Ръководителят на състезателната програма на Ямаха Паоло Павесио коментира за първи път публично привличането на двукратния световен шампион в супербайк Топрак Разгатлиоглу в екипа на Прамак Ямаха в MotoGP за 2026 година.
Павесио сподели очакванията, които Ямаха ще имат към Ел Турко и също така разкри кога можем да очакваме първия тест на турчина в машината на Ямаха. Това със сигурност ще се случи след края на сезона в Супербайк, който приключва на 19 октомври.
Прамак вкарва в MotoGP турската звезда на Супербайк
Павесио също така обърна внимание и на дилемата, която стои пред Ямаха от гледна точка избора на пилоти. Фабио Куартараро и Алекс Ринс имат договори със заводския тима на японците, а в Прамак Ямаха Мигел Оливейра има контракт за следващия сезон, но не и Джак Милър, който обаче се представя доста по-добре от португалеца.
Разгатлиоглу за трансфера в MotoGP: Много съм щастлив
„Това беше дългоочаквана новина, радваме се, че успяхме да направим този трансфер реалност. Бих казал, че за мен това беше нещо естествено. Приключението започна преди няколко години с Ямаха, след това настъпи пауза, която беше много успешна за Топрак, но за нас беше ясно, че щом той има желание, ние трябва да му предложим възможността да кара в MotoGP.
„Смятам, че много хора искат да видят какво ще направи Топрак в MotoGP. Разбира се, ние вярваме, че ще бъде добър. Това е пътешествие, в което той ще напредва стъпка по стъпка, но същата причина, поради която феновете очакват това и ние го очакваме. Знаем какво може да прави той върху мотор, виждаме го в Супербайк и мислим, че той ще може да го принесе и в MotoGP и хората да се забавляват. Ще видим какъв ще е резултатът, никой не може да знае предварително какво ще стане, но точно това е красотата на спорта и на това предизвикателство.
„Вижда ли сме, че Топрак се адаптира сравнително лесно към различни машини. Освен с Ямаха, той е печелил и с други производители (Кавазаки и БМВ). Мисля, че ще се нуждае от време за адаптация, ние сме наясно с това, Топрак също. Няма да очакваме силни резултати от него веднага. Знаем, че ще има процес на свикване и учене, но гледаме напред към това. Вярваме, че ще можем да му помогнем и вярваме, че той има таланта да бъде успешен в MotoGP.
„Възможността той да тества във Валенсия в края на сезона съществува, това го знаем. Ако се отвори възможността той да тества преди това, но след края на сезона в Супербайк, ние ще помислим по въпроса.
„Все още не сме решили с кой пилот ще се разделим. Това решение е много деликатно. Имаме двама пилоти, които сме избрали и двама, на които искаме да предоставим всеки шанс да се докажат в следващите състезания. След това, разбира се, ние ще трябва да решим“, обясни Павесио.
Снимки: Imago