Из „Високо“ от Владимир Николов: Искам да виждат гърба ми!

Пролог

Изкачвам се. Все по-високо. Стъпка след стъпка. Нагоре, още по-нагоре. Катеря се, едва дишам. Мнозина са пред мен. Всички мислят, че не мога. Мога. Мислят си, че няма да успея. Ще успея. Ще го изкача тоя връх. И ще стигна високото, докато другите, един по един, започнат да виждат гърба ми. Беше зимата на 1994/1995 година…

Владо Николов в Block Out: Във "Високо" разказвам за някои трудности, които се опитвах да потисна в собственото си съзнание
Владо Николов в Block Out: Във "Високо" разказвам за някои трудности, които се опитвах да потисна в собственото си съзнание

В онзи мразовит ден за мен най-високото беше Белмекен. Бяхме все още момчета, големият волейбол за нас по-скоро бе мираж, но тренирахме с радост. Заминахме на зимен лагер в Рила, сняг до кръста, но основната част от подготовката ни беше на открито. Карахме ски писалки, изпълнявахме спорт ни задачи, изключително натоварващи и нямащи нищо общо с волейбола. В добавка треньорът ни искаше да създава напрежение между нас, за да стимулира конкуренцията. Спомням си как тръгнахме със ските, а той седеше на удобна позиция с бинокъл и ни наблюдаваше. На равния участък момчетата, кои то вече имаха опит и умения, ме изпревариха. Отидоха далеч пред мен, защото аз, за разлика от тях, просто не се бях качвал на ски. Но когато стигнахме до нанагорнището, там започна да действа единствено волята.

Владо Николов: Пътят към върха е проза
Владо Николов: Пътят към върха е проза

Бяхме може би дванайсет младежи от мъжкия отбор, движех се пети-шести. Когато поехме по стръмното, пред мен бяха двама от моите конкуренти, които играеха като центрове. Планинско трасе около три километра, на баир, енергоемко, много тежко, може би двайсет-трийсет минути… не помня, но аз знаех, че треньорът ни наблюдава отгоре с бинокъла. И пристигнах при него пръв.

Усетих как той се стресна. Стресна се и тогава най-вероятно за първи път видя, че в мен има нещо повече от „мърльото на Прохоров, когото трябва да търпя в отбора“. Да, аз бях от лъвчетата в детско-юношеската школа на волейболната легенда Владимир Прохоров, които треньорът на мъжкия отбор не желаеше да отбележи, че съществуват.

Владо Николов: Децата са най-голямото чудо в живота ми
Владо Николов: Децата са най-голямото чудо в живота ми

Минаха десетки години след споменатия ден за изпита ние на волята, а аз продължавам да се връщам в спомените си към него. Сякаш наблюдавам отстрани 17-годишния Владо, когото до онзи миг всички подценяваха, но той знаеше, вярваше, че може.

Аз исках да го направя. Исках да стигна там, горе, пръв. И стигнах преди всички, нищо че години наред малцина вижда ха в мен прашинката надежда. И така продължих. Цял живот. Задъхвах се, уморявах се, огъвах се от изтощение, не спях, из страдах несправедливости, но не се предавах, доказвах се. Такъв бях винаги – дори когато не ме забелязваха, дори когато ме пренебрегваха, дори когато играех най-зле, аз вярвах, че пак и пак ще стигам високото. И не предадох себе си. Такъв съм и сега.

Владо Николов: Ще дойде и нашето време да покорим най-високия връх
Владо Николов: Ще дойде и нашето време да покорим най-високия връх

Питали са ме има ли връзка между голям спортист и голям човек, тоест може ли например големият спортист да не е добър човек. Не бих искал да съм категоричен в отговора си, защото критериите за добър човек могат да са различни, а и невинаги това, което дадена личност демонстрира публично, е равнозначно на истинската ѝ същност. Със сигурност обаче съм забелязал, че сред познатите на мен големи спортисти няма нито един завистлив. Големите спортисти обикновено имат и големи сърца. А защо е така? Защото, когато си голям спортист (независимо в каква дисциплина), ти знаеш, че си постигнал своя успех със собствените си усилия, но и че другият срещу или до теб също е успял, защото се е трудил. И знаейки колко ми е било трудно на мен самия, аз не мога да завиждам на ня кого, че е по-добър или че се е изкачил по-високо – мога само да му се възхищавам.

От големите спортисти, с които съм имал възможност да общувам през годините (а те са много), не съм видял и дребни души – няма шампион с дребна душа. Няма! Защото, за да станеш шампион на игрището, ти първо трябва да се освободиш от дребните си, банални мисли и да станеш шампион в собственото си съзнание. Мнозина бъркат, казвайки, че някой е спечелил титла заради „връзки“ – в спорта така не става. В спорта всичко лъсва на живо в залата или на телевизионния екран. Няма как някой да стане шампион с връзки, невъзможно е. И това именно е чарът на състезаването – че се става шампион с много труд пред очите на публиката. Затова големите спортисти, които съм срещал по пътя си, са и големи хора. А щом са големи, известността няма как да ги подмине. И точно тогава популярните големи хора имат какво да дадат на другите – вярвам, че всеки го прави по начин, който е избрал и умее…

Фантастичен Левски обърна Шомон от 0:2 и грабна първа победа в ШЛ
Фантастичен Левски обърна Шомон от 0:2 и грабна първа победа в ШЛ

Вероятно затова от известно време, както споменах още в началото на моята книга, ме канят да изнасям мотивациони лекции пред различни професионални общности. Приемам идеята съвсем сериозно и с усещането, че вероятно бих бил полезен с опита си от спорта на най-високо ниво, а оттам и с разсъжденията си за различни проявления от живота.

Спомням си, една от първите ми теми беше „Лидерство, лидерски качества и управление на колективи“. Бях си под готвил интересна лекция и струва ми се, мина добре. С вре мето обаче се оказа, че това, което се приема още по-добре от публиката, е споделянето на личния ми опит. Без притеснение разказвам примери от пътя, който съм изминал, неща, които сам съм видял или преживял. И на хората повече им харесва да слушат вдъхновяващи, истински истории. Защото какво – отваряш интернет и намираш около 4,2 млн. мотивационни речи за лидерски качества, при това поднесени от далеч по-на четени и по-добре говорещи от мен лектори; можеш да четеш или гледаш когото си пожелаеш от тях. Оказа се обаче, че тук, в нашите срещи на живо, истински ценното е да дам възможност и на хората, събрали се да чуят размислите ми, да ме питат за неща, които ги вълнуват. Получава се неповторим личен контакт – такъв, какъвто с един лектор от световна класа в интернет не можеш да постигнеш.

Срещам се с мъже и жени от различни професии, в повечето случаи нямащи нищо общо с Нашата игра. Но това, което през годините научих от заниманията си с волейбол в чуждестранни клубове, се оказа приложимо и за компании, които или искаха нещо да променят и надградят постигнатото, или по някакъв начин да насърчат служителите си. Една от последните теми, които обсъждахме, беше за това как е правилно да се работи в колектив, в който има способни и по-способни, има мързеливи и работливи, има звезди и пчелички; как се създава подходяща атмосфера за работа и за постигане на резултати… Беше много интересно да разговаряме, а удовлетворението за мен бе, че спортният ми опит е ценен и приложим в нормалния живот, където освен да печелиш точки е не по-малко важно как реагираш на провокациите. И ако при влизането ми в общността на различни от мен хора усетих респекта им от моята известност, на финала почувствах и другото – бях полезен.

Ето така, осъзнато приел популярността си през 2015-а, постепенно разбрах нейната сила. Почувствах я най-вече кога то към мен заваляха професионални предизвикателства, кое от кое по-интересно, понякога изглеждащи невъзможни, но за човек като мен – повод да проверя способностите си и на друго ниво.

Следвай ни:

Снимки: Sportal.bg

Още от Волейбол

Виж всички