Етиопските бегачи на дълги разстояния Медина Еиса и Селемон Барега постигнаха двоен успех на състезанието Great Manchester Run. Рекордът на трасето при мъжете от 2007 г., поставен от Мика Кого (27:21), оцеля и тази година, благодарение на силния насрещен вятър в последната част на дистанцията. Той несъмнено повлия на времето на победителя Селемон Барега (27:49), но изглежда не попречи на изгряващата етиопска звезда Медина Еиса, която триумфира при жените с впечатляващо време от 30:42.
Еиса се движеше в група от девет състезателки до средата на дистанцията, включително бившите победителки Готитом Гебресласе и Хелън Обири. След 5 км, преминати за 15:36, Еиса ускори рязко, преминавайки шестия километър за 2:59, а седмия за 2:58, откъсвайки се от конкурентките си. Темпото ѝ спадна, но тя продължи да увеличава преднината си, завършвайки втората половина от дистанцията за 15:08.
Обири и Гебресласе се бориха за второто място, но в крайна сметка бяха изпреварени от американката Емили Сисон, която завърши втора с 31:03. Трета финишира Гебресласе с 31:11, а Обири остана четвърта с 31:16.
Барега триумфира в Манчестър с 27:49. Той стана олимпийски шампион на 10 000 м през 2021 г., но сега приоритет му е бягането на шосе.
Борбата за първото място се водеше между Барега, защитаващия титлата си Винсент Нгетич и уругваеца Сантяго Катрофе. Триото се откъсна начело в средата на дистанцията, а в последния километър етиопецът демонстрира скоростта, която му донесе златото в Токио 2021.
Освен вятъра, условията бяха перфектни за над 30 000 участници в различните стартове на 10 км и полумаратон. Стартът беше даден съвместно от олимпийските шампионки на 800 м от 1964, 2004 и 2024 г. - Ан Пакър (83 г.), Кели Холмс и Кийли Ходжкинсън.