След като беше най-бърз в първата тренировка преди домашната си Гран При на Монако пилотът на Ферари Шарл Леклер оглави класирането и в края на втория час за подготовка в Княжеството.
В него монегаскът слезе до 1:11.355 с меките гуми на Пирели, за да изпревари с 0.038 секунди лидерът в генералното класиране във Формула 1 Оскар Пиастри. Тройката с пасив от 0.105 оформи съотборникът на Леклер във Ферари Люис Хамилтън, а в топ 5 попаднаха още Ландо Норис и Лиам Лоусън, които бяха със съответно 0.322 и 0.468 по-бавни от Леклер.
Съотборникът на Лоусън в Рейсинг Булс се нареди на шестото място, въпреки че имаше две близки срещи с мантинелите в Монако. Първата дойде още в осмата минута, когато французинът атакува прекалено агресивно шикана след тунела и закачи предпазната стена със задната си лява гума, която се спука и го принуди да спре за момент на трасето.
Заради спрелия болид на Хаджар сесията беше спряна с червен флаг, а той успя да се върне в бокса и да продължи участието си в тренировката. Десет минути преди нейния край обаче той имаше още една близка среща с мантинелите, което вече сложи край на участието му в сесията. Тя дойде на изхода от „Сен Дево“, където задницата на французина се изпързаля и след удара в мантинелата задното ляво окачване се счупи. И този път той успя да се прибера в бокса, но повече не се върна на пистата.
Хаджар не беше единственият пилот, който имаше близка среща със стените в хода на втория час за подготовка в Княжеството. Такава имаше и за Пиастри, който също се удари в мантинелата на „Сен Дево“. Австралиецът се заби челно в предпазната стена, но се размина само със счупено предно крило, което беше сменено от неговите механици и той продължи в сесията. Заради неговия инцидент тренировката беше спряна за втори път, отното за да могат маршалите да почистят трасето от отломки.
Зад първите шестима Фернандо Алонсо, Алекс Албон, Андреа Кими Антонели и Макс Верстапен оформиха топ 10 в края на тренировъчния ден в Монако. В края на тренировката Верстапен имаше любопитен инцидент, след като продължи направо на спирането за „Мирабо“ и имаше трудности с избирането на задната предавка, но все пак успя и се измъкна от зоната за сигурност.
Най-активен във втората тренировка в Монако с общо 34 обиколки беше далият 17-о време Пиер Гасли. В дъното на тази класация след двата си инцидента остана Хаджар, който завъртя само 17 тура.
)
Уикендът за Гран При на Монако, осми кръг за сезон 2025 във Формула 1, продължава утре в 13:30 часа българско време с третата свободна тренировка на пистата в Княжеството.
,fit(478:270))
Програма на уикенда за Гран При на Монако във Формула 1
Снимки: Imago