Категоричен! Давид Алонсо е шампион в Moto3 след победа №10 за сезон 2024

Давид Алонсо е новият световен шампион в клас Moto3 на световния шампионат по мотоциклетизъм на писта. Колумбиецът си гарантира трофеят цели четири кръга преди края на сезон 2024, след като спечели своята победа №10 за годината в Гран При на Япония.

Успехът на Алонсо на „Мотеги“ дойде по типичния за него начин, а именно с атака във втората половина на дистанцията от 17 обиколки. В началото колумбиецът се движеше на малко по-задна позиция, но постепенно напредна.

Неговата решителна атака за победата дойде в 13-ия тур, когато той атакува Адриан Фернандес в третия завой. По-малкият брат на пилота от MotoGP Раул Фернандес обаче си върна първото място в завой №5. Още преди края на обиколката обаче Алонсо направи по-категорична маневра, която дойде в подхода за 90-градусовия завой №11.

До финала колумбиецът кара практически необезпокояван и се превърна в първия колумбиец, който печели световна титла по мотоциклетизъм. Той също така носи и трета титла в Moto3 в последните пет години за екипа на Хорхе Мартинес Аспар. През 2020 това стори Алберт Ареняс, а през 2022 Изан Гевара триумфира в най-малкия клас.

Втори в състезанието днес завърши Колин Вейер, а подиума оформи Фернандес. Дани Олгадо, който беше най-близкият преследвач на Алонсо преди днешния ден, остана на четвъртото място.

Така преди финалните четири старта за годината в Австралия, Тайланд, Малайзия и Валенсия Алонсо има преднина от цели 109 точки пред Олгадо, при максимални 100, които могат да се спечелят до края на сезона. Трети в подреждането е Вейер, който след второто си място днес изпреварва Иван Ортола, който падна от второто място в предпоследния тур, след което се изправи и финишира извън точките на 16-то място. Нидерландецът Вейер изостава с 4 точки от Олгадо в спора за второто място в крайното класиране, а Ортола е на 17 зад Вейер.

Сезон 2024 в Moto3 продължава след две седмици с надпреварата за Гран При на Австралия на легендарната писта „Филип Айлънд“.

Снимки: Red Bull Content Pool