Дея спорт пречупи Монтана в дербито на efbet Супер Волей

Носителят на Купата на България Дея спорт (Бургас) записа втора поредна победа през новия сезон в efbet Супер Волей. Играчите на Франческо Кадеду пречупиха и се наложиха като гости на Монтана с 3:1 (25:16, 25:19, 22:25, 25:19) в едно от дербитата на втория кръг на първенството, играно тази вечер в зала "Младост" в северозападния град.

Така Дея спорт е с 2 победи от 2 мача и 6 точки във временното класиране, докато монтанчани са с 1 победа, 1 загуба и 2 точки в актива си. В междинния, 3-и, кръг бургазлии ще приемат Локомотив Авиа (Пловдив), докато Монтана ще гостува на Добруджа 07 (Добрич). Срещите са съответно във вторник и сряда (29 и 30 октомври) от 18,00 часа.

Преди началото на срещата бразилецът на Монтана Бруно Рубо получи наградата си за един от двата най-добри центрове през миналия сезон.

Георги Братоев и Теодор Тодоров под въпрос за дербито с Монтана

За пореден мач Дея спорт бяха без Георги Братоев и Теодор Тодоров. Братоев е с проблем с гърба, докато Тодоров втора седмица е с вирус.

Началото на първия гейм беше по-добро за Дея спорт, които дръпнаха с 3:1 след атака на словашкия диагонал Патрик Ламанец и контра на Николай Николов. Разликата стана 5:2 за бургазлии след нова отлична контра на Николов. Преднината на Дея нарасна до 10:5 след атака на Виктор Бабуджа и ас на Жонатас Кардосо. Въпреки прекъсването за Даниел Пеев и Монтана, последва нов ас на Кардосо и 11:5. Играта продължи точка за точка до 13:7, след което последваха бърза атака през центъра на Бруно Рубо, силна контра на руския диагонал Василий Молотков и отлична блокада на Калоян Вълчинов и 13:10. Страхотен блок и на Молотков и 13:11. Бургаският тим си върна част от предимството при 16:11 след сгрешен сервис на Рубо от домакините, нова контра на Николай Николов и аут на Молотков от монтанчани. След втория тайм-аут за Даниел Пеев, последва две отлични контри от втора линия на Димитър Василев и 18:11. Монтана за пореден намали изоставането си до 14:18 след грешка в атака на Ламанец и ас на Молотков. Дея успя да си възстанови предимството при 22:15 след нови две грешки на домакините и контра на разпределителя Константин Нечев. В крайна сметка бургазлии без проблеми спечелиха гейма с убедителното 25:16 след силна контра на Ламанец.

Втората част стартира напълно равностойно до 4:4, след което Дея спорт поведе с 6:4 след сгрешен сервис на Калоян Вълчинов от домакините и ас на Патрик Ламанец. Монтана, обаче веднага, стигна до 6:6 след грешка от сервис на Ламанец и отлична изява при мрежата на Калоян Балабанов. Играта отново продължи точка за точка до 8:8, след което бургазлии дръпнаха с 10:8 след нов сгрешен сервис, този път на Балабанов, и ас на разпределителя Константин Нечев. Разликата леко нарасна до 12:9 след директна точка от сервис на Димитър Василев. Последваха атака през центъра, мощен ас на Василий Молотков и отличен блок на влезлия като резерва Георги Елчинов и 12:12. Монтанчани дори излязоха напред в резултата при 13:12 след мощна контра от втора линия на Молотков. Дея спорт обаче веднага направи обрат за 14:13 след атака и блокада на Жонатас Кардосо. Авансът на бургаският тим стана 17:14 след нови мощни контри на Ламанец и Кардосо, което накара Даниел Пеев да вземе прекъсване за Монтана. След това последваха две успешни атаки на Молотков и 17:16, но Дея спорт веднага си върна преднината при 19:16 след грешка от сервис на Николай Колев и страхотна изява на Константин Нечев. Независимо от втория тайм-аут за Даниел Пеев, резултатът стана 20:16 след ас на Кардосо. Преднината на Дея стана 23:18 след нова атака и отлична блокада на Ламанец, след което без проблеми затвори гейма в своя полза при 25:19 след атака през центъра на Николай Николов.

И третия гейм започна с равенство до 3:3, след което Дея спорт излезе напред с 5:3 след грешка в атака на Николай Колев от домакините и контра от втора линия на Димитър Василев. Монтана успя да изравни при 6:6 след атака на Калоян Балабанов и блокада на Василий Молотков. След равенството при 8:8, монтанчани поведоха с 10:8 след блокада на Николай Колев и грешка на бургазлии. Предимството на Монтана стана 15:12 след грешка в атака на Жонатас Кардосо от гостите, а след това нарасна до 17:13 след две поредни успешни атаки на Молотков. Това накара треньорът на Дея Франческо Кадеду да поиска прекъсване. След две грешки за домакините, Даниел Пеев взе от своя страна тайм-аут за Монтана. Бургазлии дори намалиха изоставането си до 17:18 след отлична блокада на Николай Николов. Монтана си върна разликата при 21:18 след нова атака на Молотков и блок на Балабанов. Поредна успешна атака на Патрик Ламанец и блокада на опитният Валентин Братоев, който влезе като резерва малко по-рано в частта, и 21:20. Нова атака на Молотков и отличен блок на Бруно Рубо и 23:20 за Монтана. Сгрешен сервис на Николай Колев и контра блок-аут на Ламанец и 23:22. Домакините успяха да спечелят гейма с 25:22 след грешка от сервис на Николай Николов и контра на Калоян Балабанов, с което намалиха на 1:2.

Дея спорт тръгна по-добре в четвъртата част и поведе с 3:1 след атака през центъра на Николай Николов и успешен блок на Димитър Василев. Монтана успя да изравни при 4:4 след две силни контри на Калоян Балабанов и Василий Молотков. Последваха две атаки на словашкия диагонал на бургазлии Патрик Ламанец и грешка на японския разпределител на домакините Хироки Ито - 7:4 и прекъсване за Даниел Пеев. Постепенно монтанчани успяха да изравнят при 9:9 и дори да дръпнат с 10:9 след сгрешен сервис на Жонатас Кардосо от гостите и два последователни блока на Молотков. Нови две атаки на Ламанец и 11:10 за Дея спорт. След две поредни грешки на Монтана разликата стана 13:10 за бургаския тим, което принуди Даниел Пеев да вземе втория си тайм-аут. Преднината на Дея спорт стана 16:12 след блок на Ламанец. Последваха атака на завърналия се в игра за Монтанаа Калоян Вълчинов и грешка на Ламанец - 16:14 и прекъсване за Франческо Кадеду. Дея си върна предимството при 20:16 след атака на Кардосо и грешка на Молотков. Разликата стана 21:16 след страхотен блок на Димитър Василев. В крайна сметка играчите на Кадеду спечелиха гейма с 25:19 след сервис в аут на Молотков, а с това и мача с 3:1.

Над всички за Дея спорт бе Патрик Ламанец с 22 точки (2 блока, 1 ас и 43% ефективност в атака - +13) за победата. Ламанец беше обявен и за Най-полезен играч (MVP) на мача. Жонатас Кардосо добави още 17 точки (1 блок, 3 аса, 50% ефективност в атака и 50% позитивно посрещане - +6) за успеха.

За домакините от Монтана Василий Молотков също реализира 22 точки (5 блока!, 2 аса и 39% ефективност в атака - +12), а Калоян Балабанов се отчете с 12 точки (1 блок, 55% ефективност в атака и 41% позитивно посрещане - +2), но и това не помогна.

МОНТАНА - ДЕЯ СПОРТ (БУРГАС) 1:3 (16:25, 19:25, 25:22, 19:25)

МОНТАНА: Хироки Ито 1, Василий Молотков 22, Калоян Балабанов 12, Калоян Вълчинов 4, Николай Колев 6, Бруно Рубо 8 - Калоян Ботев-либеро (Кристиян Алексов, Георги Елчинов 6, Стефан Узунов)

Старши треньор: ДАНИЕЛ ПЕЕВ

ДЕЯ СПОРТ: Константин Нечев 6, Патрик Ламанец 22, Димитър Василев 8, Жонатас Кардосо 17, Николай Николов 11, Виктор Бабуджа 5 - Кристиян Петров-либеро (Валентин Братоев 1)

Старши треньор: ФРАНЧЕСКО КАДЕДУ.