Барселона си върна самочувствието с разгром над швейцарци

Барселона победи с убедителното 5:0 Йънг Бойс във втория мач за двата тима в основната фаза на Шампионската лига. Два гола за каталунците вкара Роберт Левандовски (8', 51'), а останалите попадения бяха дело на Рафиня (34'), Иниго Мартинес (37'), както и автогол на Мохамед Али Камара (81'). С двете си попадения днес полякът се превърна в едва вторият футболист след Кристиано Роналдо, който е вкарал над 50 гола в Шампионската лига, след като е навършил 30 години. Добрите новини за Барселона не спряха дотук, защото след над пет месеца отсъствие Френки де Йонг отново се появи в игра, като влезе през втората част. На трибуните присъства и сигурното ново попълнение на Барса Войчех Шчесни.

Така каталунците записаха първа победа в Шампионската лига и си върнаха самочувствието след загубата от Монако в откриващия си мач, както и за поражението от Осасуна с 2:4 в Ла Лига. Йънг Бойс пък инкасира нова тежка загуба в най-престижния европейски клубен турнир, след като отстъпи с 0:3 на Астън Вила у дома, а в швейцарското първенство тимът също не се представя никак добре и има едва една победа в първите си осем мача, като е на предпоследната позиция в класирането.

Барселона и Йънг Бойс никога досега не се бяха срещали в официален мач и това бе историческа първа среща между тях.

Ханзи Флик продължаваше да има доста проблеми с контузени, след като в лазарета бяха Марк-Андре тер Стеген Дани Олмо, Гави, Роналд Араухо, Андреас Кристенсен, Фермин Лопес и Марк Бернал. Ерик Гарсия пък бе наказан.

Флик бе направил доста промени в състава си в сравнение със загубата срещу Осасуна. Ламин Ямал и Рафиня отново започнаха от първата минута и заедно с Феран Торес действаха зад Роберт Левандовски. Иниго Мартинес и Алехандро Балде също се завърнаха сред титулярите в защита. Марк Касадо пък отново започна в средата на терена, като замени наказания Ерик Гарсия и партнираше на Педри.

Наставникът на Йънг Бойс Патрик Рамен пък нямаше да може да използва Патрик Пфайфер, Сайди Янко и Фасинет Конте. Швейцарците излязоха във формация с един чист нападател в лицето на Седрик Итен и доста наситена средна линия, като по фланговете действаха Жоел Монтейро и гамбиецът Ебрима Коли.

Барселона веднага пое инициативата и още в 3-ата минута Ламин Ямал пробва далечен шут, спасен от стража на Йънг Бойс Марвин Келер. Пет минути по-късно каталунците откриха резултата. Комбинация между Ямал и Рафиня изведе бразилеца добре, който пък комбинира с Роберт Левандовски, а полският голмайстор с лекота вкара в опразнената мрежа - 1:0 за Барселона.

По-активните действия на домакините продължиха и след попадението, като след майсторски финт на Ямал младокът се освободи от защитата на Йънг Бойс, но центрирането му бе уловено от Келер. В 16-ата минута пък далечен изстрел на Жул Кунде профуча над вратата на швейцарците. Десетина минути по-късно своят първи точен удар отправи и Феран Торес, но той не затрудни вратаря на гостите. След половин час игра пък дойде най-чистото положение за швейцарците дотук в мача, след като Ебрима Коли не успя да се възползва от добро центриране и стреля встрани от вратата на Иняки Пеня. Четири минути по-късно това бе наказано. След късо изпълнение на корнер топката попадна в Педри, който опита топовен шут, който бе блокиран от Седрик Итен. Защитата на Йънг Бойс обаче не можа да изчисти, а най-съобразителен бе Рафиня, който отблизо удвои аванса на домакините - 2:0 за Барселона.

Този гол сякаш окончателно срина швейцарците, които инкасираха ново попадение само три минути по-късно. След центриране от пряк свободен удар на Педри Иниго Мартинес се извиси и направи резултата класически - 3:0 за Барса, като това бе първото му попадение с екипа на каталунците. Минути след това и Феран Торес можеше да се разпише, но стреля в тялото на Келер. Към края на полувремето Ямал също можеше да се разпише, но си поведе дълго топката и вратарят на Йънг Бойс улови.

Второто полувреме продължи по абсолютно същия начин. В 51-вата минута Левандовски се разписа за втори път. След изпълнение на корнер от Рафиня, топката попадна в Иниго Мартинес, който я отклони с глава, а полякът отблизо я чукна в мрежата за 4:0. Йънг Бойс пък имаше страхотна възможност да вкара почетен гол в 67-ата минута, но Жоел Монтейро нацели напречната греда на Иняки Пеня с шут, а при добавката на Жауен Хаджам Марк Касадо успя да изчисти и да предотврати сигурен гол.

Каталунците постепенно намалиха оборотите, като доиграваха срещата. В игра се появиха Ансу Фати, както и Френки де Йонг, който се завърна на терена след над пет месеца отсъствие. Съответно пък сравнително рано бяха заменени голмайсторът Левандовски и Ямал. Имаше обаче време и за пети гол за Барса. Той стана факт в 81-вата минута, когато Алехандро Балде центрира отляво, а Мохамед Али Камара от гостите не успя да изчисти добре и заби топката в собствената си мрежа - 5:0 за домакините. В последните секунди на срещата Йънг Бойс отбеляза почетен гол чрез най-активния си играч Монтейро, но се оказа, че той е бил в засада и попадението бе отменено. Последва удар на Рафиня, минал с много малко встрани от вратата на Келер. В наистина последната ситуация в мача Иняки Пеня спаси сигурен гол, след като извади шут на останалия очи в очи с него Силвер Ганвула.

БАРСЕЛОНА (4-2-3-1): Пеня; Кунде, Мартинес, Кубарси, Балде; Педри, Касадо; Ямал, Рафиня, Торес; Левандовски

ЙЪНГ БОЙС (4-1-4-1): Келер; Блум, Камара, Зукру, Хаджам; Лаупер; Монтейро, Угринич, Имери, Коли; Итен