Невероятната история на Ангнеш Келети

Невероятната история на Ангнеш Келети

Носителка на 5 златни и общо 10 медала от най-големия спортен форум, на прага на 103-тата си годишнина Агнеш Келети е най-възрастният олимпийски състезател. Родена през 1921-ва в Будапеща, тя се запознава с гимнастиката на 4 години. На 16 става шампионка на Унгария и е включена в проектоолимпийския отбор за Игрите през 1940 г., които така и не се провеждат.

Следват тежките години на Втората световна война.

Заради еврейския си произход тя и семейството ѝ са подложени на дълги и мъчителни изпитания. Келети е изключена от гимнастическия клуб, в който тренира и се крие в провинцията, за да оцелее. Разбрала слуха, че омъжените жени не ги изпращат в трудови лагери и в началото на 1944 г. Агнеш сключва брак с унгарския гимнастик Ищван Шаркани. Майка ѝ и сестра ѝ оцеляват под грижите на шведския дипломат Раул Валенберг, който в наетите от него в Будапеща „шведски къщи“ спасява живота на няколко хиляди евреи. Баща ѝ обаче няма този късмет. Той и част от роднините на Агнеш загиват в концентрационния лагер в Освиенцим.

След войната тя продължава с гимнастиката, но не стига до Игрите в Лондон 1948 г., заради контузия.

Олимпийският дебют на унгарката е на 31 в Хелзинки, където печели злато на земя и два бронзови медала. През 1956 г. в Мелбърн, месец преди да навърши 36, тя е най-големият конкурент на съветската звезда Лариса Латинина.

Есента на същата година е белязана от революцията в Унгария и съветските танкове в Будапеща. Политическото напрежение рефлектира и върху спортното състезание. Келети остава зад Латинина в многобой и в отборното, но печели три златни медала на уредите и побеждава в отборното състезание с уреди, предшественик на днешните ансамблови съчетания по художествена гимнастика.

След Игрите Агнеш, както и още 45 спортисти от 108-членната делегация на Унгария емигрират. Тя остава в Австралия, година по-късно заминава за Израел, където прекарва почти целия си живот, като треньор по гимнастика.

„Аз имах мечта - да обиколя света. И тъй като нямахме пари, гимнастиката ми помогна да го направя. Обичах сама да избирам музиката за съчетанията си. Аз съм виолончелистка. Обичах музика, която ми носеше повече динамика и ритъм. Австралия е чудесна страна с прекрасен народ. Реших да остана там след Олимпийските игри, защото харесах мястото, както и хората, а и знаех английски“, разказва забележителната унгарка.

На 2 януари 2025 година правителството на Унгария обяви, че Келети е починала.

bntsport.bg

Следвай ни:

Още от Гимнастика

Виж всички