Луда, луда събота и чудовищен рекорд в NCAA

Първият уикенд на октомври предложи купища изненади в NCAA и обърна с краката нагоре всички прогнози за участие в плейофите. Крак още в четвъртък повлякоха Орегон, които нарушиха традицията да размазват съпорника си в първия за сезона мач в Пасифик-12. Аризона отказаха да се примирят с ролята си на жертвено агне и си тръгнаха от Юджийн с победа 31:24. Терис Джоунс-Григсби отбеляза решителния тъчдаун 2:58 мин. преди края, а защитата на „дивите котки“ ограничи до 1 ярд по земя прокламирания като топфаворит за трофея „Хайсмън“ Маркъс Мариота.

В съботния следобед шансовете на Алабама за място в плейофите получиха сериозна пробойна при гостуването на Мисисипи. Преди година „аленият прилив“ спечели със 17:0 у дома, въпреки твърденият на противниковия куотърбек Бо Уолъс, че „Мисисипи притежава по-добрите уайд рисийвъри“. Този път думите му до известна степен получиха подкрепа, след като осем различни играчи уловиха пас, а Лакуон Тредуел, Винс Сандърс и Джейлън Уолтън се отчетоха с по тъчдаун за победата с 23:17.

Шестите в класацията на Асошиейтед прес Тексас А&М записаха първата си загуба за годината. „Земеделците“ се изложиха като гости на Мисисипи стейт като наследникът на „Джони Футбол“ Кени Хил метна три интерсепшъна за крайното 31:48. Домакините преодоляха 281 ярда по земя и така в понеделник за първи път от началото на века и двата университета от Мисисипи в Дивизия I ще се намират в Топ 10.

В последния мач от програмата за седмицата Конър Холидей счупи рекорда за подадени ярдове. Куотърбекът на Вашингтон стейт завърши с показатели 49 от 70 за 734 ярда при домакинството на Калифорния. Досегашния рекорд бе на Дейв Клинглър (Хюстън) – 716 с давност от 1990 г. Напук на героизма на Холидей кикърът на Вашингтон стейт Куинтън Брешарс профука фийлдгол от 19 (!!!!!!!) ярда в последната минута и „когуарите“ загубиха 59:60.