Франциска Пройс спечели Световната купа след падане на Лу Жанмоно метри преди финала в Холменколен

Франциска Пройс спечели Световната купа след падане на Лу Жанмоно метри преди финала в Холменколен

Германката Франциска Пройс спечели Големия кристален глобус в биатлона при жените, след като триумфира в последното състезание за сезона - масовия старт от Световната купа в Холменколен (Норвегия), след като основната й съперничка Лу Жанмоно (Франция) се спъна и падна метри преди финала, след като водеше.

В най-силната си кампания в кариерата българката Милена Тодорова остана на 25-а позиция днес.

Жанмото имаше 5 точки преднина в генералното класиране пред Пройс преди надпреварата, която беше изключително драматична и се реши в последните 200 метра. Французойката стартира с грешка на първа стрелба, а германката повали всичките пет мишени. След втора чиста стрелба двете ги деляха около 9 секунди като Пройс беше втора, а Жанмоно четвърта. При третата стрелба ролите се размениха, след като французойката нямаше пропуск, а германката един, която изведе Жанмото начело, а Пройс излезе трета на 9.7 секунди. При последното посещение на рубежа двете стреляха безпогрешно и излязоха от стрелбището една до друга, но французойката водеше с 1.2 секунди.

Преди последните около 200 метра обаче Жанмото падна, което позволи на Пройс да финишира първа и да вземе Големия кристален глобус.

След финала французойката се разплака и беше утешена от германката, която дори не се зарадва на своя успех. Франциска Пройс измина трасето за 38:23.8 минути с една наказателна обиколка. Така тя записа четвърта за сезона и общо пета индивидуална победа в кариерата си.

Втора финишира Елвира Йоберг (Швеция) с три грешки и пасив от 3.3 секунди, а трета линията пресече Лу Жанмоно с една пропусната мишена и на 11.7 секунди от победителката.

Единствената българка в състезанието Милена Тодорова, която направи изключително силен сезон с няколко класирания на подиума и в първите десет, остана 25-а с четири наказателни обиколки и изоставане от 2:56.9 минути.

В крайното генерално класиране за Световната купа след 21 състезания първа е Франциска Пройс с 1278 точки, втора остана Лу Жанмоно с 1258, а трета е Жулиа Симон (Франция) с 902 точки. Милена Тодорова завършва на 15-а позиция с 416 точки, Валентина Димитрова e 80-а с 14, а Лора Христова - 87-а с 10 точки. 

Малкият кристален глобус в масовия старт завоюва Франциска Пройс с 355 точки, а след нея се нареждат Елвира Йоберг с 299 и Лу Жанмоно с 253. Милена Тодорова е 11-а със 121 точки.

По-късно днес сезон 2024/2025 за Световната купа по биатлон завършва с масов старт на 15 км за мъже без българско участие. Това ще бъде последно състезание в кариерата на норвежката легенда Йоханес Тингнес Бьо, който се оттегля от спорта.

Следвай ни:

Добави коментар

Като регистриран потребител имате достъп до всички налични функционалности.Вход / Регистрация

Анонимен потребител

Чрез тази опция вашите коментари ще излизат публикувани като 'Анонимен', а част от фунцкионалносите може да не са достъпни.

Още от Зимни спортове

Виж всички