Ботев (Пд) и Пенев започнаха с внушителна победа в Европа (видео+галерия)

Отборът на Ботев (Пловдив) разгроми с 4:0 Либертас от Сан Марино в първия им мач от първия предварителен кръг на Лига Европа. Головете вкараха Мариян Огнянов (25' и 51'), Иван Цветков (58') и Луис Педро (72'). Срещата бе официален дебют за Любослав Пенев начело на "жълто-черните". Протоколният реванш е след седмица. В следващия кръг съперник на пловдвичани ще бъде австрийският втородивизионен Санкт Пьолтен.

В състава на "канарчетата" направи впечатление появата на Александру Куртеан, който единствен от румънците започна сред титулярите, с което демонстрира, че има чест и морал за разлика от други двама негови сънародници - Александру Бенга и Сърджан Лукин. Въпросните футболисти отказаха да седнат дори на резервната скамейка. Причината е, че ако бяха влезли в игра, после по-трудно ще си уредят трансфер в отбор, който играе в евротурнирите. Звездите Феребори Доре и Юнес Хамза пък въобще не са картотекирани за този кръг.

Ботев Пд - Либертас 4:0 Футболистите на Ботев натикаха своя съперник в половината му и до 5-ата минута Иван Цветков на два пъти получи възможност да изпълни свободни удари, но и двата пъти не бе точен. В 7-ата минута Ромарио Кортзорг проби отляво и сервира топката на Цветков, но опитният нападател стреля над вратата. Секунди по-късно Георги Сърмов не намери очертанията на вратата след удар с глава.

Ботев Пд - Либертас 4:0 Свирепият натиск на "канарчетата" продължи, а на няколко пъти гостите трябваше да чистят от голлинията. В 25-ата минута обаче подаване с глава на Ромарио матира отбраната и Огнянов от няколко метра разпечата вратата с плътен удар.

Пет минути след това Сърмов бе близо до нов гол, но силният му удар профуча край вратата. До края на полувремето нов гол така и не падна, а с пропуски се отчетоха Ромарио, Куртеан и Цветков.

Ботев Пд - Либертас 4:0 "Канарчетата" започнаха на по-ниски обороти втората част, но това не им попречи бързо да увеличат преднината си. В 51-ата минута Огнянов се възползва от центриране на Йордан Христов и с глава отбеляза втория си гол в срещата.

Седем минути след това резервата Луис Педро проби отдясно и подаде на Цветков, чийто топовен шут спря в мрежата за 3:0.

Едва в 62-ата минута гостите отправиха първи удар към вратата на Ботев, но Адам Стаховяк не бе затруднен.

Десет минути по-късно Педро бе изведен зад отбраната на непретенциозния съперник и отбеляза четвъртото попадение в двубоя.

Ботев Пд - Либертас 4:0 В 77-ата минута Божидар Васев пропусна да запише името си сред голмайсторите, след като получи подаване от Цветков, но стреля високо над вратата.

ФОТОГАЛЕРИЯ НА МАЧА
БОТЕВ (ПД) - ЛИБЕРТАС 4:0

1:0 Огнянов (25)
2:0 Огнянов (51)
3:0 Цветков (58)
4:0 Педро (72)

БОТЕВ (ПД): Стаховяк, Христов, Терзиев, Филипов, Минев, Куртеан, Иршак (69-Васев), Сърмов, Огнянов (81-Юсеин), Ромарио (56-Луис Педро), Цветков

ЛИБЕРТАС: Симончини, Молинари, Бенвенути, Рокети, Риги, Факондини (88-Дзаволи), Антонели, Торели, Рости (74-Анджели), Морели, Дзенаро (61-Голинучи)

ЖЪЛТИ КАРТОНИ: Рокети (Л)
СЪДИЯ: Един Якупович (Босна и Херцеговина)
СТАДИОН: "Лазур"

снимка: Емона Цончева/Sportal.bg

Битката започна!
Докажи, че познаваш шампионата на Стария континент и спечели посещение на мистичния Анфийлд!