Шведът Андреас Алмгрен подобри европейския рекорд на 5000 метра на родна земя с впечатляваща победа на Диамантената лига в Стокхолм вчера.
Пробягвайки последните две обиколки съответно за 59.90 и 58.07 секунди, Алмгрен триумфира в шведската столица с европейски рекорд от 12:44.27. Това се случи само 10 минути след като неговият сънародник Арманд Дуплантис подобри световния рекорд на овчарски скок и така постижението му остана в сянката на именития му сънародник.
Алмгрен подобри с по-малко от секунда предишния европейски рекорд на Мохамед Катир от 12:45.01. Шведът, който държи и европейския рекорд на 10 км с 26:53, се изкачи и на десето място във вечната ранглиста на 5000 метра.
Алмгрен подобри европейския рекорд на 5000 м, но остана в сянката на Дуплантис
"Това вероятно е най-запомнящата се вечер в моя живот и кариера досега. Чувствах се ужасно на старта на предишни Диамантени лиги в Стокхолм, но тази година исках да дам най-доброто от себе си. Исках да дам на зрителите от родния ми град нещо, което да запомнят“, сподели Алмгрен, който започна кариерата си като бегач на средни разстояния, преди да премине към по-дългите.
Той добави: "Имах предвид европейския рекорд този сезон, така че съм много щастлив, че го подобрих, заедно с шведския и рекорда на стадиона. Ако погледна назад преди девет години, точно тук, на този стадион, счупих ладиевидната си кост, което доведе до около пет години контузии. Толкова съм щастлив и горд, че се завърнах тук и постигнах такова представяне.“
Снимки: Imago