Мартин се размина с рекорда, но спечели трети пореден полпозишън в Австралия

Хорхе Мартин остана на само 0.050 секунди от миналогодишния си рекорд на пистата „Филип Айлънд“, но това не му попречи да спечели третия си пореден полпозишън за Гран При на Австралия в MotoGP.

Мартинатора се ориентира по най-добрия начин в сложните условия на изсъхваща писта и меко казано унищожи конкуренцията. Испанецът допусна грешка в първата си летяща обиколка във второто си излизане, но след това беше безгрешен и стигна до 1:27.296. По този начин той победи с цели 0.594 Марк Маркес, който в самия край изпревари Маверик Винялес в спора за второто място.

Марко Бедзеки ще оглави втората редица на стартовата решетка, на която ще се наредят още световният шампион Франческо Баная и миналият през първата фаза на квалификацията Раул Фернандес. Франко Морбидели, Алекс Маркес и Алекс Ринс ще стартират от третия ред, а зад тях на четвъртия ще застанат Енеа Бастианини, Брад Биндър и Фабио Ди Джанантонио. Пилотът на VR46 Дукати започна Q2 с падане в първия завой, след което се върна на пистата с втория си мотор, но остана на над три секунди от Мартин.

В края на първата фаза на квалификацията най-бърз с време от 1:29.397 беше Фернандес, който заедно с Бастианини се класира за втория сегмент. Звяра беше с 0.148 по-бавен от пилота на Тракхаус Априлия.

Първите 15 минути на квалификацията бяха белязани от доста сериозната еволюция на пистата, която позволи на пилотите само в рамките на сесията да подобрят времената си с близо 10 секунди. През почти цялото време категорично над всички беше Педро Акоста, който обаче в самия край, когато беше най-сухо, не направи обиколки и потъна до петото място в сесия.

Така, само две седмици след като спечели първия си полпозишън в MotoGP по време на Гран При на Япония, младият испанец регистрира и най-слабата си квалификация в кралския клас. Той ще трябва да започне спринта и основното състезание на „Филип Айлънд“ от 15-та позиция, а пред него на петата редица ще застанат Лука Марини и миналогодишният победител в Гран При на Австралия Йоан Зарко, които ще потеглят 13-ти и 14-ти.

Единственият представител на домакините Джак Милър ще стартира 16-ти, а заедно с него на шестия ред ще застанат Аугусто Фернандес и Жоан Мир. Фабио Куартараро, Алейш Еспаргаро и Такааки Накагами ще си разделят седмата редица, а самотен на осмата ще бъде заместникът на контузения Мигел Оливейра в екипа на Тракхаус Априлия Лоренцо Савадори.

Спринтът за Гран При на Австралия, 17-ти кръг за сезон 2024 в MotoGP, е предвиден за 7:00 часа българско време. Той ще бъде с продължителност от 13 обиколки, а както винаги първите деветима в него ще вземат точки за генералното класиране.

Снимки: Red Bull Content Pool