Мартин Чой: Спечелихме петото място в последните минути на 24-я час

Най-добрият български състезател по мотоциклетизъм на писта Мартин Чой и отборът, за който той се състезава Мако Рейсинг завършиха на пето място в последния кръг на Световният шампионат по издръжливост "Bol d'Or", който се проведе на пистата "Пол Рикар" във Франция.

Българинът и съотборниците му Такеши Ишизука (Япония) и Кристофър Бергман (Швеция) до последно се бореха за място в челото на класирането в клас Супербайк, кото 2 часа преди финала влязоха в топ 6. Така тимът спечели 28 точки в 24-часовата надпревара на легендарната писта.

Мартин Чой: Винаги съм мечтал да се возя в WRC автомобил

„Състезанието мина много гладко за нас, само през нощта имахме проблеми с единия фар, който гаснеше – разказа за Sportal.bg Мартин Чой. – Но от тима ни питаха дали можем да караме така през нощта, за да избегнем по-дълъг престой в бокса, а механиците да сменят фара при първия удобен момент. И този момент дойде при планираното спиране за смяна на спирачни апарати и накладки, карахме с една светлина през нощта, иначе нямахме никакви други проблеми.

Чой разказа и за стратегията на Мако Рейсинг в битката за по-предни позиции.

Мартин Чой стана навигатор на Елфин Еванс на рали "Еко Акрополис"

„Ключово беше, че през нощта постигахме много бързи и постоянни времена, извадихме късмет да не престоим дълго време в бокса и излязохме напред – допълни пилотът на ЕКО България. – Сутринта вървяхме 7-и, два часа преди финалавече бяхме шести и до финала водихме битка с още един отбор за петото място, но ги изпреварихме. Стратегията на отбора беше да използваме по-ниска мощност на двигателя в началото и през нощта и в 10 часа сутринта с електрониката отключиха пълната мощност на мотора, за да гоним максимално добро класиране.”

В 24-часовото състезание Чой записа 8 стинта по 25 обиколки, като всяка серия от обиколки продължава 52 миинути.

Мартин Чой с убедителни победи и рекорд на писта "Долна Митрополия"

В крайното класиране Световния шампионат за издръжливост за 2024 година Мако Рейсинг се нареди на осмото място със сбор от 42 точки. Шампион стана френският тим Йошимура СЕРТ със 173 точки, който спечели и домашното си състезание и взе 63 точки.