България с 8-ма победа в Европейската лига (ВИДЕО + ГАЛЕРИЯ)

Женският национален отбор по волоейбол на България записа 8-ма победа в тазгодишната Европейска лига. Възпитаничките на треньора Драгутин Балтич надиграха у дома Унгария с 3:1 (25:17, 23:25, 25:18, 25:18) в първия мач от 5-ия кръг в Група "В", игран тази вечер в зала "Арена Самоков".

Българките тръгнаха много добре и бързо поведоха с 3:0 след две грешки от сервис на Унгария и успешна атака на капитанката Ева Янева. До първото техническо прекъсване разликата набъбна до 8:3 след контра и ас на Христина Русева - Паяка и грешка в атака на Рената Шандор. Последваха блокада на Страшимира Филипова и нов ас на Русева - 10:3 и тайм-аут за унгарския треньор Золтан Йокай. Въпреки това разликата продължи да расте до 13:3. Постепенно унгарките намалиха до 14:8 след няколко грешки на домакините. Двата отбора продължиха равностойно до 19:12 и 21:14 след отлична блокада на Страши Филипова въпреки усилията на гостите да намалят изоставането си. В крайна сметка България спокойно спечели гейма с 25:17 след грешка от сервис на втората разпределителка Беатрикс Мелендез, която влезе като резерва.

Втората част тръгна напълно равностойно и първото техническа пауза дойде при минимално предимство за българските момичета - 8:7. Последваха грешка на Жужана Йоша и контра на Страши Филипова и 10:7. Постепенно Унгария успя да изравни при 14:14 след две атаки на звезда им Дора Хорват. Все пак техническото прекъсване дойде при 16:15 за домакините след мощна атака на Елица Василева. Последва ново равенство при 19:19 след ас на унгарската разпределителка Юлия Миловиц. Равенството се запази до 23:23, след което Унгария измъкна гейма с 25:23 след блокада на Анита Филипович и контра от втора линия на Дора Хорват.

И третия гейм започна равностойно, но въпреки това пауза дойде при 8:7 за гостите от Унгария след грешка на българките. Разликата леко нарасна при 13:11 за унгарките след блокада на Анита Филипович, което накара Драгутин Балтич да вземе тайм-аут. Българските момичета съумяха да изравнят при 15:15 и да поведат с 16:15 след ас на Емилия Николова и атаки на Ева Янева и Страши Филипова. Последваха две грешки на Унгария - 18:15 и прекъсване за Золтан Йокай. Въпреки това разликата набъбна до 23:18, след което България спокойно спечели гейма с 25:18 след атака и контра на Христина Русева - Паяка.

Въпреки, че унгарските волейболистки поведоха с 4:1 след атака и блокада на Дора Хорват, но България успя да изравни при 5:5 и дори поведе с 8:7 след няколко отлични отигравания на Страши Филипова. Постепенно гостите изравниха при 11:11 след аут на Емилия Николова и дори дръпнаха с 13:11 след грешка на домакините и успешна атака на Каталин Кис. Независимо от опитите на България да стопят разликата Унгария запази преднината си до 16:13. Българските момичета съумяха да изравнят при 16:16 след блокада на влезлята като резерва Добриана Рабаджиева и атака в аут на Кис. Равенството се запази до 18:18, след което възпитаничките на Драгутин Балтич да поведат с 21:18 след ас на Еми Николова. В крайна сметка България спечели гейма с 25:18 след две атаки на Доби Рабаджиева и две грешки на унгарките, а с това и мача с 3:1.

Най-резултатна за българския тим стана Страшимира Филипова с 21 точки, включително страхотните 7 блока и 67% ефективност в атака, а капитанката Ева Янева добави 16 точки (52% ефективност в атака, 29% позитивно и 13% перфектно посрещане) за успеха. За унгарките Дора Хорват реализира 16 точки (2 блока, 1 ас, 36% ефективност в атака, 69% позитивно и 31% перфектно посрещане). Така българките останаха начело във временното класиране с 23 точки след 8 победи и 1 загуби и с пет повече от Чехия, която по-късно тази вечер играе първия си мач с Израел, докато унгарките са 3-ти с 6 точки след 2 победи и 7 загуби. Втората среща между България и Унгария е утре (25 юни) отново от 17:30 часа в Самоков, а мачът ще бъде предаван пряко по телевизия Канал 3.

БЪЛГАРИЯ - УНГАРИЯ 3:1 (25:17, 23:25, 25:18, 25:18)

БЪЛГАРИЯ: Диана Ненова, Емилия Николова 10, Ева Янева 16, Христина Русева 9, Страшимира Филипова 21, Елица Василева 4 - Мария Филипова-либеро (Мария Каракашева, Добриана Рабаджиева 4, Цветелина Заркова)
Старши-треньор: Драгутин Балтич
УНГАРИЯ: Жужана Йоша 4, Жанет Миклай 6, Дора Хорват 16, Рената Шандор 2, Анита Филипович 8, Юлия Миловиц 2 - Дора Кьотел-либеро (Беатрикс Мелендез, Барбара Деги, Каталин Кис 9)
Старши-треньор: Золтан Йокай.

Снимка: ИВАН БЪЧВАРОВ, SPORTAL.BG

ФОТОГАЛЕРИЯ от мача БЪЛГАРИЯ - УНГАРИЯ 3:1 - ТУК!!!