Григор Димитров - Алехандро Табило, българинът отрази точки за пробив

Най-добрият български тенисист Григор Димитров се изправя срещу чилиеца Алехандро Табило в първия си мач от тазгодишното издание на “Лейвър Къп”. Двубоят започва тази вечер от 20:00 часа българско време в “Uber Arena” в Берлин. Важно уточнение е, че третият сет, ако има такъв, се провежда под формата на супертайбрек.

ПЪРВИ СЕТ:

Мачът започна със сервис-гейм на Табило, като чилиецът откри двубоя с мощен сервис, а след това се възползва от непредизвикана грешка на Димитров, за да поведе с 30:0. Григор имаше леки проблеми с влизането си в мача, като отново негов удар от основната линия се спря в мрежата и това донесе два геймбола на Табило. Световният №22 продължи уверения си старт и с къса топка, която не бе отиграна добре от българския тенисист, успя да грабне гейма за 0:1.

Още в първия гейм на свой сервис Гришо допусна двойна грешка, но веднага след това се реабилитира с два солидни сервиса, вторият от които беше ас, за да си гарантира аванс от 40:15. 10-ият в света българин записа втора поредна точка директно от начален удар и така затвори първото си подаване за 1:1.

Въпреки че твърдите кортове на закрито не са особено по силата на Табило, той продължаваше да сервира по страхотен начин, като спечели първите две точки от третия гейм с успешни комбинации. Без почти никакви проблеми двукратният ATP шампион от тази година затвори и този гейм на 15, за да поведе с 1:2.

За първи път от началото на мача сервиращият имаше проблем в своето подаване и за съжаление това беше Григор. Българинът направи втората си двойна грешка в двубоя и позволи на Табило да го застраши при 15:30, но след размяна на удари на мрежата Димитров се измъкна поне за момента и изравни при 30:30. Чилиецът обаче получи възможност за пробив, след като Гришо не се подготви добре за един от форхендите си и той излетя в аут - 30:40. Българският тенисист изненада съперника си със сервис в тялото, като впоследствие Табило сгреши и така точката за пробив бе отразена. Той обаче стигна до нов брейк пойнт, след като Димитров не успя да прати топката в опразнената половина и вместо това форхендът му срещна мрежата. С любезната помощ на филето хасковлията отрази и втората точка за пробив, като впоследствие той най-после се спаси от проблемите и възстанови равенството при 2:2.

До този момент резултатът между Отбор Европа и Отбор Свят е 1-1, след като по-рано днес първо Франсиско Серундоло надигра Каспер Рууд с 6:4, 6:4, а след това Стефанос Циципас възстанови равенството с успех над Танаси Кокинакис с 6:1, 6:4. Двубоят между Григор и Табило носи една точка, като това е и последният мач за първия ден на надпреварата, след който един от двата отбора ще разполага с водачество.

Само преди три дни Димитров беше в “Арена София” за демонстративния си мач срещу Новак Джокович. Двамата сътвориха впечатляващо шоу в столицата, като Гришо спечели двубоя с 6:4, 2:6, 10:6. Двамата играеха сериозно единствено в супертайбрека в третия сет, когато Григор навакса минипробив пасив и впоследствие надделя над носителя на 24 титли от “Големия шлем”.

Димитров и Джокович сътвориха епично шоу в София, изненадващ герой спечели мача за българина

Последният официален мач на Димитров беше на US Open в началото на септември. Тогава заради физически проблем българинът трябваше да се откаже от четвъртфиналния си мач срещу Франсис Тиафо в четвъртия сет.

Това ще бъде второ участие за Григор на “Лейвър Къп” след 2018-а, когато той отново бе в европейския отбор, заедно с Роджър Федерер, Новак Джокович, Александър Зверев, Давид Гофен и Кайл Едмънд. Тогава българинът надигра Тиафо с 6:1, 6:4 в първия ден, но след това загуби на двойки с Давид Гофен от Ник Кирьос и Джак Сок с 3:6, 4:6.

Тази година в Отбор Европа компания на Димитров правят Александър Зверев, Карлос Алкарас, Даниил Медведев, Каспер Рууд и Стефанос Циципас. В Отбор Свят са Тейлър Фриц, Франсис Тиафо, Бен Шелтън, Алехандро Табило, Франсиско Серундоло и Танаси Кокинакис.

Табило е в негативна серия от шест поредни загуби, като за последно спечели мач на “Мастърс”-а в Монреал в началото на август, когато победи Лоренцо Сонего. След това чилиецът загуби от Яник Синер, Лучано Дардери и Давид Гофен съответно в Монреал, Синсинати и US Open. Последва участие за Купа “Дейвис”, където Табило първо падна от Брандън Накашима, а след това отстъпи изненадващо и от Яник Ханфман и Йозеф Ковалик.