Циципас си осигури среща с Медведев след убедителна победа в Шанхай

Стефанос Циципас ще възобнови съперничеството си с Даниил Медведев, след като победи Александър Мюлер днес на турнира на твърда настилка от сериите “Мастърс” в Шанхай с награден фонд 9 млн. долара.

Успехът на гърка дойде след 6:3, 7:5, а предстоящият двубой ще бъде под №14 в съперничеството му с Медведев и тяхна първа среща от близо година насам.

Двубоят Циципас - Мюлер се забави с ден заради проливния дъжд над Шанхай. Поставеният под №10 диктуваше темпото на игра, докато не загуби сервиса си в опит да затвори мача при 5:3 във втория сет. Мюлер изравни, но Стефанос успя да направи рибрейк в 12-ия гейм, за да подпечата своя успех.

Циципас отбеляза своята победа №200 на твърди кортове в първия си мач в Шанхай срещу Кей Нишикори. След като изстреля 14 аса срещу японеца, днес гъркът добави още седем на сметката си. Добрият начален удар позволи на Стефанос да спечели повече от 70 процента от точките както на първи, така и на втори сервис срещу Мюлер.

По този начин гъркът достигна до 1/8-финалите на ATP Мастърс 1000 за четвърти път през настоящия сезон. Шампионът от Монте Карло ще преследва място в Топ 8 на турнира срещу петия поставен Даниил Медведев. Руснакът спечели първите си пет срещи срещу Циципас, преди гъркът да отговори с победа в груповата фаза по пътя към титлата на Финалите на АТР през 2019 година. Медведев води в тяхното съперничество с 9-4 успеха, включително победи и в двете им срещи през 2023-та - на полуфиналите в Рим и Виена.

В други мачове от днес френският ветеран Гаел Монфис отстрани своя сънародник и №16 в схемата Юго Умбер със 7:6(7), 2:6, 6:1, а №30 Томаш Махач от Чехия се наложи на австралийския квалификант Александър Вукич с 6:4, 6:2.