Григор сътвори обрат и стана финалист в Стокхолм за четвърти път!

Най-добрият български тенисист Григор Димитров се класира за финала на ATP 250 турнира в Стокхолм. Световният №10 сътвори обрат срещу нидерландеца Талон Грийкспор и след 2:6, 7:5, 6:4 за 2 часа и 25 минути игра продължава напред към битката за титлата. Там го очаква американецът Томи Пол, който по-рано днес преодоля ветерана Стан Вавринка. Финалът ще се проведе утре.

По този начин Григор за четвърти път достигна до финала в шведската столица, където през 2013-та спечели първата изобщо титла в кариерата си, а след това загуби битките за трофея през 2014-а и 2017-а. Утре той ще премери сили с друг шампион в Стокхолм от последните години - Томи Пол, който вдигна титлата през 2021-ва след победа на Денис Шаповалов.

Димитров показа характер и се съвзе, след като загуби първия сет с два пробива. Във втората част българинът пропиля пробив аванс, а при 5:5 изостана с 0:30 на свой сервис. Гришо обаче не се даде и не само спечели гейма, ами и направи решителен брейк след това. В третия сет той пак трябваше да спасява точка за пробив, а в десетия гейм пропусна три мачбола, но при четвъртия не сгреши.

Димитров ще се изкачи в световната ранглиста до девето място, а в класацията "Надпреварата за Торино" той е все така на десета позиция, но с днешната победа успя да съкрати още изоставането си от осмия във временното класиране Андрей Рубльов. Руснакът отпадна от Стан Вавринка на четвъртфиналите и има 3620 точки за 2024-та година, докато Гришо е с 3100. При евентуална титла активът на българина ще е 3185 точки за сезона.

ПЪРВИ СЕТ:

Полуфиналната среща започна със сервис гейм на Григор, като още в първите минути неговият съперник показа класа при разиграванията и се стигна до резултат 30:30. Грикспоор направи нова силна атака към мрежата и с печеливш форхенд си заслужи точка за пробив, но българинът я отрази с мощен сервис по диагонала за дюс. Първият сервис се намеси в решителни моменти за световния №10 и така той поведе с 1:0 в двубоя.

Димитров на свой ред успя да притисне нидерландеца, след като поведе с 15:30 на негов сервис в следващия гейм. Грикспоор тръгна неумело към мрежата и там се превърна в лесна плячка за Гришо, който стигна до два брейкбола при 15:40. Също като Гришо и 37-ият в световната ранглиста заложи на солидния си първи сервис, за да се измъкне от ситуацията и да спаси двете точки за пробив. Геймът продължи дълго, след като Грикспоор пропусна два геймбола, но на третия вече той сложи точка на спора за 1:1.

Димитров този път не си позволи да се случва нещо подобно като в откриващия му сервис гейм и спечели категорично частта за 2:1. Гришо пак настъпи газта и се устреми към пробив, след като спечели първите две точки в четвъртия гейм, повеждайки при 0:30. Грикспоор изравни, но след това направи грешка от основната линия и подари брейкбол на своя съперник. Нидерландецът обаче бързо се поправи с ас, а след това не остави шансове на българина за 2:2.

Грикспоор започна да удря все по-силно и по-силно и след две поредни чудесни атаки затрудни Гришо в следващия му сервис-гейм. Хасковлията запази самообладание и първо изравни, а след това размина своя опонент на мрежата за 40:30. Този път обаче Грикспоор бе достатъчно стабилен на мрежата и завърши с печелившо воле, за да стигне до дюс. Веднага след това той вкара доста коварен ретур, благодарение на който си заслужи нова точка за пробив. За съжаление Григор допусна двойна грешка и така геймът завърши с пробив за нидерландеца - 2:3.

Григор пак си осигури преднина от 0:30 на сервиса на своя съперник, но Грийкспор отново успя да вкара сервиса си във важен момент и да намали изоставането си до 15:30. Поставеният под №7 в схемата рискува в следващото си подаване, но късметът го покри и той вкара уинър в ъгъла на корта за 30:30. Григор пропусна добра възможност да се възползва от лошо воле на Грийкспор, като нидерландският тенисист си гарантира геймбол. Геймът завърши с ас за 2:4.

Гришо тръгна силно в следващия си сервис гейм, но два негови форхенда излетяха с малко в аут и Грийкспор вече можеше да мисли за още един пробив при 30:30. На втория си сервис обаче българинът спечели точката, но с нов уинър съперникът му пак стигна до дюс. Гришо се разколеба отново и очаквано допусна втори пореден пробив - 2:5 за Грийкспор. Веднага след това Димитров се опита да намали малка част от щетите, достигайки до нова точка за пробив, но мрежата не позволи това да се случи. Първата част в мача завърши с четвъртия ас на Грийкспор за 2:6.

ВТОРИ СЕТ:

Григор сложи край на серията от пет поредни спечелени гейма на своя съперник, след като повиши нивото на сервирането си на старта на втория сет и поведе с 1:0.

Веднага след това Димитров протегна ръце към осъществяването на първи пробив срещу своя противник, повеждайки с 0:30 за пореден път. Грийкспор дори остана без първия си сервис, но Гришо не можа да вкара ретура и нидерландецът намали. Световният №10 обаче си осигури предимство в следващото разиграване и принуди Грийкспор да направи грешка, за да стигне до две точки за пробив при 15:40. Грийкспор отрази първата точка, но след това подцени ситуацията на мрежата и Григор сътвори майсторски минаващ удар, за да излезе напред с 2:0.

Гришо се устреми към аванс от 3:0 в сета и го стори, макар и по-трудно от очакваното. Две непредизвикани грешки на Грийкспор от 30:30 нататък помогнаха на Димитров да дръпне напред в резултата и да затвърди пробива си. Веднага след това Грийкспор не допусна да се стигне до по-сериозни проблеми и се разписа във втория сет при 3:1, но Димитров остана здраво стъпил на земята и въпреки че допусна да изостане с 15:30 в следващия си гейм, го спечели за 4:1.

Грийкспор продължаваше да преследва Гришо във втория сет, като този път той го направи с гейм на нула за 4:2. Веднага след това нидерландецът се възползва от неуспешна атака на Гришо на мрежата, за да стигне до 15:30 на негов сервис. Българинът избърза и изпрати един от форхендите си по обратния диагонал в аут, което донесе две точки за пробив на неговия опонент. Гришо отрази първата възможност, но след това форхендът му излезе със съвсем малко в аут и Грийкспор се възползва за 4:3.

Нидерландецът продължаваше да сервира на много високо ниво след инкасирания пробив в началото, като с миг на изящество Гришо направи резултата 30:15 в осмия гейм. Все пак световният №37 си заслужи два геймбола, но Димитров успя да го настигне и да докара нещата до дюс. Грийкспор изпусна още един шанс да изравни геймовете, а след това направи двойна грешка и така Гришо стигна до точка за пробив. Неговият опонент обаче използва обичайното си оръжие - сервиса, и с ас елиминира този шанс пред българина. Още два подобни сервиса помогнаха на Грийкспор да си спаси кожата - 4:4.

Григор не се поколеба и спря серията на Грийкспор с уверено представяне в ключовия девети гейм, в който той поведе с 40:0. Частта завърши с четвъртия ас на българина за 5:4. Нидерландецът отговори подобаващо на предизвикателството и също стигна до аванс от 40:0 на свой сервис. Гришо показа зъби и взе следващите две разигравания, а след това Грийкспор се пропука с двойна грешка, което доведе до дюс. Той обаче калибрира мерника си и записа два поредни аса, за да спечели гейма - 5:5.

Димитров трябваше да се спасява от много тежка ситуация веднага след това. Той загуби първите две точки, втората след като волето му се спря на филето и не мина, като така Грийкспор получи аванс при 0:30. Гришо остана и на втори сервис, но пък нидерландецът му помогна с непредизвикана грешка в мрежата за 15:30. Българинът успя да покажи характер и да завърши атака към мрежата за 30:30, а благодарение на ас той си осигури и геймбол. Грешка на ретура на Грийкспор доведе нещата до 6:5 в полза на Гришо.

Световният №10 направи феноменален минаващ удар за старт на 12-ия гейм, а веднага след това "застреля" Грийкспор с впечатляващ форхенд на линията, изпращайки състезателя на земята - 0:30. Нидерландецът отвърна с ас, но Димитров направи нов печеливш удар, този път от бекхенд, като така той си заслужи два сетбола при 15:40. Грийкспор пак вкара ас, но веднага след това българинът отново заложи на силата и взе сета с мощен форхенд по правата - 7:5.

ТРЕТИ СЕТ:

Грийкспор възкръсна на старта на третия сет и с красиво деми воле успя да си осигури аванс от 15:30 на сервиса на българина. Гришо обаче обърна резултата в гейма, но нидерландецът не остави нещата така и отговори с мощен форхенд, за да стигне до дюс. Димитров не се впечатли от опитите на своя съперник и в крайна сметка поведе с 1:0 в третия сет.

Нидерландският тенисист успя да запази самообладание и да се измъкне от дефицит от 15:30 на свой сервис, за да изравни геймовете при 1:1. Гришо обаче намираше най-добрите си сервиси в третия гейм, като със страхотна къса топка отново си гарантира преднина при 2:1. Веднага след това трикратният финалист в Стокхолм успя да стигне до 30:30 на сервиса на своя съперник, но за съжаление Грийкспор пак използва силния си сервис, за да си осигури преднина. Нидерландецът в крайна сметка успя да изравни отново при 2:2.

Димитров сбърка по странен начин смаш и подари преднина от 0:15 на Грийкспор в петия гейм, но веднага след това се поправи и достигна до аванс от 30:15. Гришо обаче изпрати един от ударите си в аут по дължина и така нидерландецът изравни, а след това се защити по отличен начин и в крайна сметка прехвърли българина - 30:40. Акция от мощни удари на Димитров му позволиха да изравни отрази брейкбола. Десетият в световната ранглиста матира опонента си с убийствен уинър на линията, а след това Грийкспор изпрати топка в аут и така геймът приключи - 3:2.

Грийкспор беше достатъчно категоричен на своето подаване и по бързия начин изравни резултата с гейм на нула за 3:3. Серията от категорични геймове на сервиращия продължи и Гришо също се устреми към това да си осигури ново предимство, след като поведе при 40:15. Нидерландецът изпрати топка в мрежата и така българинът отново се озова напред при 4:3. С категоричен гейм на нула Грийкспор пак изравни резултата - 4:4.

Димитров отново си позволи да загуби първата точка на свой сервис, но реагира по добър начин и не остави шансове на своя съперник за 30:15 в своя полза. Грийкспор пак бе спрян от мрежата и Гришо си осигури два геймбола при 40:15. Световният №10 поведе с 5:4 и принуди нидерландеца да сервира за оставане в мача.

Българският тенисист сътвори страхотна къса топка от основната линия, чрез която стигна до първата точка в ключовия десети гейм. Грийкспор вкара мощен сервис, но Григор го върна и го принуди да изпрати форхенд в аут - 0:30 в полза на Гришо. Нидерландецът отново не можа да намери линията и така Григор Димитров имаше три мачбола пред себе си. Грийкспор съумя да отрази първите две възможности пред своя съперник, като при третия опит той завърши майсторски акция към мрежата - три спасени мачбола и дюс. Гришо обаче се справи със "стената" пред себе си и си осигури четвърти мачбол