпреварил Кевин Магнусен при 12-и завой. След това Фетел изпревари и Алонсо при излизането му от бокса, отнемайки му шестото място. В това време другият пилот на Ферари - Кими Райконен, изпадаше все повече и повече в класирането.

Обиколка по-късно Алонсо си върна позицията от Фетел с помощта на DRS, а след това записа и най-добра обиколка. 7 обиколки преди финала Райконен изпревари Даниил Квят при 12-и завой за 13-ото място и в същия момент Фетел отново бе повикан от тима си в бокса, за да сложи нови меки гуми. Така Фетел изгуби всичките си наваксани позиции и се върна в дъното. До карирания флаг четирикратният световен шампион успя да се възстанови и стигне до седмо място.

Така Хамилтън записа петата си поредна победа, Нико финишира втори и затвърди изоставането си в класирането при пилотите. Валтери Ботас изгуби третото си място от квалификацията и в състезанието завърши пети. На подиума вместо него се качи Даниел Рикардо с Ред Бул.

Четвърти, забавен от собствения си тим в бокса, остана Фелипе Маса.  Фернандо Алонсо зае петото място пред Себастиан Фетел и Кевин Магнусен. Топ 10 затвориха Жан-Ерик Верн и Пастор Малдонадо. Другият пилот на Макларън Дженсън Бътън завърши 12-и, а Кими 13-и. Последни на финала в Остин се оказаха Естебан Гутиерес и Даниил Квят.