Холандия излезе начело в Група "Е" на Световната лига

Волейболистите от националния отбор на Холандия излязоха начело в Група "Е" във втората дивизия на Световната лига след 6-ия кръг. "Лалетата" постигнаха две много трудни и драматични победи като гости на Република Корея с по 3:2 гейма.

В първия мач воденият от треньора Едвин Бене тим обърна и надделя много трудно над корейците с 3:2 (29:31, 25:16, 23:25, 32:30, 16:14) пред малко над 2000 зрители в зала "Чунгму" в Даежон. Най-полезен за холандците стана капитанът Дик Коой с 22 точки (3 блока, 2 аса, 49% ефективност в атака и 48% перфектно посрещане), а Маартен Ван Гардерен добави 19 точки (1 блок, 62% ефективност в атака и 47% перфектно посрещане) за победата. За домакините от Република Корея пък над всички бе Чул-Ву Парк със страхотните 28 точки (1 блок и 55% ефективност в атака), но и неговите усилия не бяха достатъчни за успеха.

След това на "лалетата" им се наложи да правят и втори обрат от 1:2 до крайното 3:2 (21:25, 25:27, 18:25, 25:19, 15:9) над Република Корея пред близо 2500 зрители в същата зала. В тази среща най-резултатни за Холандия станаха Михаел Паркинсон (7 блока!!!, 1 ас и 60% ефективност в атака) и Робин Овербееке (3 блока, 1 ас и 55% ефективност в атака) съответно със 17 и 16 точки за успеха, като вторият игра само до третия гейм. За корейския тим Кван-Ин Йеон се отчете с 20 точки.

Така холандците събраха 18 точки във временното класиране след 7 победи и 3 загуби, с две повече от 2-ия Португалия и три от 3-ия Чехия. Трите тима имат реални шансове да се класират за финалите в тази дивизия в Сидни (Австралия). В последния кръг в групата Холандия е домакин на чехите, а Португалия приема Република Корея.