Американската армия е готова да предостави на руското правителство най-модерните си електронни технологии за заглушаване на радио и мобилни сигнали, с което ще могат да се предотвратят евентуални бомбени взривове от разстояние в Сочи. Устройствата са били разработени за противодействие на самоделните бомби в Афганистан и Ирак, съобщава "Ню Йорк Таймс".
Инициативата е на началника на генщабовете на САЩ Мартин Демпси, който се е срещнал с началника на генералния щаб на Русия Валери Герасимов в Брюксел. Двамата са обсъдили възможността за използване на американската технология, като Демпси е подчертал, че, ако домакините на олимпиадата приемат електрониката, ще е необходимо експерти отвъд океана да участват съвместно с руснаците в обслужването й.
Онзи ден въпросът за сигурността на Игрите в Сочи бе обсъден по телефона от президентите на САЩ и Русия Барак Обама и Владимир Путин. Янките вече предложиха своята помощ, включително при необходимост да предислоцират в Черно море два военна кораба. От началото на годината на територията на Руската федерация действат и десетки агенти на ФБР и други специалисти.
САЩ многократно са изразявали загриженост относно евентуални заплахи за сигурността на участниците и зрителите на предстоящите олимпийски игри. Държавният департамент призова американците, които си купят билети за Сочи, да бъдат бдителни и ги предупреди за възможни терористични атаки. За охраната на американските спортисти пък бе наета частната компания Global Rescue, която разработи подробен план за евакуация на участниците в Игрите.
Янките предложиха заглушители срещу бомби