Джокович направи обрат и се доближава до титла номер 100

Новак Джокович и Тейлър Фриц ще си оспорват място на финала на "Мастърс"-а в Шанхай. Това стана ясно след изиграване на днешните четвъртфинали, които не предложиха изненади и сложиха край на впечатляващите походи в китайския град съответно на Якуб Меншик и Давид Гофен.

В ранния двубой Фриц надделя над белгиеца с 6:3, 6:4 за 83 минути.

Джокович осъществи обрат срещу Меншик с 6:7(4), 6:1, 6:4 за 2 часа и 21 минути, с което се класира на 78-мия си финал и продължава да търси своя трофей номер 100. Сърбинът е рекорден четирикратен шампион в Шанхай и ще бъде фаворит срещу световния номер 7, като ще търси своя девети финал там.

Джокович вече е седми в класацията за годината, според която се определят участниците на Финалите на АТР, измествайки Андрей Рубльов. Ноле има 355 точки аванс пред деветия Алекс де Минор и 425 пред десетия Григор Димитров.

Меншик, който в предишния кръг отстрани българина Григор Димитров, игра много силно в първия сет. Въпреки че допусна пробив за 4:5 гейма, той веднага успя да го върне и да вкара откриващата част в тайбрек. В него Джокович поведе с 3:0 точки, но Меншик спечели седем от следващите осем разигравания, за да поведе в резултата.

Много по-големият опит на Джокович в такива мачове обаче ясно си пролича в следващите два сета. Носитлят на 24 титли от турнирите от Големия шлем стабилизира изключително много играта си в следващите два сета и не остави почти никакви възможности на противкника. Сърбинът допусна 15 непредизвикани грешки в първия сет, но във втория и третия направи общо само 11. Бившият водач в световната ранглиста поведе с 3:0 гейма в началото на втория сет и го взе за едва 31 минути с 6:1.

В решителния трети сет сърбинът реализира нов пробив за 3:2 гейма, който реши изхода на мача.